Vine kapatılıyor

0

Vine

Popüler mobil uygulamalardan biri olan Vine’ın kapatılacağı duyurusu gerçekleşti. Kısık sesle de olsa bir süredir konuşulan gelişme resmiyet kazanmış oldu.

Bir Twitter platformu olan Vine’ın kapatılacağı, bunun ‘izleyen aylarda’ gerçekleşeceği bilgisi aktarıldı. Vine’ın Medium sayfası üzerinden paylaşılan bilgilendirmede, süreçle ilgili olarak kullanıcıların bilgilendirilmeye devam edileceği, kapatmanın ardından da bir süre daha web sitesi üzerinden videoların izlenebileceği belirtildi. Bu sayede yüklenmiş videoların bir süre daha izlenenmesinin sağlanacağı kaydedildi. En nihayetinde ise ‘Vine fenomeni’ trendinin de aralarında bulunduğu bir dizi sosyal medya kavramının sonuna geliniyor. Peki Vine’ın fişinin çekilme kararının arkasındaki neden neydi? Kısa video paylaşım ağı neden kapanıyor?

200 milyon kullanıcı rakamına ulaştığı bir dönemin de olduğu Vine’ın son dönemde Snapchat ve Instagram’ın gerisinde kaldığı biliniyordu. Ayrıca Twitter da kendisine ait olan bir diğer platform Periscope’a daha fazla ağırlık veriyordu.

Twitter küçülüyor

Bu kapatma kararından yola çıkıldığında gelirleri şimdiye kadar hiç paylaşılmayan Vine’ın, 11 çeyrektir zarar eden Twitter’ın önemli bir ‘zarar kalemi’ olduğu yönündeki tahminler doğru olabilir gibi görünüyor.

Vine’ın Türkiye’de bir hayli popüler olduğu biliniyordu.

Mikro blog ağı Twitter, geçtiğimiz günlerde açıkladığı finansal bilanço raporundan hemen sonra aldığı karara ek olarak 200’e yakın personelinin de işine son vereceğini duyurmuştu. Ayrıca sosyal medya şirketi yüzde 9 oranında küçülme kararı almıştı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın