Android Auto ve Apple CarPlay ile Otomobilinizi Teknoloji Üssüne Çevirin

0

Otomobil üreticileri yeni nesil teknolojileri araçlara aktarmak için devamlı bir araştırma içindeler. Ancak ne var ki akıllı telefonların yükselişiyle birlikte araçların mobil teknolojileri sürekli olarak modellerin içine katması çok zor bir hale gelmişti. Otomobil üreticileri de bir yol ayrımına geldi. Ya mevcut mobil teknolojileri her marka kendi geliştirecek ya da cep telefonlarıyla entegrasyon sağlanacaktı. Elbette, tüm üreticiler daha akılcı olan ikinci yolu seçti. Sonuç olarak Android Auto ve Apple CarPlay teknolojileri sayesinde araçlarımız, akıllı telefonlarımızın doğal bir uzantısı haline geldi.

android auto
Android Auto ve Apple CarPlay resmi olarak desteklendiği için üçüncü parti bir yazılıma ihtiyacınız yok

Android Auto ve Apple CarPlay ile Yolunuzu Kaybetmeyin

Eğer otomobiliniz Android Auto veya Apple CarPlay destekliyorsa navigasyon başta olmak üzere Spotify ve hatta WhatsApp gibi uygulamalarınızı aracınızın konsolunda görebilirsiniz. Tabii direkt telefon arayüzü yerine daha sade ve genellikle direksiyonda bulunan kontrol tuşlarıyla yönlendirme yapabileceğiniz sade bir arayüz kullanılıyor. Bu arada bazı modellerde video desteği bulunsa da güvenlik nedeniyle sürüş halindeyken video, mesaj yazma gibi eylemleri yapamıyorsunuz. Bunun yerine bir mesaj aldığınızda aracınız onu sizin yerine sesli olarak okuyabiliyor ya da siz sesli komut verebiliyorsunuz. Tabii Türkçe mesajların okunmasında dil farkı nedeniyle bazen komik durumlar olmuyor değil.

Bağlantı için orijinal kablo kullanın

Gelelim telefonlarımızı otomobilimize nasıl bağlayacağımıza. Bunun için yapmanız gereken aracınızın “doğru” USB portu üzerinden telefonunuza bağlamak. Doğru derken dikkat etmeniz gereken veri transferine izin veren portu kullanmak. Artık araçların çoğunda iki USB bulunuyor. Bunlardan biri veri transferi yaparken diğeri sadece şarj işlemleri için kullanılıyor. Siz ön panele yakın olan portu kullanmalısınız. Bu arada kritik diğer konu ise orijinal kablo. Özellikle Type-C kablo kullanan modeller kablo konusunda çok seçici. Telefonunuzu “orijinal” kablo ile bağlamazsanız Android Auto bağlanıyor gibi gözükecek ancak araca aktarım yapamayabiliyor. Bu kadar gelişmiş bir özellik için kablosuz bağlantı seçeneğini merak ediyor olabilirsiniz. Çok yeni ve sınırlı model araçların kablosuz bağlantıyı desteklediğini belirtelim. Tabii Android tarafında “Ekran Yansıtma” ile telefonunuzu direkt olarak panele taşıyabilirsiniz. Fakat bu şekilde de hem gecikme hem de arabirim zorlukları yaşayacağınızı unutmayın. Yani şimdilik en stabil yöntem orijinal kablo ile telefonunuzu uygun porta bağlayıp yönlendirmeleri takip etmek.

Güncellemenizi serviste yaptırın

Çeşitli forumlarda araçlar için güncellemeler görebilirsiniz. Resmi olarak Android Auto ve CarPlay desteklemeyen modeller bu yolla yükseltme yapmayaçalışıyor. Bunların boyutları 20GB’ın üzerine çıkabiliyor. Dolayısıyla risk alıp USB üzerinden güncelleme yapmak yerine servisinize danışmayı ihmal etmeyin.

Cevap bırakın