Günün Stresini Azaltacak Telefon Uygulamaları

0

      Günün temposunda bazen kendimize zaman ayırmayı unutabiliyoruz. Günlük yaşamın stresi arttıkça, kendimize birkaç dakika zaman ayırmak; daha sakin ve daha aydınlanmış bir ruh halinin ortaya çıkmasına yardımcı olabilir. Bu haftaki ” Günün Stresini Azaltacak Telefon Uygulamaları ” konulu yazımda, günün stresini azaltmada yardımcı olabileceğini düşündüğüm akıllı telefon uygulamalarını sıralayacağım.

Oak

      Yaşanılan yere bağlı olarak, altında meditasyon yapılacak bir ağaç ya da bir alan bulunamayabilir. Oak uygulaması ile hem meditasyon ve hem de nefes alma egzersizleri yapılabilir. Bu uygulama ile aynı zamanda uyku öncesi dinlendirici sesleri dinleme şansına sahip oluyorsunuz. Uygulamada orman sesinden yağmur sesine kadar birçok doğa sesi bulunuyor. Bu sesler yarım saatlik seanslar şeklinde dinlenebiliyor.

SmilingMind

      SmilingMind, oldukça kapsamlı ve ücretsiz bir uygulama. Uygulama yaş grupları ve sınıflarına göre sıralanan ve çocuklar içinde meditasyon yeteneklerine sahip. Uygulamada aynı zamanda spor performansına ve farklı iş dallarına göre seçilebilecek meditasyonlar sunuluyor. SmilingMind bir rehber eşliğinde meditasyon yapmak isteyenlere yardımcı oluyor. Uygulamada hatırlatıcılar ayarlayarak, çevrimdışı dinleme için içeriklerin bir kısmı telefona indirilebiliyor.

Buddhify

      Buddhify uygulaması, günün her saatinde kullanılabilecek bir meditasyon servisi olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama gün içinde herhangi bir zamanda kullanıcısına ne yaptığını sorularak, uygun meditasyon önerileri sunuyor. Otobüste ya da bir kaldırımda yürürken bu uygulama ile uygun meditasyonlar yapılabiliyor.

Calm

      Calm uygulaması stres atmak  ve biraz rahatlamak isteyenler için tam anlamı ile bir vaha olarak ifade edilebilir. Ücretli olan uygulama, sakin bir fon müziği eşliğinde, hayata biraz huzur katmak için kullanılabilecek servislerin başında geliyor. Örneğin, nefes bölümünde; ne zaman nefes alınması gerektiğinden, nefesin ne kadar tutulması gerektiğine kadar bilgiler veriliyor. Uygulama haftanın bütün günlerine özel bir program uygulayarak sizi yönlendiriyor.

Simple Habit

      Kullanımı oldukça basit olan Simple Habit, gün içinde 5’er dakikalık meditasyonlar uygulayarak, günün stresinden uzaklaşmaya yardımcı oluyor. Ücretsiz olan uygulama, meditasyon için hatırlatmalar yaparak, gün içinde yapılan aktiviteleri grafik bir ekrandan gösterebiliyor.

Headspace

      Headspace, gün boyunca zamanını sizin belirleyebileceğiniz kısa meditasyonlar yapmanıza olanak sağlıyor. Uygulamayı kullanmak için bir facebook hesabınızın olması ya da üyelik oluşturmanız gerekiyor. Uygulama, “zihin için spor salonu üyeliği ” niteliğinde, oldukça kapsamlı bir eğitim sunuyor. Uygulamanın size uygun olup olmadığını, on günlük ücretsiz deneme üyeliğinden anlayabiliyorsunuz.  Uygulamaya abone olunduğunda; sağlık sorunları, duygular, karşılaşılan zorluklar ve verimlilik için yüzlerce ayrı meditasyonu kullanma hakkında sahip olunuyor.

      Yazıda kullanılan imajlar ilgili servislerin web sayfalarından alınmıştır. Uygulamalar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.

      Twitter takip için @salihertugrul  Instagram takip için teknokafe

 

Cevap bırakın