16 inç Macbook Pro klavyesi mercek altında!

0

Apple, kısa süre önce en yeni Macbook Pro modelini karşımıza çıkardı. 16 inçlik ekran büyüklüğüne sahip model artık daha güçlü bir işlemciye, daha fazla RAM ve depolama alanına sahip. Aynı zamanda 16 inç Macbook Pro klavyesi de yenilikler arasında kendine yer buldu.

16 inç Macbook Pro klavyesi incelendi

Yeni çıkan teknolojik ürünleri parçalarına ayırarak inceleyen iFixit, yeni Macbook Pro modelinin klavyesini incelediği videoyu yayınladı. 2016 yılından beri kullanılan kelebek klavye tasarımının değiştiği yeni modelde, eski ile yeni arasında ne gibi bir fark olduğu da böylece açıklandı.

Apple, yeni modeli ile birlikte Magic Keyboard klavye tasarımına geçti. Peki, bu değişim neleri beraberinde getirdi?

Paylaşılan videoya ve yapılan açıklamaya göre, yeni klavye, 2015 Macbook Pro ve Apple’ın harici Bluetooth Magic klavyesi ile hemen hemen aynı. Tabii böyle olması tamir edilebilirlik açısından pozitif bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Önceki klavye tasarımında kullanıcılar hem klavyenin yazma sesinin yüksek olmasından hem de klavyenin arasına toz ya da kırıntı kaçma ihtimalinin yüksek olmasından şikayet ediyordu. Yeni tasarım ile birlikte bu sorun da ortadan kalkmış oldu.

Cihazın içinde SSD ve RAM‘in anakarta lehimli olarak geldiği de ortaya çıktı. Bu da cihazı satın aldıktan sonra kullanıcının depolama alanı ve RAM konusunda değişiklik yapamayacağını gösteriyor.

iFixit tarafından yayınlanan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Cevap bırakın