Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürSamsung ve Qualcomm’un geliştirdiği İleri Seviye Modülasyon Teknolojisi 5G olanaklarını ileriye taşıyor

  Samsung ve Qualcomm’un geliştirdiği İleri Seviye Modülasyon Teknolojisi 5G olanaklarını ileriye taşıyor

  Samsung Electronics ve Qualcomm, yeni geliştirdikleri 1024 QAM teknolojisiyle uydudan dünyaya (downlink) bağlantı hızlarını %20’nin üzerinde artırmayı başardı. Bu sayede Samsung Electronics ve Qualcomm, operatörlerin 5G yeteneklerinin gelişmesi ve mobil ağların spektral verimliliğinin artırmasına önemli bir katkı sunmuş oldu. 

  Samsung Electronics Co Ltd.  (“Samsung”) ve Qualcomm Technologies hem Frekans Bölmeli Çift Yönlü (FDD/ Frequency Division Duplex) hem de Zaman Bölmeli Çift Yönlü (TDD/ Time Division Duplex) spektrum bantlarında 1024 Karesel Genlik Modülasyonu (QAM/ Quadrature Amplitude Modulation) testlerini başarıyla tamamladıklarını duyurdu. Bu gelişme, Frekans Bölmeli Çift Yönlü bantları özelinde sektörde bir ilk olma özelliği taşıyor. Samsung ve Qualcomm Technologies’in iş birliği sonucunda gelinen bu yenilik, operatörlerin 5G yeteneklerini geliştirmesine ve sundukları ağların spektral verimliliğini artırmasını sağlayacak. Bu başarı aynı zamanda Samsung ve Qualcomm’un bu alandaki teknolojileri ileriye taşıma konusunda gösterdiği kararlılığın ve çabanın da bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

  Yeni teknolojiyle hız artacak 

  İleri seviye bir modülasyon teknolojisi olan Karesel Genlik Modülasyonu (QAM), veri veya bilgi iletimini daha verimli gerçekleştirmek için kullanılıyor. Bu teknolojide doğrudan, yapılan her iletimde kaç bit veri iletilebileceğiyle ilgili çalışmalar yapılıyor. Bugün ticari ağlarda yaygın olarak 256 QAM kullanılırken, Samsung ve Qualcomm Technologies kısa süre önce 3GPP Release 17 spesifikasyonlarında en yeni 1024 QAM’i tanımlamayı başardı. İleri Seviye QAM teknolojisi, operatörlerin spektrum kaynaklarını en üst düzeyde kullanabilmesine katkı sağlıyor. Bu yeni teknoloji ayrıca, mobil kullanıcıların da daha yüksek indirme hızları gerektiren canlı videolar izleme ve çok oyunculu online oyunlar oynama gibi çeşitli mobil hizmetlerden yararlanmasını sağlıyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN