Blog açmak için kullanabileceğiniz ücretsiz servisler

5

İçerik tüketen olmaktan, içerik üreten olmaya geçmenin en ideal yolu blog yazmak. Tecrübelerinizi blog ile geniş kitlelerle paylaşabilir ve kendinizi yazarak ifade edebilirsiniz. Bu yazıda sizlere, blog oluşturmak için kullanabileceğiniz en popüler ve ücretsiz servisleri tanıtıyorum.

Kendimizi ifade etmenin en iyi yollarından biri yazmak. Bunu her ne kadar sosyal medyada kısa metin ve görsellerle yapabilsek de, kalıcı ve düzenli içerik oluşturmak ve uzmanlığımızı başkalarıyla paylaşmak için blog sahibi olmak en iyi çözüm.

SESİNİZİ GENİŞ KİTLELERE DUYURUN

Blog kavramı, ‘web günlüğü’ yani ‘web log’dan türetilmiş; Türkçe’de bu ‘ağ günlüğü’ olarak da ifade ediliyor. Yaptığınız iş her ne olursa olsun, mutlaka söyleyecek bir şeyiniz vardır. Blog yazarak sesinizi duyurabilir, tecrübelerinizi geniş kitlelere aktarabilirsiniz.

EN İYİ BİLDİĞİNİZ KONULARI YAZIN

Yazarken bir konu belirlemenizi ve uzmanlaşmanızı tavsiye ederim. En iyi konu, en iyi bildiğiniz ve yaptığınız iş olabilir. Hangi alana ilgi duyuyorsanız, o konuda yazmak içerik üretmenizi kolaylaştıracaktır. Blog sahibi olmak, sizi içerik tüketen olmaktan, içerik üreten olmaya yöneltecektir.

En popüler blog servisi: WordPress

Blog açmak için kullanabileceğiniz en popüler servis WordPress. tr.wordpress.com adresine girerek, sisteme üye olup çok kısa sürede ücretsiz bir blog sahibi olabilirsiniz. WordPress blog servisi, oldukça kolay arayüzü ve anlaşılabilir yönlendirmeleriyle her seviyeden internet kullanıcısının faydalanabileceği bir adres.

TEMA SEÇENEKLERİYLE BLOĞUNUZU ÖZELLEŞTİRİN

kullanıcıadı.wordpress.com şeklinde adresli blog oluşturulabilen WordPress’de çok sayıda tema seçeneği bulunuyor. Bu sayede bloğunuzu zevkinize göre özelleştirebilir ve farklı tasarımları tecrübe edebilirsiniz.

WordPress’in başlangıç versiyonu ücretsiz. Daha fazla teknik özellik içeren versiyonlara geçmek isterseniz ücret ödemeniz gerekiyor. WordPress’ten hizmet alarak, kendinize özel bir alanadı da kullanabilirsiniz. İleriki aşamalarda kendi barındırma servisinizle blog yayıncılığına devam etmek isterseniz, tr.wordpress.org adresinden WordPress yazılımını ücretsiz alabilirsiniz. WordPress’in temel yazılımının yanı sıra, bloğunuza yeni işlevler kazandıracak eklentiler ve temalar da sizi bekliyor.

Arkasında Google’ın gücü var: Blogger

Teknoloji devi Google’a ait olan Blogger, ücretsiz olarak, blogspot.com.tr uzantılı blog oluşturmanızı sağlıyor. Gmail adresiyle üye olabileceğiniz Blogger, Türkçe desteği sayesinde kolay anlaşılabilir ve yönetilebilir bir servis. Blogger’da farklı tema seçenekleri bulabilir ve kısa sürede bloğunuzu yayına sokarak, içerik üretmeye, tecrübelerinizi geniş kitlelerle paylaşmaya başlayabilirsiniz.

GOOGLE REKLAM AĞIYLA ENTEGRE ÇALIŞIYOR

Ancak Google’ın blog servisi Blogger, tema sayısı ve temaları özelleştirme konusunda, WordPress kadar gelişmiş değil. Google Adsense reklâm servisi entegrasyonu sayesinde, bloğunuzda reklâm yayınlayarak gelir elde etmeniz de mümkün. Blogger’da Google reklâm servisini aktif etmek bir kaç tıklamayla gerçekleşebiliyor.

140 karakterle yetinmeyenler için: Medium

Twitter’ın kurucuları Evan Williams ve Biz Stone tarafından kurulan Medium, 140 karakterle yetinemeyen kullanıcılar için hayata geçirildi. Twitter, Facebook ya da Google hesabınızla giriş yapabileceğiniz Medium, yalın ve kullanışlı arayüzüyle dikkat çekiyor. Medium’a üye olduğunuzda, ücretsiz olarak, medium.com/@kullanıcıadı gibi bir adrese sahip oluyorsunuz.

KALİTELİ İÇERİK OLUŞTURMA ÇABASIYLA ÖNE ÇIKIYOR

Kurulduğu günden bu yana altyapı sunan bir servis olmasının yanında, kaliteli içerik sağlamaya da odaklanan Medium’u, blog yazmayı düşünmeseniz bile okumak için favori adresleriniz arasına eklemelisiniz. Daha önce medium.com/turkce adresinden Türkçe içeriklerin yönetimini yapan Medium, Türkiye’deki içerik faaliyetlerini sona erdirdi. Ancak medium.com/türkiye adresinden Türkçe içerik oluşturmak için gönüllü bir çaba hâlâ devam ediyor.

Görsel öğeler paylaşmayı sevenlere: Tumblr

Daha çok fotoğraf ve video gibi görsel paylaşımına yönelik kullanılan Tumblr, blog açmak için tercih edebileceğiniz alternatiflerden biri. Dünya genelinde yaygın kullanıma sahip olan ve özellikle güzel sanatlarla ilgilenenlerin tercih ettiği Tumblr’a üye olduğunuzda, kullanıcıadı.tumblr.com şeklinde bir adrese sahip oluyorsunuz.

SES KAYDI VE VİDEO YÜKLEMEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Metin ve görsellerin yanı sıra, ses ve video dosyası yüklemeyi kolaylaştıran bir yapıya sahip olan Tumblr, eğer daha çok bu tarz içerikler paylaşmayı düşünüyorsanız, sizin için ideal bir seçim olabilir.

Cevap bırakın