Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürYenilenmiş Telefon Satın Alma Rehberi

  Yenilenmiş Telefon Satın Alma Rehberi

  Yenilenmiş telefon, sıfır ambalajından çıkarılmış ve çeşitli nedenlerden dolayı firmalara geri dönmüş telefonlardır. Kullanıcılar, genellikle telefonlarının versiyonlarını yenilemek için fazla kullanmadıkları telefonları değiştirme yoluna gider. Bu nedenle, yenilenmiş telefon merkezlerine gelen ürünlerin çoğu teknik yeterlilik ve görünüş olarak sıfır görünümündedir.

  Yenilenmiş Telefonlara 12 Ay Garanti

  Bu telefonlar, lisanslı yenileme merkezlerinde uzmanlar tarafından detaylı bir inceleme ve testten geçer. Değiştirilmesi gereken parçalar varsa bunlar değiştirilir. Donanımsal ve yazılımsal açıdan sıfıra en yakın ayara getirilir. Ayrıca 12 ay garantili olarak satışa sunulur.

  Yenilenmiş Telefon

  Yenilenmiş ve İkinci El Telefon Farkı

  • Fonksiyonel Durum: Yenilenmiş telefonların tüm fonksiyonları %100 çalışır vaziyettedir ve bozuk parçalar içermez. İkinci el telefonlar ise sorunlu donanımsal parçalar içerebilir ve kısa süre içinde arızalanabilir.
  • Garanti: Yenilenmiş telefonlar 12 ay garantili olarak satışa sunulur. Diğer yandan ikinci el telefonlarda ise herhangi bir garanti bulunmaz.
  • Dış Görünüm: Yenilenmiş telefonlar dış görünüş olarak sıfıra yakındır. Ayrıca ikinci el telefonlarda ise çoğu zaman çizik, çatlak, renk değişimi ve yıpranmalar görülür.

  Yenileme Merkezleri Ne Kadar Güvenli?

  Akıllı telefon yenileme merkezleri, devlet denetimi altında faaliyet gösterir ve TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi ile çalışır. Bu merkezler, 22 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe giren “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” ile faaliyetlerine devam etmektedir. Bununla birlikte yenileme merkezlerinde, Personel Yeterlilik, Teknik Altyapı, ISO 9001 gibi Kalite Yönetim Sistemi ve İşyeri Uygunluğu gibi temel kriterler aranır.

  Yenilenmiş Telefon

  G1 ve G2 Olarak İki Ayrı Kategori

  Kontrol ve test aşamalarından geçirilen cep telefonları, hasar ve kozmetik duruma göre, G1 ve G2 olarak sınıflandırılır.

  • G1 Sınıfı: Son derece iyi durumda ve hasarsızdır. Sıfır telefondan görünüş olarak farkı yoktur. Pil sağlığı, %85 ile %100 arası değişir.
  • G2 Sınıfı: Kasasında darbe yoktur ufak tefek kılcal çizikler taşıyabilir. Diğer yandan telefonun işleyişinde sorun yoktur. Pil sağlığı, %85-%100 arasında değişir.

  Neden Yenilenmiş Telefon Alınmalı?

  Cep telefonlarının yeni modellerinin fiyatları giderek yükselmektedir. Bu da yeni model cihazlara sahip olmayı zorlaştırmaktadır. Bu nedenle sıfır modellere fazla para vermek yerine aynı markaların telefonlarının yenilenmiş versiyonlarını daha ekonomik fiyatlara satın almak iyi bir alternatiftir. Diğer yandan Apple, Samsung ve Huawei gibi çok talep gören markaların ürünleri; yenileme merkezleri tarafından yenilendiği takdirde güvenle satın alınabilir.

  Yenilenmiş Telefon

  Yasa Dışı Kullanım Riski İçermez

  İkinci el telefon satın almak risklidir. Çünkü satın alacağınız telefon daha önce yasa dışı işlerde kullanılmış ve IMEI numarası gibi verilerle takipte olabilir. Ayrıca lisanslı yenileme merkezlerinde yenilenen telefonlar, geçmişte yasa dışı işlerde kullanılmış olma riski taşımaz ve tüm resmi kayıt işlemleri tamdır.

  Yenilenmiş Telefon Nereden Alınır?

  Telefonların çeşitli kategorilere ayrılan modellerini MediaMarkt’ta bulabilirsiniz.
  Ayrıca yenilenmiş telefon taksit seçenekleri, uygun olmasının yanında ödeme sürecinde de kolaylık sağlamasına yardımcı olur. Bununla birlikte, ekonomik ve yüksek performanslı bir akıllı telefon arayışında iseniz MediaMarkt’ın sunduğu çok çeşitli yenilenmiş telefonları buradan inceleyebilirsiniz.

  Bu yazıda, yenilenmiş telefonlar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Eğer konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

  X (Twitter) üzerinde beni takip edin: https://x.com/melihbayramdede

  YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


  MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

  Kişisel Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?

  RAZER Seiren V2 Pro Yayıncı Mikrofonu İnceleme

  Doğalgaz tasarrufu için bilmeniz gerekenler

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN