Goodyear’dan fotosentez yapabilen araç lastiği

Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan fotosentez yapabilen otomobil lastiği görenleri hayrete düşürdü. İşte birazdan sizi de hayrete düşürecek detaylar…

Şüphesiz yeni fikirlerle dönüşebilecek bir dünyada yaşanıyor, bu anlamda atılacak her adımın değeri büyük. Özellikle karbon emisyonunu düşürmenin ne denli önem taşıdığı tartışmasız bir gerçek. İşte bu konuya odaklanan şirketlerden biri de Goodyear…

Evet, inovasyonun sınır tanımadığına dair örneklerden biri de lastik üreticisi Goodyear’dan geldi. Şirket, Cenevre Otomobil Fuarı’nda fotosentez yapma özelliğine sahip doğa dostu otomobil lastiği Oxygene’i duyurdu.

Şimdilik bir konsept halindeki fotosentez yapan plastik, hareket ettikçe havadaki karbondioksiti ve yoldaki nemi içine çekiyor, yosun katmanı ile çevrelenen iç yüzeyi, bu sayede besleniyor ve nihai olarak da havaya oksijen gönderiyor. Görenleri hayrete düşüren tasarımının da son derece ilginç olduğunun altını çizelim.

Sadece Paris’te 3000 tondan fazla oksijen anlamına geliyor…

Lastik firması Goodyear, Oxygene ile sadece Paris’te yılda 4000 tondan fazla karbondioksitin absorbe edileceğini ve havaya 3000 tondan fazla oksijenin salınacağına inanıyor.

Bu çevre dostu inovasyon hakkında daha fazla detay açıklamayan Goodyear’ın söz konusu lastiği 20 yıl sonra satışa sunabileceği belirtiliyor.

İnovasyon dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Cenevre Otomobil FuarıGoodyearGoodyear fotosentez yapan lastikGoodyear inovasyonteknoloji
Yorumlar (0)
Yorum Ekle