Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Manşetİkinci El Elektronik Cihaz Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  İkinci El Elektronik Cihaz Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Sürekli yenilenen elektronik cihazlar ikinci el elektronik cihaz pazarını da canlandırıyor. Ancak oluşan bu pazarda kullanılmış elektronik cihaz satın alırken mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı etkenler bulunuyor. Ürünün fiziksel durumu, satıcının güvenilirliği ürünün devam eden garantisinin olup olmadığı gibi unsurlar alıcıların kararını etkiliyor. İkinci el elektronik cihaz alırken dikkatli bir araştırma yapmak ve güvenilir kaynaklardan satın almak gerekir. Sonuçta kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun, ekonomik ve kaliteli ürünü bulmak için aşağıda belirtilen etkenlere dikkat etmesi gerekiyor.

  İkinci El Elektronik Cihaz Satın Alırken

  Aşağıda kullanılmış cihaz alacakların kararlarını etkileyecek etkenlerin neler olabileceğini aşağıda belirttim.

  Ürünün Fiziksel Durumu

  Satın alacağınız ürünün durumunu dikkatlice inceleyin. Kırık, çizik, ezik, veya fonksiyon kaybı gibi sorunlar varsa almadan tespit edin. Lakin bir hasar veya işlevsellik kaybı varsa yine de ürünün size uygun olup olmadığını değerlendirin. Mesela cihaza dahil bir batarya varsa durumunu mutlaka kontrol edin.

  Benzerleriyle Fiyat Karşılaştırması

  Farklı satıcılardan fiyat teklifi alın ve farklı ürünleri kullanılmışlık ve hasar durumlarına göre değerlendirerek uygun bir fiyat belirlemeye gayret edin. Fiyatı en düşük ürünü seçmek yerine kalite ve işlevselliği baz alın.

  İkinci El Elektronik Cihaz Garanti Durumu

  İkinci el elektronik cihaz satın alırken cihazın hala bir garanti kapsamında olup olmadığını kontrol edin. Eğer cihazın devam eden bir garantisi varsa çıkabilecek sorunlara karşı bu garanti bitimine kadar sizi korur.

  Ürünün Teknik Özellikleri

  Cihazın teknik özelliklerinin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağını dikkatli bir şekilde değerlendirin. Örnek vermek gerekirse eğer alacağınız ikinci el bir bilgisayar ise gelecekteki yazılım ve uygulama gereksinimlerinizi karşılar mı diye bir değerlendirme yapın.

  Test Etme Olanakları

  Eğer şartlar uygunsa ve alacağınız cihazı test edebilirseniz olası problemler azalır. Cihazın düzgün çalışıp çalışmadığını, çalışma hızını ve bataryasını kontrol ederek işinize yarayıp yaramadığına emin olun.

  Satıcının Güvenilirliği

  Satıcının güvenilir olması çok önem arz eder. Dolayısıyla güvenilir satıcılar hem kalitede ürünler sunma hem de hızlıca kargo ile ulaştırma eğiliminde olurlar.

  Orijinal Kutu ve Dokümantasyon Kontrolü

  Cihazı teslim alırken orijinal kutusunda olmasına, kullanım kılavuzu ve garanti belgesinin ürünle birlikte verilip verilmediğine dikkat edin.

  İade ve Değişim Politikası

  Cihazda beklenmedik bir sorun ortaya çıktığında cihazı iade etmeniz veya değiştirmeniz gerekir. Dahası böyle bir durumda satın aldığınız yerin iade veya değiştirme politikalarını iyice araştırın. Sonuç olarak beğenmediğiniz bir ürünü iade etmek veya değiştirmek isteyebilirsiniz.

  Ödeme ve Vade Seçenekleri

  Satın alma aşamasında ödeme seçeneklerini hassasiyetle inceleyin. Hangi vadenin sizin bütçenizi zorlamayacağına karar verin. Ödeme aşamasında da mutlak güvenli ödeme yöntemleri tercih edin. Lakin ödeme yapmadan önce tüm detayları anladığınızdan emin olun. Sonuçta bazı ürünleri vade farkı olmadan taksitle alabileceğinizi unutmayın.

  Özet

  İkinci el elektronik cihaz satın alırken yukarıda belirtilen etkenleri değerlendirerek bilinçli bir karar verebilirsiniz. Böylece istenmeyen sürprizlerle karşılaşma olasılığınız azalır. Üstelik ayrıntılı araştırma yaparak ürünü daha ekonomik olarak alabilirsiniz. O halde satın almadan önce mutlaka titiz bir inceleme yapın ve bu süreci iyi yönetin.

  www.mediamarkt.com.tr

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN