YouTube Kanalınızı Nasıl Tanıtırsınız

1

Video pazarlama özellikle son yıllarda müthiş bir patlama yaşadı. Üstelik yüksek kaliteli videolar oluşturup akıllı telefonlarınızdan YouTube’a hızlıca yüklemek çok ama çok kolay. Eğer YouTube kanalı konusunda başarıya ulaşmak istiyorsanız önce kanalınızı nasıl tanıtacağınızı bulmanız gerekir. Bu konuda kafanız henüz çok karışıksa endişelenmeyin. YouTube kanalınızı profesyonel bir şekilde tanıtmanız için kullanabileceğiniz taktikler yazımda sizi bekliyor.

.

YouTube Kanalınızı Nasıl Tanıtırsınız

1. İlgi Çekici Başlıklar Kullanın

Eğer kendinize bir kitle oluşturmak istiyorsanız önce insanların videolarınızı izlemeye başlamasını sağlamalısınız. Bunun için de sıkıcı başlıklar hiç de iyi bir yöntem olmaz. Çünkü bu hiçbir çekiciliği olmayan başlıklara sahip videolara insanlar tıklamak istemeyecektir. O yüzden kanalınızdaki videolara şöyle bir göz gezdirebilirsiniz. Gerçekten insanları tıklamaya yönlendirecek kadar ilgi çekiciler mi? Eğer cevabınız hayırsa, başlıklarınızı mutlaka iyileştirmeye başlayın.
Bir de ufak bir tüyo; kısa başlıklı videolar uzun başlıklı videolara göre daha fazla tıklanıyorlar. O yüzden başlıklarınız mümkün mertebe kısa ve öz olsun.

.
2. YouTube SEO

YouTube dünyanın en büyük ikinci arama motoru. Yani ona yalnızca bir video sitesi diyemeyiz. Tıpkı Google gibi insanlar YouTube’u da bir soruna çözüm bulmak, bir konu hakkında bilgi almak ya da bir cevaba ulaşmak için kullanıyorlar. Bu nedenle organik aramalar Youtube kanalınızı tanıtmanın en iyi yollarından biri.
İşte o aramalarda gösterilme şansınızı arttırmak için yapmanız gereken bir şeyler var. Öncelikle başlıklarınıza ve video altı açıklamanıza anahtar kelimeler ekleyin. Hatta bu hedeflediğiniz anahtar kelimeleri videonuzda da geçirirseniz daha iyi bir etki yakalayabilirsiniz. Bunun dışında insanların videolarınızı beğenmeleri, altına yorumlar yazmaları ve tabii ki görüntülemeleri de bu arama sonuçlarında çıkma şansınızı arttıracaktır. Yani insanları buna teşvik etmelisiniz. Ayrıca videonuza kategori ve etiket eklemeyi de ihmal etmemelisiniz.

Bu arada ufak bir hatırlatma: Anahtar kelimeleri web siteniz için SEO çalışması yapar gibi kullanmayın. Anahtar kelimelerinizin mutlaka anlamlı ve ilgili olması gerekiyor.

.
3. Kitlenizin Ne İstediğini Öğrenin

Ürettiğiniz her içeriğin kitleniz ile alakalı olup olmadığından emin olun. Bu yüzden kitlenizi tanımanız ve kanalınızda ne tür içerikler görmek istediklerini bilmeniz çok önemlidir. Eğer henüz yolun başındaysanız bunu öğrenmek için rakiplerinize ya da diğer video yaratıcılarına bir göz atabilirsiniz. Onların hangi videolarının daha fazla görüntülendiğini ve etkileşim aldığını inceleyebilirsiniz. Böylece kitlenizin hangi video içeriklerine daha çok ilgi gösterdiği hakkında fikir sahibi olursunuz. Eğer halihazırda yüklediğiniz videolar varsa diğer çözüm de YouTube Analytics. Buradan kitlenizin demografik özellikleri, konumu, etkileşimi vb. istatistikler hakkında bilgi alabilirsiniz.

4. YouTube’da Aktif Olun
YouTube kullanıcıların çok aktif olduğu bir yer. Yani insanlar hem kendi videolarında hem de başkalarının videolarının yorum bölümlerinde sürekli olarak konuşuyorlar. O yüzden eğer kanalınızı tanıtmak istiyorsanız bu sohbetlere siz de katılmalısınız. Özellikle henüz başlangıç aşamasındayken videolarınızın altına gelen yorumlara mutlaka vakit ayırıp da cevap verin.

.
5. Videolarınıza Özel Küçük Resimler Tasarlayın

Kanalınızı tanıtmak için en iyi taktiklerden bir tanesi videolarınızda thumbnail adı verilen özel küçük resimler kullanmak. Eğer bunu kullanmazsanız YouTube videonuzdan rastgele bir görüntü alır ve videonuzda play tuşuna basmadan önce ekranda bu resim görünür. Ancak bu rastgele alınan görüntü her zaman güzel görünmeyebilir. Dahası hiç de ilgi çekici olmayabilir. O yüzden çeşitli fotoğraf editleme programlarını kullanarak her videonuz için özel küçük resimler (thumbnail) oluşturun. Hatta eğer kendinize özel bir tarzınızın olmasını istiyorsanız ve bir marka olmayı hedefliyorsanız tüm resimlerde aynı yazı tipini ve şablonu kullanabilirsiniz. Kesinlikle çok şık duracaktır.

.
6. Çapraz Pazarlama Yöntemi

Videolarınızın bazılarını yeni videolarınızda da tanıtabilirsiniz. Örneğin yeni hazırladığınız videoda kısaca eskiden yüklemiş olduğunuz bir videodan bahsedin ve insanların ilgilerini çekerse o videoyu da izlemeleri için bir bağlantı bırakın ya da kart ekleyin. Ama özellikle kartları videonun sonuna doğru eklemelisiniz. Yoksa kullanıcılar henüz yeni videonuzu izlemeyi bitirmeden diğer videonuza yönelebilirler.

.
7. Google’da Arama Motoru Sonuç Sayfasını (SERP) Hedefleyin

Bazen Google’da arama yaptığınızda sonuçlarda YouTube videolarının da olduğunu görürsünüz. Tabii bu videoların o aramalarda görünmesiyle alakalı bir kural ya da standart yok. Ama biliyoruz ki “nasıl yapılır” ile biten bilgi alma amaçlı aramalarda sonuç olarak videolar da yoğun bir şekilde çıkıyor. Bu yüzden hedeflediğiniz anahtar kelimelerde birkaç Google araması yapın. Eğer o anahtar kelimelerde bir YouTube sıralaması varsa siz de şansınızı deneyebilirsiniz.

.
8. Çekilişler ve Yarışmalar

YouTube kullanıcılarının en sevdiği şeylerden bir tanesi de hediyeler. Yani insanları kanalınıza abone olmaya teşvik etmek için bir yarışma düzenleyebilir ya da bir hediye kazanma süreci oluşturabilirsiniz. Tabii yarışmaların da basit olması gerekiyor. Bunun için insanlardan kanalınıza abone olmalarını, videonuzu beğenmelerini ve videonuza yorum yapmalarını isteyebilirsiniz.

.
9. Video Serileri

Yeni aboneler kazanmanın yanı sıra mevcut aboneleri de devreye sokmak gerekebilir. İnsanların yeni video içeriğinizi düzenli bir şekilde aramalarına teşvik edecek video serileri oluşturun. Eğer video serileriniz gerçekten ilgi çekici olursa aboneleriniz bildirim almasalar bile yeni videoyu izlemek için kanalınıza geleceklerdir.

Two young women using a digital tablet. They are sitting on a city street. One woman has dark hair that is pulled into a bun on top of her head. She has on a tan jacket with black sleeves. She is wearing blue jeans and has a gold-colored watch on her left wrist. The other woman has blond hair that is parted in the middle. She is wearing black glasses, a gray shirt and blue jeans. The blond woman is holding the tablet in her left hand. Both women are smiling. Cars and people are blurred in the background.
10. Blogunuza Videolarınızı Gömün

Eğer iyi trafiğe sahip bir blogunuz varsa blogdaki yazılarınıza YouTube kanalınızdaki videoları yerleştirin. Böylece blogunuzu okuyan insanlar merak edip kanalınıza da yönlenecektir.

.
11. Playlist Oluşturun

Kanalınızda çok fazla video olduğunda insanların kanalınızda gezmeleri de zorlaşır. Bunun için çalma listeleri yani playlistler oluşturun. Tabii bunu yapmak için de önce videolarınızı kategorilere ayırmalısınız.

.
12. İnsanlara Etkileşimde Bulunmalarını Hatırlatın

Kanalınız ne kadar etkileşim alırsa o kadar çok yayılır. O yüzden bazen videolarınızda insanlara videonuzu beğenmeleri, yorum yazmalarını, paylaşmalarını ya da kanalınıza abone olmalarını söyleyebilirsiniz. Kısa ve hızlı bir hatırlatma olsa da eğer gerçekten videodan hoşlandılarsa işe yarayacaktır.

.
13. YouTube Live’ı deneyin

Canlı yayın videoları, son dönemin sosyal medya trendlerinden biri ve eminim ki bu çılgın yükselişi devam edecek. Facebook, Periscope ve Instagram’ın ardından YouTube’da da canlı yayın videoları büyük bir patlama kaydetti. YouTube Live’ı web seminerleri, canlı eğitimler, ürün tanıtımları ve daha pek çok şey için kullanabilirsiniz.

.
14. YouTube İşbirlikleri Kurun

Güçlü ve etkili YouTube işbirlikleri çok önemli. Eğer insanların bildiği, sevdiği ve güvendiği bir Youtube kanalı sizin kanalınızdan bahsederse bu insanların kanalınıza abone olma ihtimalini güçlendirir. Ama bunun için de işbirliği kuracağınız kanalı doğru seçmeniz gerekiyor. Mutlaka sizin kanalınızla ve içeriklerinizle benzer tarza sahip olmalı.
Unutmayın, hiçbir şey bir gecede gerçekleşmez.

.
Yani bir anda viral etki yaratacak bir video oluşturmazsanız ya da ikramiye kazanmazsanız bir gecede çok geniş bir YouTube kitlesine sahip olamazsınız. O yüzden yukarıdaki stratejileri uygulayarak yavaş ama sağlam adımlarla ilerlemeniz başarıyı getirecektir.

.
Fayda görmeniz dileğiyle…

Cevap bırakın