Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelElektronik Cihazları daha uzun ömürlü nasıl kullanırım?

  Elektronik Cihazları daha uzun ömürlü nasıl kullanırım?

  gorsel24

  Evimizde, işyerimizde veya nerede olursak olalım yaşadığımız her alanda hayatımızın bir parçası elektronik cihazlar hem yaşantımızı kolaylaştırırken hem de konforlu bir hayat sürmemize yardımcı olurlar. Hatta bilgisayar, akıllı cep telefonu, fotoğraf makinesi ve akıllı televizyon gibi elektronik cihazları almak için hatırı sayılır paralar ödemeniz gerekir. Bu kadar para verdiğiniz bu teknolojik ürünleri çok daha uzun ömürlü kullanabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli maddeleri aşağıda sıraladım.

  Bu maddelerin neler olduğuna geçmeden önce satın aldığınız elektronik cihazın özellikle garantisinin devam edebilmesi için kullanıcı hatalarından mutlak suretle uzak durmanız gerektiğini ayrıca sıvı dökülmesi ve düşme gibi eylemlere karşı çok dikkatli olmanız konusundaki hassasiyeti de hatırlatmakta fayda var.

  Uzun Ömürlü Teknolojik Ürünler İçin Neler Yapmalıyız?

  – Aslında cihazınızın kaderi daha cihazı satın aldığınız bayinin güvenilir olup olmaması arasında yazılır. Güvenilir olduğunu düşünmediğiniz satış noktalarından elektronik cihaz almayınız. Garanti ve tamir gerektiğinde işin içinden çıkılmaz sorunlar yaşayabilirsiniz.

  – Yeni satın aldığınız bir ürünü kendi özel kılıf veya koruma amacıyla üretilmiş aksesuarı ile kullanmanız faydalı olacaktır. Özellikle kılıflar akıllı cep telefonlarının hassas ekranlarının çizilme ve kırılmalara karşı daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

  – Toz, elektronik cihazların en büyük düşmanıdır. Tozdan uzak durun dememiz çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır. O yüzden düzenli olarak cihazların temizliğine ve tozdan arındırılmış olmasına dikkat etmekte fayda var.

  – Şarj edilen pili bulunan cihazlarda pilinin nasıl kullanıldığı çok önemlidir.  Şarjın tamamı son bulmadan şarj etmemeye gayret gösterin. Çünkü pil tamamen bitmeden şarj yaptığınız sürece pil ömürlerinin kısaldığını göreceksiniz.

  – İhtiyacınıza en yakın cevap verebilecek cihaza sahip olmak çok önemli. Eğer işinize en uygun performans sağlayacak cihaz yerine fiyatı daha ucuz veya yanında promosyon veren tamamen farklı özelliklere sahip alakasız bir cihaz seçerseniz hem size sağlayacağı fayda azalmış olacak hem de cihaz sizin işinizi tam olarak çözemediği için atıl durumda kalacaktır. O yüzden her zaman cihaz seçerken önceliğiniz marka, fiyat ve verdiği hediye çeki değil işinizi tam anlamıyla çözüp çözmediği olmalıdır.

   – Kullandığınız cihaz eğer içine bir program veya işletim sistemi yüklenebilen türden yani bilgisayar, tablet, navigasyon cihazı veya telefon benzeri  ürünlerden oluşuyorsa bu cihazların kendi üreticilerinin yayınlamış olduğu son sürüm program ve işletim sistemlerini yükleyerek kullanmanızı öneririz.

  – Cihazlarınızda her zaman için orijinal aksesuar ve yedek parça kullanmanızda fayda vardır. Çünkü orjinal olmayan ister aksesuar olsun ister yedek parça cihaza zarar verebilir. Siz çok ucuza aldığınızı düşündüğünüz bir yedek parçayı kullanarak cihazınızı riske atmış olursunuz.  Yani özetle orjinal aksesuar ve yedek parçadan biraz pahalı da olsa şaşmayın.

  – Cihazınızı kullanma yeriniz de çok önemlidir. Yani cihazı tozlu, nemli veya dumanlı bir alanda mı kullanıyorsunuz? Cihaz yağmur ve rüzgar gibi dış etkilere maruz kalıyor mu? Cihazı üzerine koyduğunuz masa veya sehpa sağlam mı?  Akıllı telefonunuzu iç cebinizde mi gömlek cebinizde mi yoksa kılıfında mı taşıyorsunuz? Cihazın bulunduğu ortam aşırı sıcak veya aşırı soğuk oluyor mu? Uzun ömürlü kullanım için bu konulara da dikkat etmeliyiz.

  – Altın kurallardan biridir. Cihazlarınızı sıvı temasından mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın. Çünkü suya düşen veya üzerine sıvı dökülen cihazınız çok büyük olasılıkla hem kullanım dışı kalarak servise gitmek zorunda kalacaktır hem de sıvı teması yüzünden garanti süresi bitmemiş bile olsa garanti kapsamı dışında değerlendirilecek ve size cihazınızın eski haline gelmesi oldukça tuzluya gelecektir.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN