Adım adım Tumblr’da blog oluşturmak

1

“Blog açmak için kullanabileceğiniz ücretsiz servisler” başlıklı yazımızda, WordPress, Blogger, Tumblr ve Medium’u önermiş, son yazımızda da, “Adım adım Blogger’da blog oluşturmak”la konuyu detaylandırmaya devam etmiştik. Bu yazımızda ise, “Adım adım Tumblr’da blog oluşturmak” konusuna giriş yapıyoruz.

Blog yazarlığı konusuna, “Blog açmak için kullanabileceğiniz ücretsiz servisler” yazısıyla başlamış, “Adım adım WordPress’te blog oluşturmak” ve “Adım adım Blogger’da blog oluşturmak” yazılarıyla da, blog oluşturmayı detaylı olarak göstermeye çalışmıştık. Şimdi de bir başka blog servisi olan Tumblr’da blog açmaya değineceğiz.

GÖRSEL VE İŞİTSEL ÖĞELER PAYLAŞMAYI SEVENLERE

Daha çok fotoğraf ve video gibi görsel paylaşımına yönelik kullanılan Tumblr, blog açmak için tercih edebileceğiniz alternatiflerden biri. Dünya genelinde yaygın kullanıma sahip olan ve özellikle güzel sanatlarla ilgilenenlerin tercih ettiği Tumblr’a üye olduğunuzda, kullanıcıadı.tumblr.com şeklinde bir adrese sahip oluyorsunuz.

SES KAYDI VE VİDEO YÜKLEMEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Metin ve görsellerin yanı sıra, ses ve video dosyası yüklemeyi kolaylaştıran bir yapıya sahip olan Tumblr, eğer daha çok bu tarz içerikler paylaşmayı düşünüyorsanız, sizin için ideal bir seçim olabilir. Tumblr, kendi ifadesiyle ‘blog olayı’nı herkesin kullanabileceği ve istediğini paylaşabileceği bir hale getirmeyi amaçlayan bir yapıya sahip.

358 MİLYONDAN FAZLA BLOG TUMBLR’DA

Bu blog servisi, “Öyküler, fotoğraflar, GIF ve animasyonlar, diziler, bağlantılar, şakalar, eşek şakaları, zekice espriler, Spotify parçaları, mp3’ler, videolar, moda, sanat ve hatta derin konuları paylaşmak için ideal bir seçenek” olarak tanımlanıyor. Son verilere göre, Tumblr’da birbirinden farklı 358 milyondan fazla blog var.

SEVDİĞİNİZ BLOGLARI HEMEN TAKİBE ALIN

Tumblr, yeni içerikler keşfetmeyi sağlayan bir yapıya sahip. Bunun için sevdiğiniz içeriklerle karşılaştığınız zaman bu blogları hemen takibe alabilirsiniz. Bu sayede takip ettiğiniz blogların içerikleri ekranınıza düşecek ve hiçbir şeyi kaçırmayacaksınız.

TUMBLR’DA BLOG OLUŞTURMAYA BAŞLIYORUZ

Tumblr’da blog oluşturmak için öncelikle, https://www.tumblr.com adresine giriş yapıyoruz. Burada genel olarak Tumblr’la ilgili bilgilendirmelerden sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. Burada, “Başla” ve “Oturum Aç” olmak üzere, iki seçenek göreceksiniz.

Zaten bir Tumblr hesabınız varsa, “Oturum Aç” bağlantısına tıklayarak devam etmelisiniz. Eğer Tumblr hesabınız yoksa, “Başla” bağlantısından devam edebilirsiniz.

Tumblr’da yeni bir hesap oluşturmak için, e-posta adresimizi girmemiz ve kendimize Tumblr’a girişte kullanacağımız yeni bir parola belirlememiz gerekiyor. Son olarak, bir kullanıcı adı belirlememiz gerek. Bu kullanıcı adı, aynı zamanda blogumuzun da adı olacak ve blog adresimizde yer alacak.

Ben bu yazı için, deneme amaçlı olarak “mediamarkt-test” kullanıcı adını tercih ediyorum. Ardından “Kaydol”a tıklayarak devam ediyorum.

Sonraki ekranda, yaşımızı girmemiz ve Tumblr Hizmet Koşulları’nı onaylamamız gerekiyor. Bu adımları tamamlayarak yine devam ediyoruz.

Karşımıza reCAPTCHA güvenlik doğrulaması çıkıyor. “Ben robot değilim” yazısının solundaki, kutucuğa tıklayarak, kutu içinde yeşil onay simgesi belirene kadar bekliyoruz. Ardından “Bitti”ye tıklayarak devam ediyoruz.

Blogumuzun oluşturulması için çok az adım kaldı. Şimdi de Tumblr, bize daha iyi içerikler sunabilmek için ilgi alanlarımızı öğrenmek istiyor. Burada ilgi alanı olarak beş seçenek belirlememiz gerekiyor. Bu adımı tamamladıktan sonra yine devam ediyoruz.

Ve blogumuz hazır. Hemen ekranın üstündeki yeşil kuşak dikkatinizi çekmiş olmalı. Tahmin ettiğiniz gibi, Tumblr’a kayıt için kullandığımız e-posta adresimizi kontrol etmemiz ve doğrulama işlemini yapmamız gerekiyor. Posta kutunuzda aşağıdaki gibi bir ileti göreceksiniz.

Tumblr’dan bize gelen e-postadaki, “Evet, benim” bağlantısına tıklayarak doğrulama işlemizi tamamlıyoruz. Ve karşımıza doğrulamanın başarılı olduğunu gösterek aşağıdaki mesaj geliyor.

Yukarıdaki e-posta onay ekranında aynı zamanda, Tumblr’ı mobil olarak da yönetebilmeniz için App Store ve Google Play mağazalarından uygulama indirme bilgisi veriliyor. Bu arada e-posta adresimizi doğrulayıp, web tarayıcımıza döndüğümüzde aşağıdaki ekranı göreceğiz.

Blogumuzun “isimsiz” olduğu dikkatinizi çekmiştir. Hiç vakit kaybetmeden, “Görünümü düzenle”ye tıklıyor ve devam ediyoruz. Karşımıza blogumuzu dilediğimiz gibi özelleştirebileceğimiz seçenekler çıkacak.

Kayıt olurken “mediamarkt-test” kullanıcı adını verdiğimiz için, blogumuzun adresinin, “https://mediamarkt-test.tumblr.com” olduğunu buradan görebiliyoruz.

Bu ekrandan blogumuz için bize sunulan özelleştirme seçeneklerini kullanarak dilediğimiz gibi değişiklikler yapabiliriz.

Yönetim panelinin bu bölümünde bulunduğumuz saat dilimi ve şehir bilgisini güncellememiz gerekiyor. Buradan dilersek blogumuzu gizli de yapabiliriz. Bu sayede blogumuzu sadece izin verdiğimiz kişilerin görmesini sağlayabiliriz.

Blogumuzun adını ve internet adresini yine bu bölümden değiştirebiliyoruz. Blogumuzun adı ile internet adresi, bir çok blog servisinde olduğu gibi aynı olmak zorunda değil. Bu konudaki seçim tamamen size kalıyor.

Test amaçlı oluşturduğumuz blogumuz, https://mediamarkt-test.tumblr.com adresini aldı ve yukarıdaki gibi bir görünüme sahip. Yeni içerikler ve görseller girdikçe tasarım tamamıyla belirginleşecek. Bu arada, blogumuz için bize sunulan yönetim panelinden farklı temalar (tasarım) seçebiliriz.

Takip ettiğimiz blogların gönderilerini takip etmek için “dashboard“ı ziyaret etmemiz gerekiyor. Burada üst bölümden blogumuza kolayca yeni içerikler girebileceğimiz kısayollar da mevcut.

Başlangıçda söylediğimiz gibi, Tumblr, diğer blog servislerinin aksine, içerik girmek için bize kategorizasyon seçenekleri sunuyor. Burada metin, fotoğraf, video ya da başka bir blogdan link gibi paylaşımlar yapabiliyoruz.

Bu yazıda “Adım adım Tumblr’da blog oluşturmak” konusunu ele aldık. Bir sonraki yazıda, “Adım adım Medium’da blog oluşturmak” konusunu ele alacağız.

Son olarak, içerik üretmekle ilgileniyorsanız, “Blogunuz için ücretsiz görsel siteleri” başlıklı yazımı da aşağıdaki görsele tıklayarak okuyabilirsiniz. Blogunuzda ihtiyaç duyacağınız telif ücreti gerektirmeyen siteleri bu yazıda bulacaksınız.

Blogunuz için ücretsiz görsel siteleri

Cevap bırakın