Google medya projelerine finansal destek sağlayacak

0

google-dni-haber

Teknoloji şirketi Google, Avrupa genelindeki 25 ülke merkezli 124 farklı habercilik projesine finansal destek sağlıyor. Toplam 24 milyon 203 bin Euro’yu bulacağı bildirilen adımın detayları bir hayli ilgi çekici…

Bir Google iştiraki olan The Digital News Initiative tarafından sağlanacak destekler, Avrupa’daki dijital medya kuruluşları açısından değerli. Ayrıca yeni de değil, bu yöndeki çalışmalar geçen yıldan beri devam ediyor. 2015 yılında 128 proje için 30 milyon Euro kaynak ayrıldığı belirtilen organizasyon, teknoloji şirketinin kar amacı gütmeden çok sayıda projeye 300 bin Euro’ya varan ödemelerin gerçekleştiği anlamı taşıyor.

Ortalaması 200 bin Euro civarında olan olan The Digital News Initiative destekleri, 2016 yılı ayağında da dijital yayıncılık yönündeki projelerin kalitesini yükseltme odağını öne çıkarması açısından önem taşıyor.

Açıklamaya göre söz konusu desteklerden yararlanmak isteyen 850 başvuru değerlendirildi ve 124’üne kaynak aktarılması yönünde karar alındı.

Finansal desteklerin hangi ülkeye ne kadar olduğu şeffaf bir şekilde açıklandı. İngiltere, İspanya, Portekiz, İtalya, Almanya ve Fransa’da parasal aktarımın yoğun olduğu görülüyor. İrlanda, Avusturya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan gibi ülkelere de kaynak ayrıldığı görülüyor. Google, her ne kadar bazı Avrupa ülkelerinde (İrlanda, Fransa gibi) çeşitli hukuki sorunlarla karşı karşıya olsa da kimi hamleleri ile dijital yayıncıların yüzünü güldürmeyi sürdürüyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın