Akıllı baston geliştirildi

0

Ekran Resmi 2017-01-19 11.20.53

Bastonlar, özellikle ileri yaşlı insanlar için son derece yaygın bir şekilde kullanılan araçlar arasında. Temelde vücut dengesi ve bacakların daha rahat hareket edebilmesine odaklı bastonun rahat bir tutma kısmı ve yere temas eden çubuktan oluşan yapısı, teknoloji ile entegre edildi ve akıllı baston Dring Smartcane geliştirildi.

Dring Smartcane, kullanıcısının hareketlerini analiz edip eğer bir sorun söz konusuysa yakın kimselere uyarı gönderebilmek gibi oldukça inovatif özelliklerle donatılmış durumda.

Fransa merkezli geliştiricisinin, ergonomik ve son derece modern tasarımında tanınmış baston üreticisi Maison Faye tile birlikte çalıştığı kaydedilirken Smartcane’in teknoloji tarafındaki yetenekleri son derece dikkat çekici. İvmeölçer ve jiroskopa (yön belirleme amacıyla kullanılan sensör) sahip olan akıllı baston, düşme ya da acil durumlarda bakıcıya veya aile bireylerine hızlıca bilgi gönderiyor. Eğer hareket sıklığı azaldıysa ya da örneğin yürüme şeklinde farklılıklar varsa bunu da algılayarak raporluyor, bildirim olarak göndererek ciddi sağlık sorunlarının öncesinde harekete geçilmesi için uyarı fonksiyonu sağlıyor.

Ekran Resmi 2017-01-19 11.21.23

Gerek tasarımı gerekse teknoloji detayları ile sağlık alanında da teknolojisinin ne gibi imkanlara açık olduğunun göstergeleri arasında yer alan Smartcane’in satışlarına önümüzdeki süreçte başlanacağı bildirildi.

Bu tür aygıtların üretiminde yakın gelecekte çok daha fazla seçeneğin sunulması bekleniyor.

Ürünün CES 2017 İnovasyon Ödülü adayları arasında yer aldığını da belirtelim.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın