YouTube, Android’de 10 milyar kez indirildi

0

YouTube, video paylaşım sitelerinin lideri konumunda. Bunun en güncel örneklerinden biri Play Store indirme rakamları. Buna göre Google çatısı altında faaliyet gösteren YouTube, Play Store’da tam 10 milyar defa indirildi.

Bilindiği gibi Youtube, kısa bir süre önce ‘Süper Teşekkür’ özelliğini aktifleştirdi. Youtube’un bununla amaçladığı şey içerik üreticilerle izleyiciler arasındaki iletişimi güçlendirmek ve içerik üreticilerini teşvik etmek.

Ayrıca dislike sayısı da gizlendi. Artık videoyu kaç kişinin beğenmediğini göremiyoruz. Platformun video önerme algoritması da geliştirilmeye devam ediyor. Kısaca Youtube belediyesi çalışıyor. Hâliyle kullanıcılar, video izlemek için en çok onu tercih ediyor.

YouTube, Google Play’de kendi rekorunu kırdı

Google Play’de 10 milyardan fazla indirilen Youtube, temel Google Play hizmetleriyle yarışıyor. Tabii ki bu, ‘YouTube’u 10 milyar kişi indirdi.’ anlamına gelmiyor. Çünkü aynı kullanıcı farklı zamanlarda 50 defa da indirmiş olabilir. Onlar da sayılıyor. Mesela uygulamayı silip yeniden yükleyenler buna örnek.

YouTube’un bazı ülkelerde yasaklandığını da hesaba katarsak, 10 milyar indirmenin hiç de azımsanamayacağını söyleyebiliriz. Son 10 yılın parlayan yıldızı olan Youtube, popüleritesini her gün kat kat artırmaya devam ediyor. Milyonlarca kişi de onun sayesinde popüler olmadı mı zaten?

YouTube’dan sonra darısı Chrome, Gmail, Google ve Google Maps’in başına. Onların da bu indirme sayısına ulaşacağı tahmin ediliyor. Henüz YouTube’u geçemediler ama olsun.

YouTube’un karşısında Google ailesine ek olarak WhatsApp ve Facebook gibi dişli rakipler de var. Yani Youtube’un 10 milyar indirme sayısıyla çıktığı o tahtta başka devler de misafir olabilir.

Cevap bırakın