Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerGüvenlikDolandırıcılar Toncoin çalmak için Telegram kullanıcılarını hedef alıyor

  Dolandırıcılar Toncoin çalmak için Telegram kullanıcılarını hedef alıyor

  Kaspersky araştırmacıları, dolandırıcıların kripto para birimi hızlandırıcıları ve arkadaşlık referanslarını içeren ölçeklenebilir bir plan eşliğinde dünya genelindeki Telegram kullanıcılarından Toncoin (TON) çalmaya çalıştığını tespit etti. Bu planın en az Kasım 2023’ten beri yürürlükte olduğu düşünülüyor. TON ve Telegram’ın artan popülaritesi eşliğinde ortaya çıkışı, saldırıyı özellikle tehlikeli hale getiriyor. 

  Dünyanın dört bir yanındaki kurbanlar, kripto dolandırıcıları tarafından hedef alınıyor. Saldırının arkasındaki kişiler, bu kez durumdan şüphelenmeyen Telegram kullanıcılarını cezbeden bir plan eşliğinde hareket ediyor.

  Bunun için hedeflenen kişilere, kontak listelerindeki birinden “özel bir kazanç programına” katılmalarını tavsiye eden bir bağlantı gönderiliyor. Dolandırıcılar, seçtikleri kurbanlardan kripto para depolamak için tasarlandığı iddia edilen ve resmi olmayan bir Telegram botuna katılmalarını, bunu da yasal cüzdanlarına bağlamalarını isteyerek işe başlıyor. Aynı zamanda dolandırıcılar potansiyel kurbanlarına resmi Telegram botu, P2P piyasaları veya kripto para borsaları gibi meşru kanallar aracılığıyla Toncoin satın almalarını söyleyerek onları sahte bir güvenlik duygusuna sürüklüyor.

  Daha sonra, kurbana ayrı bir bot kullanarak sözde hızlandırıcılar satın alması söyleniyor. Dolandırıcılar, kullanıcıları kazanmaya başlamak için bu işlemi tamamlamaları gerektiği konusunda ikna ediyor. Satın alma işleminden sonra ise kullanıcı kripto parasını geri dönülemez bir şekilde kaybediyor. Dolandırıcılar tarafından “bisiklet”, “araba”, “tren”, “uçak” veya “roket” olarak etiketlenen “hızlandırıcıların” maliyetleri, potansiyel kurban tarafından seçilen tarifeye bağlı olarak 5 ila 500 Toncoin arasında değişiyor.

  Kaspersky Kıdemli Web İçerik Analisti Olga Svistunova, bunu şöyle açıklıyor: “Hızlandırıcılar, dolandırıcılar tarafından kullanıcıların token kazanmalarını sağlayan araçlar olarak tanıtılıyor. Bu, çevrimiçi oyunlardaki destekleyicilere benziyor. Kullanıcı bir tane satın alarak ek avantajlar elde edeceğini düşünüyor.” 

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN