YouTube Kanalınız için Taktikler

4

YouTube kanalınızdan daha fazla verim almaya ne dersiniz? Uygulaması basit YouTube Kanalınız için Taktikler yazımda sizi bekliyor.

Günümüzde en popüler sosyal paylaşım sitelerinden bahsederken YouTube’u, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya mecralarının yanında ikinci planda bırakıyoruz. Oysa Facebook her ne kadar en büyük sosyal ağ solsa da, YouTube da genel kullanım anlamında ikinci sırada yer alıyor.

YouTube Kanalınız için Taktikler 

Bu yazımda YouTube’un sahip olduğu ve belki daha önce bilmediğiniz, dikkatinizden kaçan özelliklerinden bahsedeceğim.

Aslında YouTube üzerinden yapabileceğiniz birçok şey var. Örneğin YouTube kullanarak çok kolay bir şekilde bir slayt gösterisi hazırlayıp, bir de buna telif hakkı sorunu çekmeden müzik ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz? YouTube içerisinde bu ve buna benzer gözünüzden kaçmış olabilecek birçok özellik bulunuyor. Bu yazımda oldukça popüler olan bu platforma ait az bilinen özellikleri anlatacağım.

 

YouTube Kanalınız için Yeni Taktikler

YouTube Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Önemli Özellik! 

1.Videoyu İstediğiniz Dakikadan Başlatabileceğiniz Bir Link Oluşturabilirsiniz

Daha önce hiç birine gönderdiğiniz YouTube videosunda belirli bir anı işaretlemek ve öyle göndermek istediniz mi?

Mesela gönderdiğiniz müzik videosunun bir sahnesinden bahsetmek istiyorsunuz, bu aslında mümkün. Arkadaşlarınıza gönderdiğiniz videoları için onlara 0:50 dakikaya git demek yerine direkt olarak o dakikadan başlayan video linki gönderebilirsiniz. Bunun için videonun altında bulunan paylaş butonuna tıkladıktan sonra altta çıkan “Başlatma zamanı” yazan kutucuğa istediğiniz zamanı yazıp gönderirseniz, linki açan kişi o dakikadan videoya başlayacaktır.

.

2. Yüklenen Videoların Transkriptlerini Rahatlıkla Görebilirsiniz

YouTube’un siteye yüklenen her bir video için otomatik olarak bir transkript hazırladığını biliyor muydunuz?

Videoyu yükleyen kullanıcı elle bu transkriptleri kapatmadığı sürece isteyen herkes bunlara erişebiliyor. Bu özellik birçok açıdan faydalı olabilir. Örneğin izlediğiniz bir videodan notlar alıyorsunuz ve her video için dinleyip durdurma yapmak yerine, YouTube tarafından hazırlanan transkriptlere bakarak işinizi çok daha kolay halledebilirsiniz. Bunun için videonun altında bulunan “Daha fazla” sekmesi üzerinden “Çeviri yazısı” butonuna tıklayarak YouTube’un hazırladığı transkriptleri görebilirsiniz.

.

3. YouTube’u Video ve Ses Kayıtlarınızdan Transkript Almak İçin Kullanabilirsiniz

Bu özellik aslında biraz önce bahsettiğim YouTube özelliğinin farklı bir kullanımı. Bazen işleriniz için video ya da ses kayıtlarını yazıya dökmeniz gerektiğinde, bunları direkt YouTube’a yükleyerek otomatik olarak transkriptlerini elde edebilirsiniz.

.

4. Video Oynatma Listeleri Oluşturabilir ve Paylaşabilirsiniz

Tıpkı diğer medya paylaşım siteleri olan Spotify ve iTunes gibi, YouTube üzerinden de oynatma listesi hazırlamanız mümkün. Bu da size ve başkalarına ait videoları toplayıp saklama ve organize etme imkanı sunuyor. Ayrıca bu oynatma listelerinin görünürlüğünü özel yaparak kendinize saklayabilir ya da herkese açık yapıp diğerleri ile paylaşabilirsiniz.

.

5. Videolarınıza Tıklanabilir Linkler Ekleyebilirsiniz

İnsanların yüklediğiniz videoları sadece izlemelerini değil, aynı zamanda onlarla etkileşime geçmelerini mi istiyorsunuz?

YouTube üzerinden, videolarınıza “ek açıklamalar” denilen tıklanabilir linkler ekleyebilirsiniz. Bu ek açıklamalar özelliği tıkladığınızda kişiyi belirttiğiniz linke yönlendirebiliyor. Bu sayede insanları kanalınıza abone olmaları için yönlendirebilir, başka bir siteye bakmalarını sağlayabilirsiniz.

.

6. YouTube ile Kolaylıkla Slayt Gösterileri Hazırlayabilir ve Üzerine Müzik Ekleyebilirsiniz

YouTube sayesinde resimlerden oluşan ve üzerine bir müzik parçası yerleştirdiğiniz slayt gösterilerini hazırlamak için herhangi bir ek uygulamaya ihtiyacınız kalmıyor.

YouTube’un fotoğraflardan slayt gösterileri hazırlamak oluşturulan bir özelliği var ve bu özelliği kullanmak çok kolay. Bu özellik sayesinde yüklediğiniz videoları ya da fotoğrafları çeşitli şekillerde slayt gösterilerine çevirebilir ve üzerinde de ücretsiz bir şekilde telif hakkı işgal etmeden müzik ekleyebilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için YouTube’a giriş yaptıktan sonra yükle butonuna tıklayın. Açılan sayfanın sağ kısmında bulunan video oluştur sekmesinin altında bulunan slayt gösterisi seçeneğine tıklayarak fotoğraflarınızdan oluşan bir slayt hazırlayabilirsiniz.

.

7.YouTube Üzerinden Canlı Yayın Yapabilirsiniz.

Son yıllarda canlı video yayını büyük bir ilgi yarattı. Twitter’ın Periscope uygulaması, Facebook Live ve Instagram’ın da katkısı ile bu furya oldukça gelişti. Aynı seçenek YouTube üzerinde de bulunsa da, bu platform üzerinden canlı yayın yapmak diğerlerine göre biraz daha karışık. YouTube üzerinden canlı yayın yapmak için basabileceğiniz basit bir başlat butonu bulunmuyor. Bunun yerine videoyu kaydetmek için bir uygulama indirmeniz ve canlı yayın için kullanmanız gerekiyor. Ama şansımıza YouTube tüm bu işlemler için sitede bulabileceğimiz bir rehber bulunduruyor. Buradan canlı yayın yapmak için rehberdeki adımları takip edebilirsiniz.

.

Bu yazı hoşunuza gittiyse “YouTube Kanalınızı Nasıl Tanıtırsınız?” başlıklı yazımı da okumanızı öneririm.

Fayda görmeniz dileğiyle…

Cevap bırakın