Verimlilik artışı sağlayan mobil uygulamalar

1

Yanımızdan hiç ayırmadığımız akıllı telefonlar, mobil uygulamalar aracılığıyla hayatımızı kolaylaştırıyor. Bu yazıda verimlilik artışı getiren mobil uygulamalar öneriyorum. Telefonunuzdan profesyonel tarayıcı kalitesine yakın belge taraması yapabileceğiniz CamScanner, yazılı ve sesli notlarınızı almanızı sağlayan pratik bir çözüm olan Google Keep, belgeleri telefonunuzdan imzalayıp geri göndermenizi sağlayan ‘Adobe Fill & Sign’ ve son günlerin gözde haber kaynağı tarayıcısı Inoreader, bu yazıdaki önerilerim.

verimlilik

CamScanner – Phone PDF Creator

Akıllı telefonunuza ücretsiz olarak yükleyebileceğiniz CamScanner uygulaması, makbuz, not, fatura, kartvizit gibi aklınıza gelebilecek her türlü belgeyi keskin ve çok net şekilde taramanızı, elektronik belge (PDF) haline getirmenizi sağlıyor. Yazdırmak, arşivlemek, faks olarak göndermek ya da elektronik ortamda paylaşmak istediğiniz belgeleri CamScanner uygulamasıyla tarayarak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. CamScanner’da taradığınız belgeleri arşivlemeniz ve gerektiğinde bilgisayarınızdan da kullanmanız mümkün.

Teknoloji daha fazla verimlilik sunuyor

Verimlilik artışı sağlayan CamScanner, belgelerinizi saklamanız için 200 MB alanı ücretsiz sunuyor. Daha fazla alan ve ekstra avantajlar için ücretli versiyona geçmeniz gerekiyor. Ücretli sürümde resim halindeki belgelerden OCR (optik karakter tanıma) ile metin elde etmeniz ve tekst dosyası olarak paylaşmanız da mümkün oluyor. Ücretli versiyonda belgelerinizi saklamanız için 10GB bulut depolama alanı sunuluyor. İstendiğinde belgeler, Box, Google Drive, Dropbox, Evernote ve OneDrive ile otomatik olarak senkronize edilebiliyor. CamScanner’daki belgeleri 30’dan fazla ülkeye doğrudan uygulama üzerinden fakslamak da mümkün.

  • CamScanner uygulamasını Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

verimlilik

Google Keep – not ve listeler

Hızlı şekilde not almak için Google Keep uygulaması çok kullanışlı bir seçenek. Uygulamayla konuşarak aldığınız sesli notlar otomatik olarak yazıya dönüştürülüyor. Verimlilik artışı sağlayan uygulamayla, ses, metin ya da görsel notlarınızı kolayca istediğiniz kişilerle paylaşabiliyorsunuz. Dilerseniz yapılacak işler listesi oluşturabilir, hatırlatıcılar ekleyebilir, daha önce almış olduğunuz notlara gelişmiş arama fonksiyonuyla anında ulaşabilirsiniz. Notlarınızı hızlı şekilde düzenlemek ve aradığınızda kolayca fark edebilmek için onları renklendirebilir ve etiketler ekleyerek kodlayabilirsiniz.

Notlarınız tüm cihazlarda elinizin altında

Google Keep uygulaması sadece akıllı telefonunuzda değil, tablet ya da masaüstü bilgisayarınızda, hatta Android işletim sistemli akıllı saatinizde bile çalışıyor ve içerikleri sürekli senkronize ediliyor. Bu sayede hangi ortamda olursanız olun, en güncel notlarınız yanınızda oluyor. Google Keep’in konuma dayalı hatırlatıcısı ise farklı bir deneyim sunuyor. Örneğin marketten alacaklarınızın listesine marketinizin konumunu eklediğinizde, markete gittiğinizde alışveriş listeniz otomatik olarak karşınıza geliyor. Google Keep’i web’de http://keep.google.com adresinden deneyebilir ve http://g.co/keepinchrome adresindeki Chrome Web Mağazası’nda bulabilirsiniz. Akıllı telefon ve tabletiniz içinse Google Play’den mobil uygulama olarak cihazınıza indirebilirsiniz.

  • Google Keep uygulamasını Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

verimlilik

Adobe Fill & Sign: Kolay PDF Form doldurucu

Adobe şirketinin ücretsiz olarak kullanıma sunduğu Adobe Fill & Sign uygulaması, her türlü formu hızlıca doldurmamızı, imzalamamızı ve paylaşmamızı sağlıyor. Örneğin kağıt bir formun fotoğrafını çekip telefonunuzda veya tabletinizde otomatik doldurabilirsiniz. Ardından e-imzanızı ekleyerek gönderebilirsiniz. Bunun için uygulama içinde akıllı telefonunuzun ekranına imza atarak bir imza şablonu oluşturmanız gerekiyor.

Belgeleri imzalayıp göndermek çok kolay

Daha sonraki işlemlerde bu imzayı istediğiniz belgeye kolayca ekleyebilir, belgelerinizi elektronik ortamda imzalayabilirsiniz. Tüm bu işlemleri yaparken belgelerinizden hiçbir şekilde çıktı almanıza gerek kalmıyor ve tüm belge alma, imzalama ve geri gönderme işlemleri elektronik ortamda gerçekleşiyor. Size e-postayla gelen dosyaları çıktı almadan imzalamak ve göndermek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Belgelerinizin düzenli bir şekilde arşivini tutmak da verimlilik artışı sağlayan uygulamanın bir başka artısı.

  • Adobe Fill & Sign uygulamasını Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

verimlilik

Inoreader – News Reader & RSS

Web sitelerini tek tek ziyaret etmeden içeriklere hızlıca göz atmamızı sağlayan RSS teknolojisi için Inoreader mobil uygulamasından yararlanabilirsiniz. Google’ın Reader adlı RSS servisini kapatmasının ardından alternatif RSS okuyucu arayışları önem kazandı. Bir çok kişi Feedly uygulamasına geçti. Yeni keşfimiz ise daha pratik olduğunu gözlemlediğim Inoreader. Mobil uygulamayı cihazınıza ücretsiz indirebilirsiniz. Bazı ek özellikler için ücretli versiyona geçmek gerekse de, ücretsiz versiyon da yeterli gelebilir. Inoreader uygulamasını mobil cihazınıza indirdikten sonra üye olmanız gerekiyor.

Tüm haber kaynakları ekranınızda

Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza Haber, Teknoloji, Girişimcilik, Pazarlama, Kitaplar, Müzik gibi pek çok farklı kategoride içerik türü seçebileceğiniz ekran gelecek. Başlangıçta bu kategorilerden seçerek ilerleyin. Daha sonra takip etmek istediğiniz haber kaynaklarını sisteme ekleyebilirsiniz. Farklı RSS okuyucularında kullandığınız içerik listesi varsa listenizi Inoreader’a aktarmanız da mümkün. Verimlilik artışı sağlayan Inoreader’ı sadece mobil cihazlarında değil, bilgisayarınızda web tarayıcınızdan da kullanabilirsiniz. Böylece takip ettiğiniz haber kaynaklarınız tüm cihazlarda elinizin altında olacak. Uygulamanın ücretli versiyonu haber kaynaklarını çevrimiçi okuma fırsatı da veriyor. Bu sayede internete ulaşamadığınız anlarda da içerikleri okuyabiliyorsunuz.

  • Inoreader uygulamasını Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Akıllı telefon satın alırken aramanız gereken asgari özellikler

Akıllı telefon ve tabletiniz için güvenlik yazılımı önerileri

Youtuber’lar için mini tripod önerileri

Cevap bırakın