Araştırma: Akıllı telefonların yarısı üçlü kamera sistemine sahip olacak

0

Üçlü kamera kurulumunun 2021 yılının sonlarına gelindiğinde satılacak olan telefonların yaklaşık olarak yüzde 50’sinde varlığını sürdüreceği kaydedildi. İşte detaylar…

Araştırma kuruluşu Counterpoint Research tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre akıllı cep telefonlarında hızla kendine yer edinmekte olan üçlü kamera kurulumunun, 2021 yılının sonlarına gelindiğinde satılacak olan telefonların yaklaşık olarak yüzde 50’sinde varlığını sürdüreceği açıklandı.

Counterpoint Research araştırma şirketi, akıllı telefonların yeni trendi olarak bilinen üçlü ya da daha fazla kamera sistemleri üzerinde bir araştırma gerçekleştirdi. Yapılan araştırmanın sonucunda ise akıllı telefonların arka kameralarında 3’ten fazla kamera sayısının her geçen gün artış gösterdiği ve yeni üretilen modellerde de çoklu kamera sistemlerinin yer almaya devam edeceği görüldü.

Genel olarak bakıldığında 2019 Mart ayına kadar satılmış olan akıllı telefon modellerinin sadece yüzde 6’sında üçlü ve daha fazla kamera kurulumu yer aldığı tespit edildi. Ayrıca 2019 yılının sonlarına gelindiğinde ise bu oranın yüzde 15’lere kadar çıkacağı öngörüldü. Diğer yandan 2020 yılında yüzde 35 olması beklenen oranın, 2021 yılının sonunda da yüzde 50 oranına sahip olacağı belirtildi.

Üçlü ve daha fazla kamera sisteminde başı çeken üreticiler hangileri?

Geçtiğimiz Nisan ayına kadar piyasaya sürülen 40 farklı akıllı telefon modellerinde Huawei ve Samsung markalarının öncü bir konumda yer aldığını söylemek mümkün. Apple’ın ise üçlü ya da daha fazla kamera sistemleri üzerinde henüz hazırlık aşamasında olduğu tahmin ediliyor.

Cevap bırakın