Adım adım Medium’da blog oluşturmak

1

“Blog açmak için kullanabileceğiniz ücretsiz servisler” başlıklı yazımızda, WordPress, Blogger, Tumblr ve Medium’u önermiş, ardından adım adım bu servislerde blog açmayı ele almaya başlamıştık. Bu yazımızda, “Adım adım Medium’da blog oluşturmak” konusuna giriş yapıyoruz.

140 KARAKTERLE YETİNMEYENLER İÇİN KURULDU

Twitter’ın kurucuları Evan Williams ve Biz Stone tarafından Ağustos 2012’de kurulan Medium, 140 karakterle yetinemeyen kullanıcılar için hayata geçirildi. Twitter, Facebook ya da Google hesabınızla giriş yapabileceğiniz Medium, yalın ve kullanışlı arayüzüyle dikkat çekiyor. Medium’a üye olduğunuzda, ücretsiz olarak, medium.com/@kullanıcıadı gibi bir adrese sahip oluyorsunuz.

KALİTELİ İÇERİK OLUŞTURMA ÇABASIYLA ÖNE ÇIKIYOR

Kurulduğu günden bu yana altyapı sunan bir servis olmasının yanında, kaliteli içerik sağlamaya da odaklanan Medium’u, blog yazmayı düşünmeseniz bile okumak için favori adresleriniz arasına eklemelisiniz.

TÜRKÇE İÇERİKLERE ULAŞMAK ÇOK KOLAY

Daha önce medium.com/turkce adresinden Türkçe içeriklerin yönetimini yapan Medium, Türkiye’deki içerik faaliyetlerini sona erdirdi. Ancak medium.com/türkiye adresinden Türkçe içerik oluşturmak için gönüllü bir çaba hâlâ devam ediyor.

 

“GET STARTED” BAĞLANTISINA TIKLAYARAK İLK ADIMI ATIN

medium.com’a girince bizi, bilgilendirici bir sayfa karşılıyor. medium’da, yeni bir blog oluşturmak için, “Get started” bağlantısına tıklıyoruz.

OTURUM AÇMAK İÇİN ÜÇ SEÇENEK SUNULUYOR

Karşımıza çıkan ekranda bize medium’da oturum açmak için üç seçenek sunuluyor. Bunlar, twitter, facebook ve Google. medium, twitter’ın bir servisi olduğu için, zaten bir hesabınız varsa, twitter’dan oturum açarak devam etmeniz daha iyi olacaktır.

HESABIMIZIN KULLANILMASI İÇİN YETKİ VERİYORUZ

twitter seçeneğine tıkladığımızda, twitter’ın medium hesabımızı yetkilendirmesi için bizden izin istenecek. twitter’da daha önce oturum açmamışsak, burada kullanıcı adı ve şifremizi girerek, yetki veriyoruz. “Beni hatırla” seçeneğini aktif ederek yetkilendirirseniz, bizden tekrar tekrar yetki istenmesini önlemiş oluruz.

BU AŞAMADA İLGİ ALANLARI SEÇİYORUZ

medium’a giriş yaptıktan sonra, ilgi alanı seçenekleri karşımıza çıkıyor. Burada seçim yaptıktan sonra, “Continue to last step”i tıklayarak deveam ediyoruz.

TAKİP EDEBİLECEĞİMİZ HESAPLAR LİSTELENİYOR

Karşımıza ilgi alanlarımızla ilgili takip edebileceğimiz hesaplar geliyor. Buradan istediklerimizi takibe alarak yine devam ediyoruz.

BLOGUMUZ MEDIUM.COM/KULLANICIADI ŞEKLİNDE AÇILIYOR

Son olarak, takip ettiğimiz hesapların paylaşımlarından oluşan ana sayfamıza yönlendiliyoruz. Bu aşamada, blogumuz açıldı ve https://medium.com/@kullanıcıadımız adresini aldı.

“WRITE A STORY” BAĞLANTISINI TIKLAYIN VE YAZMAYA BAŞLAYIN

Bu ana sayfadan, takip ettiklerimiz blogları okuyabiliriz. Hemen sağ üstteki, “Write a story” bağlantısından da blogumuza yazı girebiliriz.

PROFİL BİLGİLERİNİZİ VE TERCİHLERİNİZİ GÜNCELLEYİN

Profil fotoğrafımıza tıklarsak bize sunulan seçenekleri görebiliriz. Burada profil bilgilerimizi güncelleyebileceğimiz gibi, “Settings” bölümünden medium’un genel ayarlarına erişebilir, bildirimler, e-posta bülteni gönderimleri gibi seçenekleri tercihimize göre düzenleyebiliriz.

TEST AMAÇLI OLUŞTURDUĞUMUZ SAYFA HAZIR

medium’da test amaçlı oluşturduğum blog başlangıç olarak yukarıda görüldüğü gibi. İçerik girilmediği için, haliyle boş bir sayfadan ibaret. Benim medium’daki blogumuz şu adreste görebilirsiniz: https://medium.com/@melihbayramdede

YAZI BİÇİMLENDİRMEK VE LİNK VERMEK ÇOK KOLAY

medium’da içerik eklemek çok kolay. Yazımızın başlığını, “Title” yazılı alana giriyoruz. “Tell your story…” bölümüne ise metnimizi giriyoruz. Biçimlendirmek istediğimiz yazıyı seçtiğimizde, yukarıda gördüğünüz gibi seçenekler karşımıza çıkıyor. Buradan bold, italik gibi yazı biçimlendirmelerini yapmak ve yazılara link vermek mümkün.

GÖRSEL VE VİDEO İLE İÇERİKLERİNİZİ ZENGİNLEŞTİRİN

“Tell your story…” yazısının solunda gördüğünüz “+”ya tıkladığımızda ise, görsel ve video ekleme seçeneği karşımıza çıkıyor. Özetle hepsi bu kadar. Gerisi sizin hayalgücünüze ve üretkenliğinize kalıyor.

Son olarak, içerik üretmekle ilgileniyorsanız, “Blogunuz için ücretsiz görsel siteleri” başlıklı yazımı da aşağıdaki görsele tıklayarak okuyabilirsiniz. Blogunuzda ihtiyaç duyacağınız telif ücreti gerektirmeyen siteleri bu yazıda bulacaksınız.

Blogunuz için ücretsiz görsel siteleri

Cevap bırakın