App Store’daki uygulama indirme oranlarında artış

0

iPhone kullanıcılarının uygulama ve oyunlar için 2017 yılında, önceki yıla göre çok daha fazla harcama yaptığı açıklandı.

Apple iPhone kullanıcıları bir önceki yıla göre % 23’lük bir artışla daha fazla uygulama harcaması yaptığı kaydedildi. Bu durum, şirket tarafından önemli ölçüde artan sayılarda mobil indirilme ve uygulama içi satışın yapıldığına işaret etti.

Hem satış hem de indirmede artış

Sensor Tower ismindeki araştırma şirketi, ABD de yaşayan iPhone kullanıcılarının her birinin iOS uygulamaları için yılda yaklaşık 58 dolar harcadığını açıkladı.

2016 yılı ile kıyasladığımız zaman bu şu anlama geliyor; % 23’lük bir artış ve iPhone kullanıcıları 2017’de 11 dolar daha fazla harcama yapmış durumda.

En çok satın alınan ve indirilenler oyunlar

Sensor Tower firmasına göre en fazla indirme ve uygulama içi satın alma ise Games yani “Oyunlar” kategorisinde yapılmış. Kullanıcıların çoğu uygulamadan ziyade oyunlara yönelik harcamalar yapıyorlar. İkinci sırada fotoğraf düzenleyiciler ve video editör uygulamaları yer alıyor. Sosyal medya ve diğer yardımcı uygulamalar da yerini 4. ve 5. sıraya bırakmış durumda.

En çok kim karlı çıkıyor?

Araştırma sonucundan şu çıkarım yapılabilir; hem oyun geliştiriciler hem de bu oyunları satın alan kullanıcılar için iki taraflı bir alışveriş olmuş. Aynı zamanda önceki yıla nazaran 2017 yılında iPhone kullanıcıları %10 daha fazla uygulama yüklemiş durumda, bu da ortalama 4 uygulamaya denk geliyor.

Cevap bırakın