Ve ismi belli oldu: Android 9 Pie

Google’ın en yeni mobil işletim sistemi Android 9 Pie adıyla geldi. İşte detaylar…

Google’ın geçtiğimiz aylarda final versiyonunun hazırlanmasına yönelik geliştirilme çalışmalarına başladığı Android 9’un ilginç bir ayrıntısı vardı; daha önceki tüm mobil işletim sistemi versiyonlarında olduğu gibi versiyon isminin ‘P’ olan sadece ilk harfi biliniyordu. Google, P’nin ne olacağı merakla beklenen devamını getirdi…

Yazılımın yayınlanan final versiyonuyla birlikte gelen bu bilgi, yukarıda da görüldüğü üzere P harfiyle başlayan Android 9 işletim sistemi tam adının ‘Android 9 Pie’ olması. Google, yeni işletim sisteminde Türkçe’si ‘turta’ anlamına gelen Pie’ı tercih etmiş oldu.

Sade bir tercih…

Her yıl olduğu gibi P ile başlayan ismin ne olacağı kamuoyunda çokça konuşulmuştu. Beklentiler ise özellikle ‘peanut’ (fıstık), ‘pistachio’ (antep fıstığı) gibi isimlerin de olduğu birkaç kelimelik bir versiyon adının gelebileceği yönündeydi. Özellikle ABD’de teknoloji basını ekseninde Antep fıstıklı dondurma (Android Pistachio Ice Cream) gibi bir şey bekleniyordu. Ancak teknoloji şirketi beklenilenin aksine daha sade bir isimde karar kıldı.

Öte yandan Android 9 Pie artık nihai olarak kullanıma açıldı. İlk etapta sınırlı sayıdaki Google akıllı telefonuna yüklenebilecek, daha sonra ise Samsung, LG, Huawei, Xiaomi, HTC gibi diğer birçok markanın ağırlıklı olarak üst segment modellerinden başlayacak şekilde kendi mobil cihaz ekosisteminin geneline yayılmaya devam edecek.

android 9Android 9 Pie
Yorumlar (0)
Yorum Ekle