Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürDJI Avata 2: Yeni sürüme gelen özellikler

  DJI Avata 2: Yeni sürüme gelen özellikler

  DJI Avata 2 yeni özellikler ve güncellemelerle birlikte duyuruldu. İşte yeni drone’un öne çıkan özellikleri.

  Drone denince akla ilk gelen marka olan DJI, 2022 yılında Avata isimli yeni drone modelini duyurmuştu. Bu model farklı tasarımı ve FPV drone olma özelliğini taşıyordu. FVP yani First Person View – Birinci Şahıs Görüşü özelliğine verilen genel bir ad. FVP Drone modellerinde kullanıcının taktığı özel bir gözlük sayesinde drone üzerindeki kameradan alınan görüntüler gerçek zamanlı olarak izlenebiliyor. Görüntüyü gören pilot da drone modelini kumanda ederek etkileşimi artırıyor.

  Bu tarz droneların en önemli dezavantajı ileri seviye bilgi ve beceri gerektirmeleriydi. Bu konuya da el atan DJI, Avata ile kullanımı kolay ve engelleri algılayabilen eğlenceli bir model üretti.

  2024 yılına geldiğimizde ise marka önceki sürüme fazlasıyla benzeyen, bazı özellikleri güncellenen Avata 2’yi duyurdu.

  Avata 2 halefinde olduğu gibi 4K 60 fps video kayıt edebiliyor. Bu yeni modelin ilk önemli farkı ise artık daha büyük sensöre sahip olması. 1/1.3 inçlik sensör özellikle az ışıklı ortamlarda daha iyi sonuç veriyor.

  Titreşim engelleme özelliği ise önceki sürümle aynı ve Rock Steady/Horizon Steady oalarak kullanılabiliyor. Önemli bir güncelleme ise depolama alanında olmuş. Avata modelinde 20 GB olan dahili depolama kapasitesi artık 46 GB. Ayrıca Log özelliği de D-Cinelike’tan 10-bit D-Log M Color’a terfi etmiş.

  Avata’da 18 dakika olan uçuş süresi 5 dakika artarak 23 dakikaya çıkarılmış. Ayrıca Avata 2’de O4 iletişim protokolü kullanılıyor.

  Maksimum iletişim mesafesi 10 km’den 13 km’ye yükseltilmiş. Ayrıca veri transfer hızı da 50 Mbps’den 60 Mbps’ye yükseltilmiş. Pil kapasitesi 2420 mAh’dan 2150 mAh’a düşürülmüş. Buna rağmen hızlı şarj özelliği gelmiş.

  Konum düzeltme tarafında Avata’da sadece aşağı doğru yapılabilirken, Avata 2’de hem aşağı hem geriye doğru yapılabiliyor.

  Avata 2’nin en önemli farklarından biri de takla atma özelliği ve 180 derece drift yapabilmesi. Bu özellik yeni eklendi ve cihazın eğlence katsayısını artırıyor.

  Avata 2’nin fiyatı ise tek bataryalı Fly More Combo paketinde 51 bin 900 TL’den başlıyor.

  Avata 2 önemli düzenlemeler içeren güzel bir drone olmuş. Özellikleri ve sunduklarına baktığımızda çıtayı biraz daha yukarı taşıdığını söyleyebiliriz.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN