Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  İncelemelerCep TelefonuSamsung Galaxy S24 Ultra ve Galaxy S24+: Performans ve kamera karşılaştırması

  Samsung Galaxy S24 Ultra ve Galaxy S24+: Performans ve kamera karşılaştırması

  Samsung’un en yeni amiral gemisi olan Galaxy S24 Serisi, üç farklı üyesiyle MediaMarkt mağazalarında ve mediamarkt.com.tr‘de satışta. Bu yılın telefonlarının en önemli yeniliği olarak Galaxy AI adını taşıyan yapay zekâ tabanlı özellikler öne çıkıyor. Bununla birlikte teknoloji tutkunları dikkatini Galaxy S24 Ultra ile Galaxy S24+ ve S24 modellerinin arasındaki işlemci farkına çevirmiş durumda. En yüksek fiyat etiketine ve en gelişmiş özelliklere sahip olan Galaxy S24 Ultra, Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisiyle gelirken, serinin daha düşük fiyatlı diğer iki modelinde Samsung tasarımı Exynos 2400 işlemci bulunuyor.

  Kamera tarafında da benzer bir ayrım var. Galaxy S24 Ultra, 200 MP ana kamera başta olmak üzere daha gelişmiş bir kamera sistemine sahipken, Galaxy S24+ ve S24 modellerinin 50 MP ana kameranın başrolde olduğu bir kamera sistemiyle geldiğini görüyoruz. Bu makalede, Galaxy S24 Ultra ile S24+ modellerini performans ve kamera açısından karşılaştırıyoruz. Bütçe konusunda herhangi bir sınırı olmayıp da parasının hakkını verecek en iyi modeli seçmek isteyenler için karşılaştırmamız epey yararlı olacaktır.

  Performans

  Galaxy S24 Ultra’da yer alan Snapdragon 8 Gen 3 işlemci, 4 nm mimarisine göre geliştirilmiş, sekiz çekirdekli bir işlemci. Maksimum çekirdek saat frekansı 3.39 GHz. Galaxy S24 ve S24+ modellerine güç veren Exynos 2400 işlemci de 4nm mimarisini temel alıyor. Ancak bu işlemcide sekiz yerine on adet çekirdek bulunuyor. En yüksek çekirdek saat frekansı 3.2 GHz. Hem Galaxy S24 Ultra hem de Galaxy S24+, 12 GB RAM ile birlikte geliyor. İşlemciden farklı olarak RAM tarafında herhangi bir farklılık yok. Samsung’un son yıllarda akıllı telefonlarında yer verdiği RAM Plus özelliği ile fiziksel RAM destekleniyor, ancak bu ek RAM artışına çok fazla ihtiyaç duyacağınızı düşünmüyoruz. Çünkü her iki telefon da çoklu görev açısından akıcı ve iyi bir performans sergiliyor.

  Galaxy S24 Ultra ve S24+ modellerinde yer alan farklı işlemcileri karşılaştırmak amacıyla öncelikle çeşitli benchmark testlerini kullandık. Öncelikle, oyun performansı tarafında önemli bir fikir veren 3DMark’ı kullanarak iki ayrı test uyguladık. Öncelikle Wild Life testinden geçirdik. Bu testte her iki telefon da hemen hemen aynı zaman aralığında testi bitirdi. Kare hızları açısından ise Galaxy S24 Ultra biraz daha iyi performans gösteriyor. S24+, 39 ile 88 fps arasında değişim gösterirken S24 Ultra’nın 41 fps ile 138 fps arasında daha yüksek ve geniş bir yelpazede ilerlediğini görüyoruz. Pil tüketimi tarafında da S24 Ultra biraz daha avantajlı görünüyor. Isınma tarafında da Galaxy S24 Ultra’da sıcaklık artışı çok az daha düşük düzeyde kalıyor.

  Her iki işlemci de ışın izleme desteğine sahip. Yani destekleyen oyunlarda aydınlatma ve gölgelerde daha gerçekçi detaylar sunulabiliyor. 3D Mark içinde yer alan Solar Bay, ışın izleme performansı konusunda bir fikir sunuyor. Bu test sonucunda S24+, S24 Ultra’dan daha iyi bir sonuç ortaya koyuyor. Ortalama kare hızları açısından Exynos 2400 daha yüksek bir puan alıyor. Ne var ki, kare hızı yelpazesi S24 Ultra’da daha geniş. Pil tüketimi tarafında benzer bir performans görülürken ısınma tarafında yine Exynos 2400 dezavantajlı görünüyor. S24 Ultra’nın iç sıcaklığı değişmezken S24+’ın sıcaklığı 3 derece artmış gibi görünüyor.

  Daha sonra sıra GeekBench 6’ya geldi. Bu benchmark testi CPU ve GPU performansları bakımından anlamlı bir tablo ortaya koyuyor. Ne var ki, farklı zamanlarda yaptığımız karşılaştırmalı testlerde değişik sonuçlar gördüğümüzü belirtmeliyiz. Test için kullandığımız S24 Ultra ve S24+, hemen hemen aynı dosya ve uygulamalara sahip. Ayrıca performansı kısıtlayıcı ayarları da kapattık. Bu karşılaştırma için yaptığımız CPU benchmark testinde, daha önceki denemelerimizde olduğu gibi S24 Ultra testi daha hızlı biçimde bitirdi. 5 dakika civarında bir sürede test tamamlandı. Ondan 10 saniye sonra da S24+ testi bitirdi. Tek çekirdek sonuçları açısından Ultra modeli önde çıkarken, çok çekirdekte Plus az da olsa önde geldi. GPU performans testinde ise, 3D Mark’taki sonuçları destekler biçimde S24 Ultra önde geldi.

  Son benchmark testimiz ise AnTuTu Benchmark. Galaxy S24 Ultra bu testi 13 dakika 30 saniyede tamamladı. S24+ ise 20 saniye sonra testi bitirdi. Şaşırtıcı biçimde Exynos 2400 işlemcili S24+, Snapdragon 8 Gen 3 işlemcili S24 Ultra’dan daha yüksek puan almayı başardı. Test sırasında S24 Ultra’nın sıcaklığı 3 santigrat derecelik bir değişim gösterirken S24+’ın sıcaklık değişimi 3.5 santigrat derecelik bir değişim oldu. Pil seviyesindeki düşüş ise Galaxy S24 Ultra’da yüzde 3 iken, S24+’ta yüzde 4 oldu. Test sonunda işlemci sıcaklığı konusunda Snapdragon 8 Gen 3, Exynos 2400’den daha avantajlı görünüyor. İki cihaz arasındaki test puanının farkının çok az seviyede olduğunu düşündüğümüzde, Snapdragon 8 Gen 3’ün Exynos 2400’e göre güç tüketimi ile performans arasında daha iyi bir denge sunduğu fikrini ortaya atabiliriz.

  Bu benchmark testleri, iki telefondaki iki farklı işlemcinin performans tarafında karşılaştırılabilir sonuçlar sunduğunu gösteriyor. Pil tüketimi ve sıcaklık konusunda ise Snapdragon 8 Gen 3 ise daha avantajlı görünüyor. Günlük hayattaki performansa baktığımızda, iki telefon arasında çok büyük bir fark yok. İki telefon da akıcı, amiral gemisi telefonlara yakışır performans sunuyor. Yapay zekâ tabanlı özellikler için de durum bu şekilde. Özellikle üretken yapay zekâ tabanlı fotoğraf düzenleme özelliklerine baktığımızda, iki telefonun da işlemleri benzer sürelerde yaptığını görüyoruz.

  Oyun tarafında pratikteki performansı göstermesi açısından bir oyun da oynadık. War Thunder oyunu, ekranın bir köşesinde kare hızını göstermesi açısından fikir verici oluyor. İki telefonda da oyun hemen hemen aynı sürelerde oynamaya hazır hâle geliyor. Kare hızı da 30 fps, iki telefonda da aynı. Hem S24 Ultra hem de S24+, bu oyunu akıcı biçimde oynama imkanı sunuyor.

  Kamera

  Galaxy S24 Ultra ve S24+ arasındaki bir diğer önemli fark da arka kameralar tarafında bulunuyor. Hem kamera sayısı hem de çözünürlükler bakımından Galaxy S24 Ultra daha önde görünüyor. S24 Ultra’nın arkasında dört tane kamera var. S24+’ta ise üç tane kamera var. 200 megapiksel ana kamera; f/1.7 diyafram, otomatik görüntü sabitleme gibi özelliklere sahip. S24+’ın ana kamerası ise 50 megapiksel çözünürlük, f/1.8 diyafram, optik görüntü sabitleme gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor. S24 Ultra ve S24+’ta 10 megapiksel çözünürlüklü birinci telefoto kamera aynı; f/2.4 diyafram, optik görüntü sabitleme, 3 kart optik yakınlaştırma gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor. S24 Ultra’da bir tane daha telefoto kamera var ve bu; periskop yapılı. 5 kat ile daha yüksek bir yakınlaştırma yeteneğine sahip. 50 megapiksel çözünürlük, 111mm odak uzaklık eşdeğeri, optik görüntü sabitleme gibi özellikler de mevcut. 12 megapiksel çözünürlük, f/2.2 diyafram açıklık gibi niteliklere sahip ultra geniş kamera da her iki telefonda ortak. Önde yer alan selfie kamera da iki telefonda aynı. 12 megapiksel, f/2.2 diyafram gibi özellikler var.

  İki telefonla aynı anda, farklı koşullarda çeşitli fotoğraflar çektik. Genel olarak da 12 megapiksel varsayılan çözünürlüğü kullandık. Yeterli ışık koşullarında parlaklık ve renk canlılığı açısından her iki telefon da aynı sonuçları veriyor. Ancak yakınlaştırma yaptığımızda S24 Ultra’nın detaylar açısından biraz daha iyi durumda olduğunu görüyoruz. 10 megapiksel telefoto kameranın iki cihazdaki performansı için de aynı sözleri dile getirebiliriz. Makro çekimlerde ön plandaki süjeye netleme ve öne çıkarma konusunda S24+ biraz daha cömert davranırken S24 Ultra daha dengeli davranıyor. Renkler hemen hemen aynı seviyede olmakla birlikte parlaklık bakımından S24 Ultra biraz daha önde görünüyor. HDR performansı bakımından Galaxy S24+’ı bir kademe daha iyi bulduk. Özellikle kapalı hava ve bunun gibi ortamlarda, gölgede kalan alanları veya küçük detayları belirgin biçimde ortaya koyma konusunda tercihimiz S24+ yönünde oldu. Düşük ışıkta iki telefon da düşük gürültülü ve net fotoğraflar ortaya koyuyor. Renklerin canlılığı bakımından ise S24+’ı biraz daha iyi bulduk. Gece modu ile yaptığımız çeşitli manzara çekimlerinde ise S24 Ultra, ışıklı alanlar ile karanlık arasında daha pürüzsüz bir geçiş sunuyor. Renk canlılığı ve parlaklık açısından ise iki telefon aynı derecede performans gösteriyor.

  S24 Ultra’daki periskop yapılı telefoto kamera sayesinde 100 kata kadar yakınlaştırma var. Bu da daha geniş bir aralıkta yakınlaştırma yapabileceğinizi gösteriyor. S24+ ise en fazla 30 kata kadar yakınlaştırma yapıyor. İki telefoto kameranın varlığı Galaxy S24 Ultra ile, kaliteden ödün vermeden daha fazla yakınlaştırma yapabileceğinizi gösteriyor. Ayrıca 100 kat Space Zoom, daha uzaktaki yazı veya çeşitli nesneleri görme, en azından ne oldukları hakkında fikir sahibi olma açısından S24 Ultra’yı biraz daha öne geçiriyor. Yukarıda belirttiğimiz gibi, iki telefonda da aynı özelliklere sahip selfie kameralar var. Bunların performansına baktığımızda, S24 Ultra, özellikle düşük ışıkta daha parlak ve canlı selfie fotoğraflar üreterek biraz daha öne çıkmayı başarıyor.

  Sonuç

  Her ne kadar kağıt üstünde Galaxy S24 Ultra daha üstün görünse de, Exynos 2400’ün hem performans hem de kamera anlamında öne çıkabildiği görünüyor. Yani farklı koşullarda değişik sonuçlar elde etmek mümkün. Bu noktada fiyatı ve S Pen gibi diğer özellikleri de göz önünde bulundurarak karar vermeniz yararınıza olacaktır.

  Samsung Galaxy S24 Ultra’yı mediamarkt.com.tr’den satın alın

  Samsung Galaxy S24+’ı mediamarkt.com.tr’den satın alın

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN