Adım adım WordPress’te blog oluşturmak

1

“Blog açmak için kullanabileceğiniz ücretsiz servisler” yazısıyla başladığımız, blog yazarlığı konusuna, “Adım adım WordPress’te blog oluşturmak”la devam ediyoruz. Blog yazarak kendinizi ifade etmek ve geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız, bu yazı serisi ilginizi çekecek.

Daha önce, “Blog açmak için kullanabileceğiniz ücretsiz servisler” başlıklı yazımda, blog açmak için öncelikle önerdiğim dört platformdan söz etmiştim. Hatırlayacak olursak bunlar, WordPress, Blogger, Medium ve Tumblr idi. Bu yazıda ise, WordPress’te adım adım blog oluşturmayı göstereceğim.

Blog açmak için kullanabileceğiniz ücretsiz servisler

WORDPRESS’TE İKİ FARKLI SEÇENEĞİNİZ VAR

WordPress’in iki farklı sitesi var. Bunlardan tr.wordpress.com adresinden erişilen ve başlangıç olarak ücretsiz blog açabileceğiniz bölüm. Diğeri ise kendi alan adı ve web sunucusu üzerinden blog açmak isteyenlerin yararlanabileceği tr.wordpress.org. Biz bu yazıda ücretsiz blog oluşturmakla işe başlayacağız.

BAŞLANGIÇTA OTURUM AÇMANIZ KOLAYLIK SAĞLAR

WordPress’te blog açmak için öncelikle bir hesabınız olmalı. Zaten bir WordPress hesabınız varsa, sayfanın sağ üst köşesindeki, “Oturum aç” bölümünden oturum açıp, yeni blog oluşturma adımlarına öyle geçebilirsiniz. Hesabınız yoksa, “Kayıt ol” (Register) bağlantısına tıklayıp, yeni hesap oluşturduktan sonra, blog açma adımlarına geçebilirsiniz.

ÜCRETLİ VE ÜCRETSİZ SEÇENEKLER SİZİ BEKLİYOR

tr.wordpress.com adresine girdiğinizde, WordPress ile neler yapabileceğimize dair bilgilendirmeler karşımıza çıkıyor. Burada ücretli ve ücretsiz seçenekler ile ödeme tabloları göreceksiniz. Biz doğrudan ücretsiz blog oluşturma bölümüne giriş yapacağız. Dilerseniz ‘Paketlere gözat” bölümünden ücretli blog seçeneklerini de inceleyebilirsiniz. Ücretsiz blog oluşturmak için, “Başlayın”a tıklayın. Karşınıza aşağıdaki tablo çıkacak.

“BİR BLOG İLE BAŞLAYIN” SEÇENEĞİNİ TIKLAYIN

Yeni blog oluşturma sayfasında, “Bir blog ile başlayın”, “Bir web sitesi ile başlayın” ve “Bir portfolyo ile başlayın” seçeneklerini göreceksiniz. Biz, “Bir blog ile başlayın” seçeneğine tıklayarak devam edeceğiz.

BLOGUNUZ İÇİN BİR TEMA (TASARIM) SEÇİN

Blog oluşturmayı seçtiğimizde, karşımıza, blogumuzun tasarımını oluşturan bir tema seçmemiz istenecek. Şimdilik bu seçeneklerden herhangi birine tıklayarak devam edebilirsiniz. Çünkü dilediğiniz zaman tema değiştirme seçeneğine sahipsiniz. WordPress, tema seçenekleri konusunda çok zengin bir platform.

BLOGUNUZA BİR İSİM BULMANIZ GEREKECEK

Şimdiki adımda, blogumuza bir isim vermemiz gerekecek. Blogunuzun adı, “adınızsoyadınız”ı içerecek bir isime sahip olabileceği gibi, üreteceğiniz içeriğe uygun bir marka da oluşturabilirsiniz. Blog web adresinizde, İngilizce’de olmayan, İ, Ş, Ö, Ç, Ü, Ğ gibi Türkçe’ye özgü karakterler kullanmamanız gerekiyor. Zaten uyumsuz karakterler kullandığınızda sistem sizi uyaracak ve bu bölümü geçmenize izin vermeyecektir.

ADRESİNİZ ŞÖYLE OLACAK: SIZINVERECEGINIZISIM.WORDPRESS.COM

Ben size göstermek için bu çalışmada, test amaçlı olarak, “yeniblogacalim” kullanıcı adını tercih ettim ve ücretsiz blog oluşturma seçeneğini kullandığımız için,”yeniblogacalim.wordpress.com” şeklinde bir blog açtım. Siz de kendinize kullanıcı adı olarak hangi kelime dizinini tercih ederseniz, sonuna, “wordpress.com” eklenecek ve “sizinvereceğinizisim.wordpress.com” gibi bir web adresine sahip olacaksınız.

ÜCRETSİZ SEÇENEKLE DEVAM EDELİM

Blog adımızı belirleyip, kararlaştırdığımız adın sağındaki, “Seç” bağlantısına tıkladığımızda karşımıza yukarıdaki tablo gelecek. Burada, “Ücretsiz”, “Kişisel”, “Premium” ve “Business” seçeneklerini göreceksiniz. Biz ücretsiz blog açmayı tercih ettiğimiz için, “Ücretsiz ile başlayın” bağlantısına tıklayarak devam edeceğiz.

OTURUM AÇMADIYSANIZ ŞİMDİ HESAP OLUŞTURMA ZAMANI

Eğer tüm bu işlemlere başlarken, WordPress hesabınız yoksa ve oturum açmamışsanız, bu aşamadan sonra karşınıza, yeni hesap oluşturma ekranı gelecek. Burada elektronik posta adresimizi ve WordPress için kullanmak istediğimiz yeni bir parola girecek ve “Hesap Oluştur” bağlantısına tıklayacağız.

İŞTE BLOGUNUZ HAZIR

Kısa süre bekledikten sonra, “Bitti! Beklediğiniz için teşekkür ederiz, başlayabilmeniz için tüm hazırlıkları tamamladık.” yazısını görünce, rahat bir nefes alabilirsiniz. Çünkü bu her şeyin yolunda gittiğinin göstergesi. Şimdi, “Devam” bağlantısına tıklayarak, çiçeği burnunda blogumuzu görelim.

SİTE BAŞLIĞI, HAKKIMIZDA VE İLETİŞİMİ GÜNCELLEYİN

Oluşturduğumuz blog, yukarıdaki gibi ve şimdi bizim düzenlememize hazır. Blogumuzu düzenlemeye, “Özelleştir” bağlantısından girerek başlayabiliriz. Aşağıda göreceğiniz üzere burada, blogumuzun adını, hakkımızda ve iletişim bölümlerini öncelikle düzenleyebiliriz. Blogumuzun adı, “Site başlığı” yazan yere gelecek. Burada blogumuzun adı metin olarak yer alabileceği gibi, kendimize bir logo yapıp bunu da kullanabiliriz.

Renkler ve Arkaplanlar, Yazıtipleri, Üst kısım görseli, Menüler, İçerik Seçenekleri, Bileşenler ve Sabit ön sayfa gibi sekmeleri kullanarak temanızı daha detaylı olarak biçimlendirebilirsiniz.

BLOGUNUZU ZEVKİNİZE GÖRE ÖZELLEŞTİRİN

Bu yazıda, temel olarak, WordPress’te yeni bir blog oluşturmayı gördük. Buraya kadar uygulamalı olarak tüm adımları eksiksiz tamamladıysanız, artık siz de bir blog sahibisiniz. Blogunuzu, kendi zevkinize göre özelleştirebilirsiniz.

ÖRNEK OLARAK BLOGLARIMI İNCELEYEBİLİRSİNİZ

WordPress’te daha önce açtığım blogumu buradan görebilirsiniz. Daha sonra, kendi alan adım ve sunucum üzerinden, www.melihbayramdede.com adresinde blog oluşturdum ve burada yazmaya devam ediyorum. Fikir vermesi açısından ziyaret etmenizi öneririm.

Son olarak, içerik üretmekle ilgileniyorsanız, “Blogunuz için ücretsiz görsel siteleri” başlıklı yazımı da aşağıdan okuyabilirsiniz. Blogunuzda ihtiyaç duyacağınız telif ücreti gerektirmeyen siteleri bu yazıda bulacaksınız.

Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Blogunuz için ücretsiz görsel siteleri

Cevap bırakın