En hızlı AF onda: Sony a6400 duyuruldu

0

Dünyanın en hızlı otofokus özelliğine (AF) sahip aynasız sistemli fotoğraf makinesi olduğu kaydedilen Sony a6400 tanıtıldı.

Sony, aynasız ya da objektifi değiştirilebilir kompakt olarak tanımlanan fotoğraf makinesi segmenti için yeni bir model duyurdu. A6400 adıyla gelen model, dünyanın en hızlı otofokusuna sahip.

Yeni nesil BIONZ X görüntü işlemcisi, 24.2 MP’lik APS-C boyutlu CMOS sensör, 32.000’e kadar ISO ve mekanik deklanşörü ile saniyede 11 kare seri çekim hızı gibi özellikler sunuyor. Aynı zamanda 8 fps’de sessiz çekim özelliği de bulunan modelin en güçlü yönlerinden biri ise otofokus (otomatik odaklama olarak da bilinir) özellikleri. Sony, 0,02 saniyeyle yeni otofokus sisteminin dünyanın en hızlısı olduğunu iddia ediyor. Zamanın büyük önem taşıdığı karelerle karşı karşıya kalan fotoğrafçılar açısından bunun kilit önem taşıyan bir teknolojik detay olacağına şüphe yok, iddia edilen süre olağanüstü.

Öte yandan yine AF teknolojisine dair bir dizi ek özellik de var. Bunlardan en dikkat çekeni gözleri algılama ve izlemeyle, gerçek zamanlı izleme özellikler. Göz algılama tarafına biraz daha değinecek olursak örneğin yaz aylarında geleceği duyurulan bir güncelleme ile sağ göz ya da sol gözün seçilerek odaklanabilmesi mümkün kılınıyor, bu özellikle vahşi yaşam fotoğrafçıları için paha biçilmez bir ekstra.

Ayrıca hız, doğruluk ve performansı iyileştirmek için yapay zeka tabanlı nesne tanıma kullanımı da fotoğraf deneyiminin geliştirilmesine yönelik olan bir diğer ilginç özellik…

Hareketli ekran…

2.36k noktalı OLED vizör, 3 inçlik 921k noktalı ve 180 derece hareket ettirilebilen LCD ekran, 4K video kaydı, dahili Wi-Fi, NFC, açılır flaş, sert magnezyum alaşımlı gövde öne çıkan diğer şeyler. Modelin Türkiye’deki satış tarihi ve fiyatı henüz netlik kazanmış değil. Ancak 5000 TL’nin üzerinde olacağını belirtelim.

MediaMarkt’ta satışa sunulan her bütçeye uygun fotoğraf makinesi seçenekleri için buraya tıklayınız.

Cevap bırakın