RTX Teknolojisi ile Nvidia, Oyunlara Yeni Bir “Işık” Katacak

0

Ekran kartı deyince akla gelen iki büyük firmadan Nvidia, geçtiğimiz günlerde Turing mimarisini kullanan RTX 2080 Ti, 2080 ve 2070 isimli üç yeni modeli tanıttı. Firmanın ismini verdiği Turing ise bilindiği gibi bilgisayarların ve yapay zekanın temelini atan İkinci Dünya Savaşı’nda şifre çözücü sistemler geliştiren Alan Turing’den geliyor.

RTX, Yeni Nesil Işık ve Gölgenin Adı

Tabii isim iddialı olunca beklentiler de artıyor. Nasıl ki Einstein isimli bir işlemci piyasaya sürülse onun ışık hızında hesap yapıp yapamayacağını merak ederiz, Turing’den de ekran kartı döngüsüne büyük bir yenilik getirmesini bekliyoruz. Nvidia da bence kısmen de olsa Turing ile yeni bir kapı aralıyor. Turing ile Nvidia programcılara ve kullanıcılara Real Time Ray Tracing yani Gerçek Zamanlı Işıklandırma / Aydınlatma özelliği sunuyor. Ray Tracing, üç boyutlu modellemelerde ışığın izlediği yolun gerçekçi şekilde işlenmesi anlamına geliyor.

RTX
Battlefield V oyununda RTX özelliği açıkken…
RTX
Battlefield V, RTX kapalı…

Oyunlarda gerçek zamanlı aydınlatma ne işe yarayacak? Bu teknolojisinden önce oyunlarda aydınlatmalar önceden hazırlanan sahneler üzerinden yansıtılıyordu. Artık nesnelere düşen ışık, aydınlık alanların dinamik derinliği, gölgeler ve özellikle yansımalar çok daha doğal ve detaylı gözükecek. RTX isimli kartlarda RT çipi (Ray Tracing) bu işi üstlenirken hangi piksellerin ışıktan etkileneceğine ise Tensor Çekirdeği isimli yapay zekadan sorumlu işlemci karar verecek. Bu yoğun işlem sürecinde ise kartta bulunan yeni nesil ve hızlı GDDR6 belleklerden faydalanılacak. Oyunlara baktığımızda ise ilk etapta Battlefield 5 ve Metro Exodus gibi 10 civarında oyun özel ışık sistemini destekleyecek. Sayısının ne denli artacağını ise zaman gösterecek.

gölge
Teknoloji demosunda Nvidia, gölgelerin ne kadar çarpıcı bir boyuta varabildiğini gösteriyor

Oyunlar Artık Lüks Tüketime Girdi

RTX kartlar şu an için 800 dolar ile 1100 dolar arasında fiyata sahip olacak ve 20 eylül tarihinde satışa sunulacak. Ancak üçüncü parti üreticilerin devreye girmesiyle en düşük model 2070’in 500 dolara inmesi bekleniyor. Nispeten daha düşük 2070 modeli ise en erken ihtimalle Ekim ayında piyasada yerini alacak. Ülkemizde ise hızlı yükselen kur ve vergilerle kendimizi 8 ile 11 bin lira civarına hazırlasak iyi ederiz. Bu rakamlar bence zaten ülkemizde ve dünyada dar bir alanda kalan oyun donanımlarının iyiden iyiye lüks tüketimin bir parçası olduğunun göstergesi.

Genel olarak Nvidia, bu sene RTX ailesi ile oyuncuları biraz şaşırttı. 4K, 5K gibi çözünürlük ve FPS peşinde olan oyuncular için Nvidia’nın sunduğu ışık oyunları, yüksek ekran kartı fiyatlarını ne derece doğrulayacak? Bir de bu teknoloji ile şu an için Nvidia’nın rakibi AMD’den ayrıştığını söylemek mümkün. Bakalım AMD, benzer bir teknoloji ile mi karşılık verecek?

Daha fazla ekran kartı seçeneğini incelemek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın