Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Alışveriş RehberiAkıllı telefon satın alırken aramanız gereken asgari özellikler

  Akıllı telefon satın alırken aramanız gereken asgari özellikler

  Türkiye pazarında farklı teknolojik özelliklere sahip akıllı telefon modelleri satılıyor. Akıllı telefon satın alırken, öncelikle bütçemize göre karar veriyoruz. Kararımızda alacağımız akıllı telefonun özellikleri de önemli rol oynuyor. Genelde tasarım ve dış görünüşünü önemsesek de, teknik özelliklerinin daha önemli olduğunu gözden kaçırmamalıyız. Bu yazıda sizlere satın alacağınız Android işletim sistemli bir akıllı telefonda aramanız gereken asgari özellikleri ele alıyorum.

  Günün 24 saati birlikteyiz

  Akıllı telefon, bir çoğumuz için artık internete ana giriş cihazımız. Neredeyse 24 saat telefonumuzda birlikte yaşıyoruz. Sabahları uyandığımızda ilk baktığımız cihaz da akıllı telefon, uykuya dalmadan önce son kez göz attığımız cihaz da. O nedenle hayatımızda bu kadar büyük yeri ve önemi olan bir cihazı seçmek büyük önem kazanıyor. Anlık mesajlaşma, sosyal medya, haber uygulamaları, oyunlar, bankacılık işlemleri ve benzeri bir çok işlemi akıllı telefonlarımızdan yapıyoruz.

  Tavizlerimiz bizi zora sokabilir

  Akıllı telefon seçerken temel ihtiyaçlarımızı göz önüne alarak karar veriyoruz. Almamız gereken bir akıllı telefonda ‘şu teknolojik özellikler bulunmalı’ gibi temel önceliklerimiz oluyor. Bu özellikleri elde ederken de bütçemize uygun ürünler seçmek için çaba gösteriyoruz. Bazen de kararımızı verirken bazı özelliklerden taviz verdiğimiz oluyor. Ancak bu tavizlerin ileride bize zor anlar yaşatabileceğini göz önüne almalıyız.

  Akıllı telefon

  Kararımızı etkileyen faktörler

  Bir akıllı telefonda satın alma kararını etkileyen en önemli faktörler, tasarım, ekran, hafıza, bellek (RAM), kamera ve bataryadır. Öncelikle kullanırken sizde memnuniyet yaratacak bir tasarıma sahip ürün aramak en doğal hakkınız. Dış görünüşü, rengi, dışında kullanılan malzemenin kalitesine göre elinize aldığınızda sizde bıraktığı his önemlidir. Genel olarak akıllı telefonları korumak için kılıf kullanıldığı düşünüldüğünde bu tolere edilebilir konu olarak görülebilir.

  Bellek yetersiz uyarısı görmeyin

  Peki akıllı telefon satın aldıktan sonra, tolere edilemeyen durumlarla karşılaşırsanız… Genellikle tolere edilemeyen, geri dönüşü olmayan sorunlar yaşayabilirsiniz. Kararınızın yanlışlığı size memnuniyetsizlik olarak geri dönebilir. Bu noktada hemen akla gelen, yetersiz hafıza kapasitesi bulunan bir akıllı telefon seçme ihtimali akla gelir. Örneğin 8 GB hafıza kapasiteli bir akıllı telefonu, fiyatı uygun olsun diye seçmişseniz, işletim sistemi güncellemelerinde can sıkıcı ‘bellek yetersiz’ uyarısı alabilir, güncellemeyi başaramayabilirsiniz.

  Hafıza kapasitesi çok önemli

  Çektiğiniz fotoğraflar için 8 GB hafızalı bir akıllı telefon asla yeterli gelmeyecektir. Doğal olarak fotoğraflarınızı sürekli Google Fotoğraflar servisinde yedekliyor ve ‘cihazda yer aç’ diyerek sürekli yedeklenenleri cihazınızdan siliyorsanız bile bu memnuniyetsizliğiniz değişmez. Bu nedenle en az 16 GB, mümkünse 32 GB hafıza kapasiteli bir akıllı telefon satın almanız, zor anlar yaşamanızı önleyecek bir karar olacaktır.

  Akıllı telefon

  İşinizi MicroSD karta bırakmayın

  Hafıza kapasitesini MicroSD hafıza kartı takarak artırabilirsiniz. Ancak cihazınızın üzerinde işletim sisteminin çalıştığı ana hafızasının kapasitesi için yine de yukarıdaki uyarılarım geçerlidir. MicroSD hafıza kartını daha çok fotoğraf ve video yedeklemek için kullanabilirsiniz. Uygulamaları MicroSD hafıza kartına taşıyıp oradan çalıştırmak bazı cihazlarda sorun yaşatabilmektedir. Ayrıca sonradan takacağınız MicroSD hafıza kartı ekstra bir maliyet getirecektir.

