Eviniz rutubet kokmasın, sağlığınız bozulmasın!

0

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde nüfus yoğunluğunun normalin üstüne çıkması ve kentsel dönüşümle birlikte şehrin her sokağından inşaatlar yükseliyor. Yeni nesil evlerde ısı kaybını önlemek için kullanılan PVC pencereler ve izolasyon sistemleri evlerin hava almasını engelleyerek, evde nefes almayı zorlaştırıyor. Hava alamayan evlerde, sıcak ortam ile yüksem nem miktarı birleşerek küflenmelere de neden oluyor.  Peki evinizdeki nem dengesini ve sağlığınızı korumak için ne yapmanız gerekiyor?

Rutubetli ve nemli ortamlar hasta ediyor

Evlerde rutubet oluşumu engellenemediği takdirde duvarlarda küf, mantar ve yeşil yosunlar oluşabiliyor. Uzmanlar evdeki nem ve küflerin küf alerjisi gibi hastalıklara, burun akıntısı, hapşırık, nefes darlığı, öksürük gibi rahatsızlıklara neden olduğunu söylüyorlar. Bu ortamlar astım hastaları ve herhangi bir maddeye alerjisi olanların hastalıklarını da kötüleştiriyor. Hem görsel açıdan kötü görünen, hem de sağlığı olumsuz yönde etkileyen rutubet, genellikle banyolarda ve yemek yaparken yoğun buhar altında kalan mutfaklarda görülüyor. Evdeki rutubeti önlemek için birtakım pratik önerilerden ve Media Markt’ta satılan ürünlerden faydalanabilirsiniz.  

Evinizin hava kalitesi nasıl olmalı?

Havaların soğuması ve kış aylarının kapıda olması nedeniyle yakın zamanda doğalgazları açmaya ve evlerimizi daha az havalandırmaya başlayacağız. Ancak evlerimizi yeterince havalandırmadığımız ve nem oranı olması gereken ideal değerlerde olmadığı takdirde rahatsızlarımız kronikleşebilir ve grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi mevsim geçişlerinde görülen hastalıkları daha ağır geçirebiliriz. Bu dönemlerde evlerdeki havanın kuru olması ve nem değerinin olması gereken düzeyde olmaması soğuk algınlığına neden olan virüsler için ideal ortam oluşturur, burun tıkanıklığı ve boğaz kuruluğu gibi şikayetlere sebep olur. Havadaki nem oranı genellikle yaz aylarında düşük, kış aylarında ise yüksek olur. Evde ideal nem oranını yakalayabilmek için genellikle klimalar ve hava nemlendirici cihazlar kullanılır. Ancak bu cihazların da bakteri üretmemeleri için bakımının ve temizliğinin iyi yapılması gerekir.

Evinizdeki havayı temizleyen ve nemi dengelemek için ihtiyacınız olan ürünler:

bosch-klima

Yeni Wi-Fi özellikli Bosch V-Dizayn klimalar: Wi-Fi özelliğine sahip  “V tasarımlı” yeni klimalar hem şıklığıyla beğeni kazanıyor, hem de nem giderme özelliği ile daha sağlıklı bir ev ortamı sağlamanıza yardımcı oluyor.

Yeni enerji yönetmeliğine uygun olarak A++ enerji sınıfı verimlilik sağlayan Bosch Vertu DC Inverter Klima B1ZMI12922 süper iyonizer özelliğine sahip. Bu özellik, klimanın daha sessiz çalışmasını sağlarken, temiz ve ferah doğa ortamını odalara taşıyor. Kolayca çıkarılıp yıkanabilir ön filtresiyle hijyenik bir kullanım sunan klima, virüsleri ve maytları barındırmayan örgü yapılı fiber filtresi sayesinde 20 mikrona kadar tüm parçacıkları tutuyor ve temiz bir kullanım sağlıyor.

Klimanızı cep telefonunuzdan yönetin

Evinizde dört mevsim ideal bir hava kalitesi yakalamanıza yardımcı olacak klimalardaki Wi-Fi modülü, evde ve ev dışında kullanılan akıllı cihazlarla klimaları kontrol etme imkânı da sunuyor. Diğer bir deyişle, evinizde olmadığınız zamanlarda ve uzun seyahatler boyunca cep telefonunuzdan ve tabletinizden klimanızı çalıştırabiliyor, evinizde ideal nem oranını ayarlayabiliyorsunuz. Çıkarılabilir ön filtresiyle temiz bir kullanım sağlayan ve şık tasarımlara sahip yeni verimli klimalarda bulunan internet modülü, ilgili uygulama yükleniyor akıllı telefon ve tabletlerle tek dokunuşla uyum içinde çalışıyor. Bu özellikle, klimanın açılıp kapanması, sıcaklık ayarlarının değiştirilmesi, ısıtma/soğutma/nem ayarlarının hepsi akıllı telefonlar ve tabletler üzerinden tek dokunuşla ayarlayabiliyor. Böylece, evdeki internete bağlı olan klimayı dışarıdayken de çalıştırmaya başlamak ve yaz sıcaklarında önceden serinletilmiş, kış aylarında ise önceden ısıtılmış konforlu bir eve girmek mümkün oluyor.

electrolux

Electrolux EAP300 hava temizleyici: Electrolux’un Cleancel Technology adını verdiği teknoloji ile aktif karbon filtresi bakteri, mantar ve nem gibi birikmiş toz ve diğer partiküller içinde mikroorganizmaların büyümesini engelliyor. Filtre, birden fazla aşamalı Pure Source™ filtreleme sistemine sahip. %99.97 daha temiz hava için kiri, tozu, poleni ve kokuları üç aşamada ortadan kaldırıyor. Ürünün hava kalite sensörü, optimum hava kalitesini sağlamak için hava kalitesini ölçüyor ve fan hızını ayarlıyor. Sensör, en ufak değişikliklere tepki vererek, evinizde temiz ve sağlıklı bir havayı solumanızı sağlıyor. Ayrıca, bu ürün astım ve alerjisi olan insanlara İsveç Astım ve Alerji Derneği tarafından da öneriliyor.

beurer-le-40-nem-alma-makinesi-beyaz

Beurer LE nem alma makinesi: Profesyonel bir sağlık ürünü olan bu cihazın, sürekli nem almak ve ev kullanımı için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz iş yerinde de kullanabilirsiniz. Daha sağlıklı bir ortamda, verimli çalışmak için tercih edebilirsiniz. Ürün, 24 saat boyunca ideal hava nemi ayarını (%40-80) sağlayabilir ve devamlı olarak kullanılabilir. Yıkanabilir hava filtresiyle cihazınızın bakımını yapabilir ve bakteri üremesini engelleyebilirsiniz. Otomatik kapatma özelliği sayesinde de cihazınızı istediğiniz saatler çalıştırabilirsiniz.

 

Cevap bırakın