Intel Apollo Lake ve Kaby Lake Vulkan’ı destekleyecek

0

sony_sanal_gerceklik_playstation_vr_ps_vr_heyecanlandiriyor_h2637

Teknoloji şirketi Intel, Apollo Lake ve Kaby Lake ailelerinin Vulkan’ı destekleyecek işlemciler arasına dahil edildiğini duyurdu. İşte detaylar…

Intel, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda özellikle sanal gerçeklik deneyimi ile oyun ekseninde daha yüksek segmentli olanakların kapısını aralayan ve DirectX 12’ye benzeyen Vulkan API’lerin daha fazla işlemci ile destekleneceğini açıkladı.

Vulkan üzerindeki oyun ve VR yapımları, Intel’in özellikle CES 2017’de birçok PC’de kullanıldığı görülen 7. Nesil ve 6. Nesil işlemcilerine entegre olarak fonksiyon sunacak. Öte yandan Intel’in Pentium işlemcileri ile ilgili Apollo Lake ailesi de benzer şekilde çalışabilecek.

Söz konusu gelişmeler, daha fazla sanal gerçeklik yapımının kapısını da aralayabilecek potansiyeli açığa çıkarıyor. Geçtiğimiz aylarda duyurulan Dell, Lenovo, HP, Acer gibi şirketlerin sanal gerçeklik ekipmanlarının önümüzdeki aylarda teknoloji raflarıyla buluşması beklentisi hakim. Ayrıca Microsoft, 27 Şubat 2017’de başlayacak Oyun Geliştiriciler Konferansı kapsamında VR geliştirme setleri tanıtacak.

Genel itibarıyla VR tarafında gelişmelerin hızla devam ettiği görülüyor. Bu noktada yazılım ve donanım üreticilerinin attıkları hamleler dikkate değer. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın