Nintendo Switch “İlk Gün” Oyunları

0

Konsol ve bilgisayar oyunları dünyasına her zaman kendine has bir yorum katan Nintendo’nun büyük ilgi uyandıran Switch konsolu ülkemizde olmasa da Mart ayı itibariyle satışa çıkacak. 299 dolar etiketiyle raflarda yerini alacak Switch’te “bundle” diye tabir edilen sisteme dahil bir oyun bulunmayacak. Fiyatı aşağı çekmek adına bu kararı aldığını belirten Nintendo yetkilileri bu eksiliği gidermek için çok güçlü ve farklı “ilk gün” oyunları hazırlıyor. Oyun ve teknolojiye meraklı herkesin ilgisini çekecek bu oyunlara hızlı bir bakış atalım.

zelda

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Hyrule isimli evrende sayısız macera yaşamamıza vesile olan Zelda serisinin son oyunu için taraflı tarafsız herkes beklemede. Yaklaşık beş yıldan fazla bir süredir üzerinde çalışılan oyun ilk başta Wii U için düşünülüyordu. Ancak konsolun ömrünün kısa olmasıyla birlikte yeni Zelda oyununu Wii U ve Switch için göreceğiz. Özellikle FPS ve grafiksel geliştirmeler anlamında Switch sürümünün Wii U’ya göre bariz üstünlüğü olduğu belirtiliyor. Daha oyun çıkmadan Wii U sürümünün korsana yenik düşmese keyifleri kaçırsa da sıkı Zelda fanatikleri Switch sürümü için kolları sıvamış durumda. Yeni oyunda daha önce hiç görmediğimiz büyüklükte bir Hyrule ile karşı karşıyayız. Oyunun açık dünya sistemine geçiş yaptığı ve bunu kendini has bir şekilde gerçekleştirdiği söyleniyor. Oyunu test eden tüm editörler hayranlığını dile getirmekten çekinmiyor. Dövüş sisteminin biraz zor olduğu söylenen oyun muhtemelen Nintendo’nun bugüne kadar ortaya koyduğu en güçlü çıkış oyunu. Keşfe açık sürprizlerle dolu yeni Zelda, son dönemde yavanlaşan açık dünya formatına ve bilgisayar oyunlarına taze bir soluk katacağa benziyor.

1-2-switch-4-800x445
1 2 Switch
Tam bir parti ve eğlence kaynağı olarak tasarlanan 1 2 Switch oyunu Joy-Con isimli yeni kumanda sisteminin özelliklerini gözler önüne serecek. Mini oyunlardan oluşan bu pakette Western düellolarından Samuray dövüşlerine çeşitli eğlenceli aktiviteler yer alacak. Paketin içindeki oyunların bazılarının televizyona bile ihtiyaç duymaması, bulunduğunuz her yeri istediğiniz zaman partiye çevirmeye yetecek. Nintendo tasarımcıları düello ve kılıç gibi oyunlarda sadece oyuncularının birbirine bakmasının yeterli olacağını söylüyor. Bu da gerçek anlamda iki oyuncuyu karşı karşıya getiren ilginç bir konsept. Buna ek olarak süt sağma, ritm tutma gibi ilginç fikirlerin yer aldığı paket Joy-Con’ların HD-Rumble gibi özelliklerle ne kadar becerikli olduğunu ispatlasa da yine de bize kalsa Nintendo bu “deneysel” paketi konsolu alan herkese hediye etmeliydi.

snipperclips-a-recortar-en-compania-nintendo-switch_301022_pn

Snipperclips
Bir arkadaşınızla oynayabileceğiniz eğlencesi bol bir bulmaca olarak tanımlayabileceğimiz Snipperclips’te renkli bir kağıdı canlandırıyorsunuz. Diğer oyunlarda alışageldiğimiz son derece güçlü kahramanlar yerine renkli kağıdı oynayarak bulmacanın tarzına göre birbirinizi kesip çözüme ulaşmaya çalışıyorsunuz. Çevrenizdeki nesneleri kullanabildiğiniz oyunda her bölümün çok farklı tasarlanmış olması oyunu tekrardan uzak tutuyor. Elektrik devresini aktive etmeye çalışmak, bir çiçeği sulamak için ortamı uygun hale getirmek ya da kelebek taşıyan bir balonu doğru yere ulaştırmaya çalıştırmak gibi sayısız durumla baş edip çözüm üretmeye çalışacaksınız.

bomberman

Super Bomberman R
Labirent benzeri engel dolu haritalarda birbirine bomba atıp ayakta kalan son kişi olmaya çalıştığımız oyun basit ve derin bir oynanışa sahip. Bu derinlik o kadar etkileyici ki 1985 yılından bu yana Bomberman oynayan kimse bu sevdadan vazgeçmiş değil. Adeta bağımlılık haline gelen Super Bomberman’ın yenisinde sekiz kişiye kadar destek veriyor. Bunun yanında ortak olarak savaşabileceğimiz hikaye modu ve bölüm sonu canavarları da mevcut. Gerek ekran karşısında, gerek elde, gerek internette, gerek ev içindekilerle yani kısacası her türlü senaryoda Bomberman oynanacak gibi görünüyor.

Cevap bırakın