CES 2017’de bizi neler bekliyor?

0

ces-20172016 yılının sonuna gelirken teknoloji dünyasını 5-8 Ocak tarihinde Las Vegas’ta gerçekleşecek CES 2017’nin heyecanı sardı. 4 gün boyunca sürecek olan etkinlikte teknoloji devleri en yeni ürünlerini sergileyecek. Geçmişte yalnızca TV endüstrisindeki ürünlerin tanıtıldığı CES’te artık çok çeşitli teknoloji ürünlerini görmek mümkün. Fuarda tanıtımı yapılacak ürünlerle ilgili dedikodular alıp başını gitmişken ben de bu haftaki yazımda CES 2017’nin en çok konuşulacak teknolojilerini bir araya getirdim.

TV hâlâ fuarın kralı
Televizyonlar hâlâ fuarın kralı olmaya devam ediyor ve üreticiler son yenilikleri yapmak için birbirleri ile yarışıyorlar. Bu yıl da pek çok büyük marka kendi TV’sinin en iyi olduğunu kanıtlamak için Las Vegas’ta olacak. LG yeni OLED ekranlarını tanıtacak. Samsung SUHD hakkında konuşacak ve Sony mutlaka Android TV hakkında söyleyecek birşeyler bulacak. 4K TV’lerin yanı sıra 8K üstü TV’leri de fuarda görmemiz olası. Bu kadar ileri teknoloji ortalama alıcılar için pek mümkün olmasa da TV teknolojisinin nereye gittiği konusunu herkes yakından takip ediyor. CES’in önemli konularından biri de High Dynamic Range (HDR) olacak. Peki HDR neden bu kadar önemli. Netflix Kurumsal İletişim müdürü bu durumu şöyle açıklıyor: “HDR ev eğlencesi için yeni bir standart. Renk, parlaklık, kontrast ve ses anlamında büyük bir fark yaratıyor. Parlak ve renkli sahneler için kullanılabilecek yeni standartlar yaratırken aynı zamanda karanlık sahneler için de daha fazla detay sağlıyor.” Son günlerin en çok konuşulan konularından biri olan HDR hakkında fuarda önemli konuşmaların yer alması bekleniyor.

Otomotivcilerin ana gündemi yine sürücüsüz araçlar
CES takipçileri geçtiğimiz yıllarda fuarın neredeyse bir otomobil fuarına dönüştüğünü hatırlayacaklardır. Bu yıl da çok farklı geçeceğe benzemiyor. Elektrikli araba üreticisi Faraday Future bu yılki fuarda ilk seri üretim arabasını tanıtacak. Şirket yaptığı açıklamada bu aracın teknoloji ve holistik tasarımın bir kombinasyonu olduğunu duyurdu. Eğer siz de bu teknolojiyi göremek için CES’i bekleyemeyenlerdenseniz şirketin yayınladığı kısa videoları fuardan önce izleyebilirsiniz. Tabii ki Faraday fuarda yalnız olmayacak. CES 2016’nın katılımcıları olan Mercedes-Benz, Ford, Volvo, Chevy, VW ve Kia markaları yeni ürünleri ile bu yılki fuarda da yerlerini almış olacaklar. Fuarda otomobil teknolojisindeki en önemli gelişme sürücüsüz araçlar olacak. Bu kapsamda Volvo 4 Ocak’taki konferansında yapay zeka ve sürücüsüz araçlarla ilgili çalışmalarından bahsedecek.

Sanal gerçeklikte bariyer içerik
Sanal gerçeklik başlıkları hali hazırda kullanıcılara ulaşmış durumda, ancak CES 2017’de beklenen sanal gerçeklik içerikleri ile ilgili yeni gelişmeler. Fuarda Oculus Rift, HTC Vive ve Playstation VR gibi markalar yer alacak. İçerikten kast edilen yalnızca oyunlar değil, film ve sanal gerçeklik servislerinin de sanal gerçeklik alanına adım atmaları hatta roman ve karikatürlere kadar genişletmeleri gerek. Eğer içerik anlamında yeterli çalışmalar yapılmazsa tüketiciler sanal gerçeklik başlıklarını almak için yeterli sebep bulamayacaklardır. Fuarda mobil ve daha ucuz sanal gerçeklik başlığı teklifleri de görebiliriz. Ayrıca HP, Dell, Lenovo, Asus veya Acer’da yeni Windows 10 VR başlıklarını görecek olmamız da olasılıklar arasında.

Su geçirmez telefonlar
Bildiğiniz gibi CES akıllı telefon lansmanları ile meşhur değil, akıllı telefonların tanıtım yeri daha çok Barselona’daki Dünya Mobil Kongresi oluyor. Ancak bu CES 2017’de telefon olmayacağı anlamına gelmiyor. CES 2016’da Huawei Mate 8’in tanıtımı yapılmıştı. Son duyumlara göre Sony CES 2017’de yeni Xperia telefonunu tanıtacak. Cihazın 5.5 inch 4K ekran ve 4GB RAM hafızaya olacağı konuşuluyor. Eğer LG ve Sony’de Huawei’nin yolundan giderek yeni bir telefon tanıtımı yaparsa iPhone 7 ile başlayan su geçirmezlik ve kulaklık girişi daraltma trendleri devam edebilir.

Drone’lar, giyilebilir teknolojiler ve daha fazlası
CES 2017’de her türlü Drone’u görmek mümkün olacak. Bu yüzden gözleriniz mutlaka havada olsun. Giyilebilir teknolojide Samsung ve Fibrit gibi markalar bileğe takılan giyilebilir teknoloji ürünleri ve diğer farklı modellerde bize yeni ürünler sunabilir. 2016 yılı giyilebilir teknoloji için çok parlak olmasa da 2017 yılı daha iyi olacak gibi görünüyor. Bilgisayarlar her zaman CES’in önemli bir parçası. Ve fuarda göreceğimiz bir ürün Dell XPS 13. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre yeni ürün fuarda kesin olarak görücüye çıkacak. Dell ayrıca 5 Ocak’taki sunumunda desktopların geleceği ile ilgili vizyonunu da açıklayacak. Bilgisayar devi Dell Smart Desk adını verdiği yeni bilgisayarının tanıtımını da yapacak. Fuarda Lenovo, MSI, HP diğer firmalar da ultra hafif laptop ve sanal gerçeklikle tasarlanmış yeniliklerini paylaşacak.

Cevap bırakın