Sosyal Medyada İçerik Oluşturmak İçin Görsel Uygulamalar

0

Sosyal Medya’da paylaşılan içerikteki görsel, video veya animasyon, etkileşimin daha fazla olmasında oldukça büyük rol oynamakta. Masa başında paylaşım yaparken belki profesyonel uygulamalardan yardım alıyorsunuzdur, fakat her zaman masa başında olamayan ya da işi gereği devamlı mobil olanlar için de kaliteli uygulamalar bulunuyor. Mobil cihazlarda kullanılmak üzere, ayrıntılı fotoğraflar, animasyonlar ve videolar oluşturabilen oldukça profesyonel uygulamalar geliştirilmiş durumda.

Bu haftaki yazımda; sosyal medya paylaşımlarında mobil olarak kullanılabilecek görsel, animasyon ve video uygulamalarından bahsedeceğim.

Kanvas

Mobile_content_01126

Kanvas, Android ve iOS gibi mobil platformlarda kullanılabilecek  fotoğraf ve video düzenleme uygulaması olarak öne çıkıyor. Eğer fotoğraf ve video çekmekten hoşlanıyor, aynı zamanda bunları sosyal medya paylaşmayı seviyorsanız, paylaşımlarınızı daha ilgi çekici hale getirmek için bu uygulamayı kullanmak oldukça işinize yarayacaktır.

Kanvas uygulamasında; fotoğraflarınızı birleştirerek hazırladığınız videoları yayınlayabiliyor, fotoğrafların üzerine şık yazılar yazabiliyor, videolarınıza müzik ekleyebiliyorsunuz. Oluşturulan videoları Instagram, Tumblr, YouTube, Facebook, Twitter, ve Google+ gibi sosyal ağlarda paylaşabiliyorsunuz.

Kanvas’ta 6 farklı düzenleme seçeneği bulunuyor. Bu seçenekleri kullanarak GIF’ler, ağır ve hızlı çekim videolar, animasyonlar ve slayt gösterileri hazırlayabiliyorsunuz. Kanvas ile sunulan ayarlamaların hiçbirinde fazla teknik bilgiye sahip olmanız da gerekmiyor.

Uygulama, tam anlamı ile kişiselleştirilebilen özelliği ile canlı renkler kullanarak farklı fontlar, arka plan ayarlamaları, farklı çekim seçenekleri  sayesinde, neredeyse bir profesyonel uygulamada bulunması gereken bütün özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Adobe Spark Video

Adobe, profesyonellere değil ama sosyal medya kullanıcılarına veya işinde ya da okulundaki projeler için pratik bir görsel düzenleme uygulamasına ihtiyaç duyanlar için Spark uygulamasını tavsiye ediyor. Spark, profesyonel kullanıma yönelik hazırlanan ve uzmanlık gerektiren Photoshop veya Indesign gibi bilindik Adobe uygulamarının aksine, kullanıcılara hazır formatlar üzerinde birkaç tuşla düzenleme yaparak kendi görsellerini oluşturma imkanı sunuyor. Spart video, aynı zamanda web hikayeleri ve animasyon videoları oluşturmak için fazla teknik bilgi sahibi olmadan sonuca gitme fırsatı verir. Spark uygulamasını istediğiniz  ortamdan açabilir, mobilde başlattığınız projeleri herhangi bir bilgisayardan devam ettirebilirsiniz.

Ücretsiz olan uygulama ile kullanıcı isterse sıfırdan kendi fotoğraflarını kullanarak yeni projeler oluşturabilir, ya da hazır olan şablonlar üzerinden devam ederek projesini geliştirebilir.

Photo Grid

Photo Grid; kullandığınız mobil cihazda birkaç resmi birleştirip, farklı stil ve efektler uygulayarak, mükemmel sonuçlar alabileceğiniz bir fotoğraf kolajlama uygulamasıdır. Kullanımı oldukça basit olan uygulamada tek yapmanız gereken, birleştirmek istediğiniz fotoğraf sayısına göre uygun çerçeve seçmektir. İster iki, isterseniz de sekiz fotoğraf için bir çerçeve seçerek kolayca kolaj yapabilirsiniz. Fotoğraf kılavuzları, duvar kağıtları, fotoğraf panoları ve albümler için düzenlemeler yapabilirsiniz.

Yaptığınız kolajları Facebook, Instragram, Twitter, Flickr, Picasa, Blogger, Tumblr, Google Plus, eposta, vb. ortamlarda paylaşabilirsiniz.

Ripl

Ripl uygulaması ile animasyon özellikleri olan fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Word Swag

WordSwag_part11

Word Swag’ı küçük dokunuşlarla fotoğrafları ilgi çekici hale getirmeyi sağlayan bir fotoğraf düzenleme uygulaması olarak tanımlayabiliriz. Seçtiğiniz fotoğraflar ile kendinizi en iyi şekilde ifade etmeyi sağlayabileceğiniz  bu uygulamayı kullanmakta oldukça basit.

Photoshop türü uygulamalar ile saatlerinizi alacak işleri, çok kısa sürede hem de bir grafik tasarımcısının yaptığı gibi ince eleyip sık dokumadan kolayca yapma olanağına sahip olursunuz. Word Swah uygulamasının kendine has typomatik motoru sayesinde, yapmak istediklerinizi birkaç dakika içinde mobil cihazınızdan yapma şansına sahip olursunuz.  El ilanlarınızı, blog  ya da makaleleriniz için kullanacağınız görselleri tıpkı bir tasarımcı elinden çıkmış gibi yapabilir, oldukça ilgi çekici fontlar kullanarak yazılar ekleyebilirsiniz.

Cevap bırakın