Adım adım Blogger’da blog oluşturmak

1

“Blog açmak için kullanabileceğiniz ücretsiz servisler” başlıklı yazımızda, WordPress, Blogger, Medium ve Tumblr’ı önermiş, son yazımızda da, “Adım adım WordPress’te blog oluşturmak”la, konuyu detaylandırmaya başlamıştık. Bu yazımızda ise, “Adım adım Blogger’da blog oluşturmak” konusuna giriş yapıyoruz.

Kendimizi ifade etmenin en iyi yollarından biri yazmak. İçerik tüketen olmaktan, içerik üreten olmaya geçmenin en ideal yolu blog yazmak. Bunu her ne kadar sosyal medyada kısa metin ve görsellerle yapabilsek de, kalıcı ve düzenli içerik oluşturmak ve uzmanlığımızı başkalarıyla paylaşmak için blog sahibi olmak en iyi çözüm.

MUTLAKA SÖYLEYECEK BİR ŞEYİNİZ VARDIR

Tecrübelerinizi blog ile geniş kitlelerle paylaşabilir ve kendinizi yazarak ifade edebilirsiniz. Blog kavramı, ‘web günlüğü’ yani ‘web log’dan türetilmiş; Türkçe’de bu ‘ağ günlüğü’ olarak da ifade ediliyor. Yaptığınız iş her ne olursa olsun, mutlaka söyleyecek bir şeyiniz vardır.

BLOG YAZARKEN UZMANLAŞMAK ÖNEMLİ

Yazarken bir konu belirlemenizi ve uzmanlaşmanızı tavsiye ederim. En iyi konu, en iyi bildiğiniz ve yaptığınız iş olabilir. Hangi alana ilgi duyuyorsanız, o konuda yazmak, içerik üretmenizi kolaylaştıracaktır. Blog sahibi olmak, sizi içerik tüketen olmaktan, içerik üreten olmaya yöneltecektir.

ÇOK KULLANILAN BİR BAŞKA BLOG SERVİSİ: BLOGGER

Blog yazarlığı konusuna, “Blog açmak için kullanabileceğiniz ücretsiz servisler” yazısıyla başlamış, “Adım adım WordPress’te blog oluşturmak” yazısıyla da, blog oluşturmayı detaylı olarak göstermeye çalışmıştık. Şimdi de bir başka blog servisi olan Blogger’da blog açmaya değineceğiz.

ARKASINDA GOOGLE’IN GÜCÜ VAR

Teknoloji devi Google’a ait olan Blogger, ücretsiz olarak, blogspot.com.tr uzantılı blog oluşturmanızı sağlıyor. Gmail adresiyle üye olabileceğiniz Blogger, Türkçe desteği sayesinde kolay anlaşılabilir ve yönetilebilir bir servis sunuyor. Blogger’da farklı tema seçenekleri bulabilir ve kısa sürede blogunuzu yayına sokarak, içerik üretmeye, tecrübelerinizi geniş kitlelerle paylaşmaya başlayabilirsiniz.

GOOGLE REKLAM AĞIYLA ENTEGRE ÇALIŞIYOR

Google Adsense reklâm servisi entegrasyonu sayesinde, blogunuzda reklâm yayınlayarak gelir elde etmeniz de mümkün. Blogger’da Google reklâm servisini aktif etmek, bir kaç tıklamayla gerçekleşebiliyor.

GOOGLE HESABIYLA GİRİŞ YAPIYORUZ

Blogger’da blog oluşturmak için öncelikle, https://www.blogger.com adresine giriş yapıyoruz. Burada bizi, blog oluşturmakla ilgili bilgilendirici bir sayfa karşılıyor. Zaten Google kullanıcısıysanız ve bilgisayarınızda oturum açmışsanız, bu hesap üzerinden ilerleyebilirsiniz.

OTURUM AÇARAK DEVAM EDEBİLİRSİNİZ

Oturum açmamışsanız, sağ üst köşedeki “Oturum aç” bağlantısından hemen giriş yapabilirsiniz. Google (dolayısıyla Gmail) hesabınız yoksa, öncelikle bir hesap oluşturup, öyle devam etmelisiniz. Blogger, elektronik posta adresinizin yanı sıra, telefon numaranızı kullanarak da kayıt olabilmenize imkân sağlıyor.

Oturum açtıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi blog oluşturma sayfası gelecek. Burada blogumuza bir isim verip, blogumuza okurlarımızın kolayca bulabilmesi için alan adı, bir başka deyişle, internet adresi tanımlıyoruz. Ben burada deneme amaçlı olarak, “MediaMarkt için” adını kullandım ve otomatik olarak, mediamartkicin.blogspot.com şeklinde bir adres tanımlandı.

BLOGGER’I TÜRKÇE KULLANIYORSANIZ ADRESE “TR” EKLENİYOR

Biz Türkçe arayüzü kullandığımız için, blog oluşturma adımını geçtikten sonra, adresimizin sonuna “TR” eklendiğini, dolayısıyla adresimizin, “mediamartkicin.blogspot.com.tr” olduğunu görüyoruz. Blogumuzun adresini, sonunda “TR” kullanarak ya da kullanmayarak paylaşabiliriz. Her iki durumda da sorunsuz çalışıyor.

Blog adı ile alanadı birbiriyle aynı dolayısıyla tutarlı olursa daha iyi olur. Ama yine de bloga verdimiz isimle, alanadının aynı olması gerekmediğini  belirtelim. Son olarak, yine bu sayfada, blogumuz için uygun bir tema (tasarım) seçiyoruz. Temayı şimdilik buradakilerden biri arasından tercih edebilirsiniz. Daha sonra dilediğiniz zaman değiştirme şansınız olacak.

“BLOG OLUŞTUR”A TIKLAYINCA BLOGUMUZ HEMEN HAZIR

Seçenekleri doldurduktan sonra alttaki, “Blog oluştur!”a tıklıyoruz. Sistem bizi, blogumuzu yöneteceğimiz panele yönlendiriyor. Burada blogumuza içerik gireceğimiz, ziyaretçi istatistiklerimizi ve reklâm gelirlerimizi takip edeceğimiz, okurlarımızdan gelen yorumları denetleyebileceğimiz, blogumuzun tasarımını değiştirebileceğimiz bir çok seçenek bizi bekliyor.

Blogumuzun yönetim panelinin sol üst köşesindeki, “Blog’u görüntüle” bağlantısına tıklarsak, blogumuzu görebiliriz. Bu yazıda deneme amaçlı açtığım ve bir süre sonra kapatacağım, https://mediamartkicin.blogspot.com.tr adresini alan blogumda içerik yok, görünüşü de başlangıç olarak aşağıdaki şekilde.

Blogunuzu oluşturup, içerik girmeye başladıktan sonra tasarım ortaya çıkacak. İçeriklerle bir blogun nasıl gözüktüğünü merak ediyorsanuz, buradan benim Blogger’daki bloguma göz atabilirsiniz. Bir sonraki yazıda, “Adım adım Tumblr’da blog oluşturmak” konusunu ele alacağız.

Son olarak, içerik üretmekle ilgileniyorsanız, “Blogunuz için ücretsiz görsel siteleri” başlıklı yazımı da aşağıdaki görsele tıklayarak okuyabilirsiniz. Blogunuzda ihtiyaç duyacağınız telif ücreti gerektirmeyen siteleri bu yazıda bulacaksınız.

Blogunuz için ücretsiz görsel siteleri

Cevap bırakın