  Akıcı bir deneyim yaşamak için

  Hafıza kapasitesinin yanında cihazınızın belleği de (RAM) önemlidir. Android işletim sistemli bir akıllı telefon için 1 GB RAM kapasitesini tercih etmeniz yeterli gelmeyecektir. En az 2, mümkünse 3 GB RAM’e sahip akıllı telefonları tercih etmenizde, memnuniyetsizlik yaşamamak için yarar vardır. Daha fazlasını sağlayabiliyorsanız tabii ki daha akıcı bir telefon kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz.

  Kamerayı mağazada test edebilirsiniz

  Akıllı telefonda tolere edilemeyen, geri dönüşü olmayan bir yanlış karar da kamera olacaktır. Tercih ettiğiniz akıllı telefonun kamerası, sizi memnun etmeyen sonuçlar veriyorsa, başka bir telefon satın almak dışında bir çareniz olmayabilir. Bu nedenle akıllı telefon alırken nasıl fotoğraflar çektiğini bir mağazada ürünü görüp, bizzat deneyimlemeden karar vermememizde yarar var.

  Akıllı telefon

  ‘Selfi’ için ön kamera daha önemli

  Kamera seçiminde ISO değeri gibi teknik detaylar olsa da, kabaca ‘en az 13 megapiksel değerin altında olmayan ürünler tercih edin’ diyerek seçiminizi kolaylaştırabilirim. Eğer ‘selfie’ çekmeyi seviyorsanız bu kez ön kamerada arayacağınız asgari özellikler de önem kazanmaktadır. Hem ön hem de arka kamerası 13 megapiksel fotoğraflar çeken akıllı bir telefon seçmek sizi bu anlamda memnun edecektir.

  Batarya seçimi sizi yolda bırakmaz

  Başlangıçta akıllı telefonlarımızı neredeyse 24 saat yanımızdan ayırmadığımızı söylemiştik. İşte tam bu noktada akla, batarya seçimi geliyor. Sürekli kontrol ettiğimiz, her an elimizin altında olan akıllı telefonumuzun batarya ömrünün ne uzun olduğu çok önemlidir. Akıllı telefon satın alırken mümkünse en az 3000 mAh (Miliamper-Saat) değerinde bataryası olan bir ürün seçin. Sosyal medyayı çok sık kullanan biri için bugün akıllı telefonların şarj ömrü 3 saatte bile tükenebilmektedir. Bu nedenle taşınabilir batarya (Powerbank) kullanızı da öneririm.

  Akıllı telefon

  Ekran boyutu eğlenceyi üst seviyeye taşır

  Günboyu kullandığımız, tüm iletişim ve eğlence ihtiyaçlarımızın yanında, artık film ve futbol karşılaşmaları bile izlediğimiz akıllı telefonumuzda ekran boyutu büyük önem kazanıyor. Bu noktada satın alacağınız akıllı telefonda, ekran boyutunun en az 5,5 inç olmasını önereceğim. Mümkünse 6 inçlik bir ekrana sahip olmak, sizin akıllı telefondaki eğlence deneyiminizi üst seviyelere taşıyacaktır.

  Fiziksel ‘Home’ tuşunu unutun

  Son olarak fiziksel ‘Home’ tuşu bulunan akıllı telefonları tercih etmemenizi önereceğim. Bunun yerine artık bir çok akıllı telefonda olduğu gibi, ekran içine gömülü sanal ‘home’ tuşlarını tercih edin. Fiziksel tuşlar hem bozulmaya daha yatkın hem de basıldığında tepki verme süresi ekrandaki sanal tuşlara göre daha geçtir.

  Tek tıkla size uygun akıllı telefonu bulun

  Bu yazıda, akıllı telefon satın almayı düşünenlerin karar vermelerine yardımcı olacak önerilerde bulundum. Bütçenize uygun ve aradığınız teknik kapasitelerdeki akıllı telefonların hangileri olduğunu hemen görmek isterseniz, MediaMarkt e-ticaret mağazasından yararlanabilirsiniz. İstediğiniz teknik özellikleri tek tek seçip, bütçenize uygun cihazlar için fiyat aralığı belirledikten sonra size uygun ürünler hemen listelenecektir.

  Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

  YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


  MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

  Akıllı telefon ve tabletiniz için güvenlik yazılımı önerileri

  Youtuber’lar için mini tripod önerileri

  Her an elinizin altında bulunması gereken el feneri önerileri

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN