Robot süpürgeler hakkında merak edilenler

0

Robot süpürgeler hayatımıza son yıllarda giren en ilginç teknolojik ürünlerin başında geliyor.

Evlerimize iyiden iyiye giren robot süpürgeler günümüzde neredeyse her evde bulunmaya başladı. Genelde daire formunda olan bu cihazlar kaba kirlerin tamamını temizleyebildiği gibi aynı zamanda (eğer bu özelliği varsa) paspas da atabiliyor.

Robot süpürgeler hakkında merak edilenler

Elbette hala bu tarz bir ürüne sahip değilseniz kafanızda bazı soru işaretlerinin olması gayet doğal. İşte bu soru işaretlerini gidermek için bu yazıyı kaleme aldım. Bu ürünlerle ilgili belki de en fazla merak edilen konulardan biri gerçekten temizlik yapıp yapamadıkları.

Gerçekten temizliyor mu?

Evet robot süpürgeler gerçekten de temizlik yapıyor. Elbette vakumlu süpürgeler kadar derindeki kirleri (özellikle halılarda) alamıyor olsa da yüzeysel kir olarak tabir ettiğimiz saç, kedi, köpek tüyü ve kırıntı benzeri kirleri toparlayabiliyor.

Robot süpürgeler

Evcil hayvanları olanlara da fayda sağlıyor

Anladığınız gibi evcil hayvanların tüylerini toplama konusunda başarılı ürünler robot süpürge türündeki cihazlar. Evinde hayvan besleyenler için fayda sağlayacağını söyleyebiliriz. Tabi robot süpürgelerin koltukların üzerine çıkamayacağını ve oradaki tüyleri alamayacağını da belirteyim.

Bütün odaları geziyor mu? Yoksa tek bir oda için mi programlı?

Robot süpürgelerin haritalama özelliği bulunanları bütün odaları gezebiliyor. Ama bunun için bu özelliği bulunan bir model seçmeniz gerekiyor. Aksi takdirde sadece bir odayı temizleyeceğini unutmayın.

Gürültü mü çalışıyor?

Klasik süpürgeler kadar gürültü çıkarmasa da robot süpürgeler de belli bir oranda ses üretiyor. Bu kişiye göre değişmekle beraber zaman zaman rahatsız edici olabilir. Ama gürültülü olarak tanımlayabileceğimiz bir seviyede olduğunu düşünmüyorum.

Robot süpürge

Her şeyin altına girebiliyor mu?

Robot süpürgeler belli bir kalınlıkta olduğu için (genelde 7-8 cm) her şeyin altına giremiyor. 7-8 cm’den küçük yüksekliği bulunan koltuk ve benzeri ev eşyalarının altına giremeyeceğini söyleyelim.

Toz hazneleri ne kadar büyük?

Robot süpürgelerin kendileri de küçük olduğu için haliyle toz hazneleri de küçük. Bu yüzden eğer her gün temizlik yapıyorsanız 3-4 günde bir haznelerini kontrol etmenizde fayda var.

Halıların üstüne çıkıp temizlik yapabiliyor mu?

Robot süpürgeler halıların üzerine çıkıp temizlik yapabiliyor. Bu konuda endişeniz olmasın. 3-4 cm’ye kadar yükseklikteki halılara çok rahat bir şekilde çıkabiliyorlar.

Hepsinde paspas atma özelliği var mı?

Hayır. Satın alacağınız robot süpürgede bu özelliğin olup olmadığını kontrol etmeniz ve ona göre alım yapmanız gerekiyor.

 

Cevap bırakın