Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  ManşetKlima satın almadan önce bilmeniz gerekenler

  Klima satın almadan önce bilmeniz gerekenler

  Sıcak yaz günlerinde konforunuzu artırmak ve iç mekân havasını serinletmenin en iyi yolu klima satın almak. Halihazırda çok sayıda klima modeli ve her modelin kendine özgü özellikleri var. Bu nedenle ihtiyacınız olan klimayı doğru seçmek büyük önem kazanıyor. Bu yazıda, klima satın almadan önce bilmeniz gereken önemli noktalardan söz ediyorum.

  Nasıl bir şey aramıştınız?

  Her üründe olduğu gibi, klima satın alma aşamasında da öncelikle neye ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekir. Sahi, nasıl bir şey aramıştınız? Evinizin yapısı, hangi cepheye baktığı, dış veya iç yalıtımı olup olmadığı, soğutmayı planladığınız alanların büyüklüğü gibi faktörleri göz önüne almalısınız.

  Isıtma fonksiyonu gerekli mi?

  Soğutmanın yanında ısıtma ve nemlendirme fonksiyonları olan klimalar piyasada mevcut. Hangi fonksiyonlara ihtiyacınız var? Satın almadan önce bu özelliklere ihtiyaç duyup duymadığınıza karar vermeniz şart.

  Ek teknolojik özelliklere ihtiyacınız var mı?

  Bazı klimalar uzaktan kumanda, Wi-Fi bağlantısı, hava temizleme gibi ek özelliklere sahiptir. Bu ek özelliklere ihtiyacınız olup olmadığını ve fiyatlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bazı ek fonksiyonlar fiyatı daha da artırabilir.

  En yaygını split klima

  Piyasada üç ana klima türü var. Bunları, Split Klima, Pencere Tipi Klima ve Portatif Klima olarak sıralayabiliriz.

  Split Klima: Duvara monte edilen bir iç ünite ve dış üniteden oluşan Split Klima, en yaygın klima türü olup, evler için uygun bir seçenek.

  Pencere Tipi Klima: Pencereye monte edilen tek bir üniteden oluşan Pencere Tipi Klima, daha ucuz ancak split klimalara göre daha az verimli olup, daha çok ses çıkarır.

  Portatif Klima: İhtiyaç duyduğunuzda odadan odaya taşınabilmesi için tekerlekli olan Portatif (Mobil) Klima modelleri kurulum gerektirmiyor. Split klimalara göre daha az verimli olup, daha fazla ses çıkarması nedeniyle dezavantajlıdır.

  Tasarruf için enerji verimliliğine dikkat

  Klima satın alırken dikkate almanız gereken en önemli faktörlerden biri Enerji verimliliği. Yüksek enerji verimliliğine sahip klima seçmek, elektrik faturalarınızı düşürebilir ve uzun vadede tasarruf sağlayabilir. A sınıfı klimalar, B sınıfı klimalara göre daha az enerji tüketir ve daha tasarrufludur.

  BTU değerine bakıp hesap yapın

  Klima performansı BTU (British Thermal Unit) birimi ile ölçülür. BTU değeri, klimanın ne kadar soğutma gücüne sahip olduğunu gösterir. Soğutmak istediğiniz alanı hesaplayarak, oma uygun BTU değerine sahip bir klima satın almanız gerekir.

  Başınızı ağrıtmayacak bir model seçin

  Klimanın çalışma sesi, konforunuz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Özellikle gece kullanımı için sessiz bir klima rahat etmenizi sağlar. Klimalar, özellikle dış üniteleri, ses üretir. Klima almadan önce ses seviyelerini araştırıp, uygun bir model seçin.

  Kurulum ve bakımı ehline emanet edin

  Klimaların kurulumu uzman bir teknisyen tarafından yapılması gerekir. Bazı firmalar kurulumu ücretsiz yaparken, kurulum için ücret isteyen firmalar da vardır. Ayrıca, klima filtrelerini düzenli olarak temizlemek veya değiştirmek, hava kalitesini ve klimanın verimliliğini artırır.

  Garanti ve servis koşullarını inceleyin

  Klima satın alırken, garanti koşullarını ve servis hizmetlerini dikkate almak gerekir. Ürün garantisi, muhtemel arızalara karşı güvence sağlar. Ayrıca, güvenilir ve hızlı cevap veren servis ağına sahip bir markayı tercih etmek olası sorunların çözümünü kolaylaştırır.

  Fiyat, performans ve bütçe dengesi

  Klima fiyatları, modele, kapasiteye ve enerji verimliliğine göre değişiyor. Bütçenizi belirlemeniz ve buna uygun bir klima seçmeniz gerekir. Evinize klima satın almadan önce yukarıda sıraladığım bu noktaları dikkate alarak, ihtiyaçlarınıza en uygun klimayı seçebilirsiniz.

  MediaMarkt’tan üç klima seçtim

  DEMİRDÖKÜM Kion A++ 24000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima

  DEMİRDÖKÜM Kion A++ 24000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima

  Soğutma kapasitesi 24000 BTU, ısıtma kapasitesi 25590 BTU olan DEMİRDÖKÜM Kion A++ Duvar Tipi Inverter Klima, tahmini 48 m² büyüklüğünde mekânlar için ideal.

  BAYMAK Elegant Prime 09 A++ 9000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima

  BAYMAK Elegant Prime 09 A++ 9000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima

  Soğutma ve ısıtma kapasitesi 9000 BTU olan BAYMAK Elegant Prime 09 A++ 9000 BTU Duvar Tipi Inverter Klima, 18.0 m² alanlar için tercih edilebilecek bir ürün.

  DAIKIN Sensira FTXF35E A++ 12000 BTU Inverter Duvar Tipi Klima

  DAIKIN Sensira FTXF35E A++ 12000 BTU Inverter Duvar Tipi Klima

  Soğutma kapasitesi 12000 BTU, ısıtma kapasitesi 15000 BTU olan DAIKIN Sensira FTXF35E A++ 12000 BTU Inverter Duvar Tipi Klima, 24 m² boyutlarındaki mekânlarda kullanılabilir.

  MediaMarkt internet mağazasında daha fazla klima seçeneği mevcut. MediaMarkt’ta satışa sunulan tüm ürünler için, klimalar kategorisinden bilgi alabilirsiniz. Eğer konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

  X (Twitter) üzerinde beni takip edin: https://x.com/melihbayramdede

  YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


  MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

  Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Püf Noktaları

  Bluetooth hoparlör satın almanın tam zamanı

  Yenilenmiş Telefon Satın Alma Rehberi

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN