İnternette Kendi Web Sitenizi Geliştirebileceğiniz Adresler

      Bir web sayfasına sahip olmak şirketler veya kurumlarla birlikte artık kişiler için bile oldukça önemli hale gelmiş durumda. Web sayfası kişiye, kuruluşa veya bir markaya güvenilirlik kazandırması açısından oldukça etkilidir. Profesyonel bir web sayfası yapmak ustalık gerektirdiğinden, kompleks olmayan bir sayfa  oluşturmak için internet ortamında ücretsiz hizmet veren servisler kullanılabilir. Bu haftaki, ” İnternette Kendi Web Sitenizi Geliştirebileceğiniz Adresler” başlıklı yazımda, internet ortamında kişisel ya da kurumsal web sayfası geliştirilebilecek servislerden bahsedeceğim.

Web Sitesi Neden Önemli?

      Günümüzde kişisel ya da ticari amaç için düşünülen web siteleri, bütün sosyal ağ hesaplarının paylaşımı, müşteri ilişkileri ve güvenilirliğin sağlanmasında etken rol oynaması nedeniyle oldukça önemlidir. İş dünyasında tıpkı bir kartvizit gibi kullanılabilecek siteniz, aynı zamanda dijital dünyada işlem yapılması açısından da büyük avantajlar sağlar. Anlık müşteri desteği, sosyal paylaşım linkleri, blog sayfaları, medya içerikleri site sahibine olumlu getirisi olan bileşenlerdir.

Web Sitesi İçin Gerekli Olanlar

      Kişisel ya da kurumsal bir web sitesi kurabilmek için öncelikle bir site adı bulmak  gerekiyor. Dünya üzerinde aynı isim ile ikinci bir site olamayacağından, daha önce alınan isimleri kontrol ederek işlem yapmak gerekiyor. İsim kaydı işlemi minimum yıllık olarak ücretlendiriliyor. Site kayıt işlemi yapma şekli de farklılık gösteriyor. Örneğin, .com uzantılı bir isim tescili yaptırmak istendiğinde, herhangi bir isim kaydı yapan firma üzerinden yaptırılabiliyor. Bunun yanında, örneğin uzantısı .gov.tr şeklinde bir tescil yaptırılacaksa bu işlem sadece nic.tr adresinden yaptırılabiliyor.

      Profesyonel anlamda bir site kurulumu yapılacaksa isim tescili işleminden sonra aynı zamanda barındırma hizmeti de alınması gerekiyor. Barındırma hizmetinde site içeriği alınan alanda tutuluyor.

      İnternet ortamında kişisel, küçük ya da orta ölçekli bir kurumsal site geliştirmek istenildiğinde site isim tescilinden sonra site barındırma hizmeti için ücretsiz servisler kullanılabiliyor. Web sitesi oluşturma hizmeti veren bu servislerde  aynı zamanda herhangi bir ücret ödemeden isim tescili de yaptırılabiliyor. Ücretsiz isim tescili yapılırken, istenilen isimde değil de bu hizmeti veren servisin isminin olduğu bir tanımlama yapıldığını da söylemek gerekiyor.

Web Sitesi Oluşturma Hizmeti Veren İnternet Servisleri

GoDaddy

Credit By: godaddy.com

      İnternet bant genişliği ve depolama alanı konusunda oldukça cömert davranan GoDaddy, kolay ve anlaşılır arayüz sunuyor. Daha önce hiç web sitesi geliştirmemiş bir kişi için bile oldukça işlevsel içeriklerin olduğu web sayfaları tasarlamaya olanak sağlıyor. Oluşturulacak siteler için hem masaüstü ve hem de mobil uyumluluk desteği sunuyor.

      Bu serviste, kullanılacak web sayfası şablonunda fazla düzenleme yapılamaması, eklenen fotoğraflar üzerinde işlemlerin kısıtlı olması, anlık trafik bildiriminin olmamasını olumsuz taraf olarak sayabiliriz.

Weebly

Credit By: weebly.com/

      Sezgisel bir arayüz kullanılan Weebly servisinde, çekici ve duyarlı tasarım temaları kullanılıyor. Oluşturulan sitelerde mağazacılık için eklentiler kullanılabiliyor. Oluşturulan sitede ziyaretçi istatistikleri gösterilmekle birlikte aynı zamanda sitenin HTML/CSS kodlarını da indirme avantajı sunuluyor. Sitenin aynı zamanda iPad üzerinden site düzenleme uygulaması da bulunuyor. Bu serviste kolay, çekici, duyarlı siteler ve  bloglar kurmakla birlikte aynı zamanda çevrimiçi mağaza uygulamaları da kullanılabiliyor.

      Bu servisin mobil siteler için özelleştirme hizmeti verememesini olumsuz taraf olarak sayabiliriz.

Hostgator

Credit By: hostgator.com

      İyi tasarlanmış bir arayüz sunan HostGator, çekici ve moder site şablonları barındırıyor. Site için SSL sertifikası ile güvenlik sağlayan servis aynı zamanda kolay mağaza kurulumu ve site istatistiği bilgisi de barındırıyor. Servisin sınırlı sayıda uygulama mağazası barındırıyor olması ve aynı zamanda fotoğraf düzenleme özelliğinin bulunmaması olumsuz tarafını oluşturuyor.

duda

Credit By: www.duda.co

      Ücretsiz site kurma seçeneği sunan duda, temiz bir arayüz ve güçlü mobil site desteği barındırıyor. Tasarlanan sitede sosyal medya entegrasyonu ve site trafiği analizi bulunuyor. Servis aynı zamanda yetenekli web mağazası araçları barındırıyor. Servisin olumsuz tarafı olarak, site içeriğinin farklı bir ortama taşınması için  desteğe sahip olmamasını sayabiliriz.

Wix

Credit: tr.wix.com

      Site kurmak için yüzlerce şablon barındıran Wix servisi, aynı zamanda zengin web mağaza içeriği sunuyor. Oldukça iyi destek hizmeti sunulan Wix servisinde son derece güzel site arayüzleri oluşturulabiliyor. Platform aynı zamanda birçok site gadget’ı barındırıyor.  Wix servisi ile kolay ve özellikli siteler geliştirebiliyorsunuz. Servisin istatistik bilgisi desteğinin olmamasını olumsuz tarafı olarak sayabiliriz.

      Twitter takip için @salihertugrul  Instagram takip için teknokafe

Cevap bırakın