Logitech MX Vertical ergonomik fare incelemesi

0

Gün içinde bilgisayar başında fazla oturanlarda çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Bu sorunların başında Karpal Tünel Sendromu adı verilen rahatsızlık geliyor. Uzun süre fare kullananların bileğinde sinir sıkışması meydana gelebiliyor. Zamanında önlem alınmazsa bu rahatsızlık, ameliyata kadar gidebiliyor.

Bu nedenle donanım üreticileri, Karpal Tünel Sendromu sorununa yol açmayan ergonomik fareler geliştiriyor. Logitech firmasının MX Vertical model faresi bu amaçla geliştirilmiş bir ürün.

Kutu içeriğine baktığımızda, fare, Unifying alıcı, USB-C şarj kablosu ve kullanıcı belgeleri geldiğini görüyoruz. Ürünün genel tasarımına baktığımızda klasik farelerden çok farklı bir yapısı olduğunu görüyoruz. Dikey ya da kule tipi olarak adlandırılan bu tür fareler, başta da belirttiğim gibi, kol ve bilek sağlığı için tercih ediliyor.

İnsan eline göre şekillendirilmiş olan bu fare, dokulu kauçuk yüzeyi sayesinde kullanırken yumuşak bir his veriyor. MX Vertical ergonomik fare, klasik farelerden farklı olduğu için ilk başta alışmakta biraz zorluk çekebilirsiniz. Ancak birkaç haftalık kullanım sonrası alıştıktan sonra kullanımının gayet pratik olduğunu göreceksiniz.

MX Vertical

Bu arada, MX Vertical fare sağ el ile kullanım için tasarlanmış. Dolayısıyla fareyi sol eliyle kullananlar için uygun değil. Fareyi bileğini dinlendirerek hem sağ hem de sol elle dönüşümlü kullananların simetrik ürünlere bakmasında yarar var.

MX Vertical ergonomik fare, bilgisayar kullanıcılarının kollarındaki kas gerginliğini ve bileklerindeki basıncını azaltmayı hedefliyor. Bu fare, klasik farelerin aksine kullandığınız sürece bileğinizi yere paralel olması yerine 57 derece eğimle ve el sıkışma pozisyonunda kalmasını sağlıyor.

Aslında geleneksel fareleri kullanırken, bileğimizi yere paralel hale getirerek, doğal olmayan bir şekilde tutmaya zorluyor ve gün boyu böyle kullanıyoruz. MX Vertical ergonomik fare, kullandığınız sürece, bileğinizin doğal halde kalmasını ve dolayısıyla herhangi bir gerginlik yaşamamasını sağlıyor.

Şirketin verdiği bilgiye göre, MX Vertical’ın doğal el sıkışma pozisyonu, kas gerginliğini yüzde 10 oranında azaltıyor. Bunu zaten kullandığınızda fark ediyorsunuz.

Logitech, MX Vertical adlı bu fareyi önde gelen ergonomistlerin yönlendirmesiyle geliştirmiş ve belirlenen ölçütlere göre tasarlayarak test etmiş. El hareketini 24 kat azaltan MX Vertical, geleneksel farelere kıyasla, kas ve el yorgunluğunu azaltıyor.

MX Vertical

MX Vertical ergonomik farenin üzerine geleneksel farelerde olduğu gibi sağ ve sol tuşu ile kaydırma tekerleği yer alıyor. Ürünün sol tarafında özelleştirilebilir iki adet tuş bulunuyor.

Üst tarafında ise imlecin hız ve hassasiyetini basarak değiştirebileceğiniz bir tuş var. Bu tuşa bastığınızda bilgisayarınızın ekranında seçenekler çıkıyor. Fareyi sağ ya da sola kaydırarak kolayca istediğiniz hassasiyet değerine ayarlayabiliyorsunuz.

MX Vertical’da yüksek hassasiyetli sensör mevcut. Bu da daha az hareketle daha çok işlem gerçekleştirebilmenizi sağlıyor. Sensör 400 DPI ile 4000 DPI arasında istenilen değerlerde ayarlanabiliyor. Bu ergonomik farenin alt tarafında ise açma-kapatma düğmesi ile cihazlar arasında geçiş yapmanızı sağlayan tuş bulunuyor.

MX Vertical ergonomik fare 78,5 mm. yükseklik, 79 mm. genişlik ve 120 mm. derinliğe sahip. Bu sıra dışı farenin ağırlığı ise sadece 135 gram. Bu ürün, Windows, macOS, iPadOS, Chrome OS ve Linux işletim sistemleriyle uyumlu.

MX Vertical

MX Vertical, kullandığınız cihazlara, USB-C şarj kablo, Logitech Unifying Alıcı veya Bluetooth olmak üzere üç farklı yöntemle bağlanabiliyor. Fareyi kablosuz ya da kablolu olarak kullanma imkânına sahipsiniz.

Farenizi özelleştirmek ve gelişmiş özelliklerden yararlanmak için bilgisayarınıza Logitech Options yazılımını yüklemeniz gerekiyor. Bu yazılımı kullanarak farenin tuşlarına özel işlevler atayabilir, imleç hızını ve hassasiyetini özelleştirilebilirsiniz.

Şirketin Logitech Flow özelliği ise birden fazla bilgisayarı kontrol etmenizi sağlıyor. Logitech Flow sayesinde farenizi üç cihazla eşleştirebilir ve cihazlar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Bu özellik sayesinde farenizin imlecini bir cihazdan diğerine kolayca geçirebilir ve bilgisayarlarınız arasında dosya transferi yapabilirsiniz.

Bu özellikten yararlanmak için tüm cihazlarınızın aynı kablosuz ağ veya ethernet ağı üzerinde olması şart. Farklı cihazlar arasında geçiş için farenizin altındaki düğmeyi kullanmanız gerekiyor.

MX Vertical

Yeniden şarj edilebilir 240 mAh kapasiteli Lityum polimer pile sahip olan Logitech MX Vertical ergonomik fare, tek şarjla 4 ay kullanılabiliyor. Şarjınız ummadığınız bir anda biterse, 1 dakikalık hızlı şarj ile 3 saat kullanım imkânı sunmasıysa ürünün en büyük avantajlarından biri. Logitech MX Vertical ergonomik fareyi şarj etmek için, ürünün kutusunda gelen USB-C şarj kablosunu kullanmanız gerekiyor.

Sonuç olarak, uzun süre bilgisayar başında oturan ve kol ya da bilek ağrısından şikâyet edenler için Logitech MX Vertical ergonomik fare çok iyi bir çözüm Kablolu ve kablosuz kullanım imkânı sunan, 4 aya kadar pil ömrüne sahip olan bu ürünü, ergonomik fare satın almayı düşünenlere şiddetle tavsiye ederim.

Logitech MX Vertical video incelemesini aşağıdan izleyebilirsiniz:

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Bu yazıda Logitech MX Vertical ergonomik fare hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. MediaMarkt internet mağazasında satışa sunulan tüm bilgisayar bileşenleri ürünlerini buradan görebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıya yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Gerçek zamanlı konum takibi yapan akıllı çocuk saati

Doğada size eşlik edecek kablosuz hoparlör modelleri

Öne çıkan klima modelleri

Cevap bırakın