Akıllı telefon ve tabletiniz için güvenlik yazılımı önerileri

0

İnternetten yararlanırken, karşılaşabileceğimiz risklere karşı bizi koruyan bir güvenlik yazılımı kullanmamız şart. Bu önlemi sadece bilgisayarlarımızda almamız yeterli değil. Bugün internete yoğun olarak mobil cihazlardan giriyoruz. Bu nedenle mobil cihazlarımızı da korumasız bırakamayız. Bu yazıda Android işletim sistemli akıllı telefonlarınız ve tablet bilgisayarlarınızın güvenliği için kullanabileceğiniz güvenlik yazılımları öneriyorum.

güvenlik yazılımı

Norton Security and Antivirus

İlk önerim olan Norton Mobile Security, zararlı yazılım koruması, arama engelleme, metin engelleme ve rehber yedekleme özellikleri ve hırsızlıklara karşı koruma gibi işlevleriyle gelişmiş bir güvenlik çözümü. Uygulamayla, kaybolan ya da çalınan telefonunuzu SMS ile uzaktan kilitleyebiliyor, cihazınızı yavaşlatabilecek ya da ona zarar verebilecek kötü amaçlı yazılım ve virüs barındıran uygulamaları tarayıp temizleyebiliyorsunuz. Android işletim sistemli akıllı telefonunuzun yanı sıra tablet bilgisayarlarınızda da kullanabileceğiniz Norton Mobile Security başlangıçta ücretsiz. Ancak daha fazla özellikten yararlanmak isterseniz ücretli sürüme geçmelisiniz. Norton Security and Antivirus yazılımının ücretli versiyonunda hırsızlığa karşı daha gelişmiş özellikler yer alıyor. Bu fonksiyonla cihazınızı otomatik olarak SIM değiştirmeye karşı kilitleyebilir, hatta gizlice hırsızın fotoğraflarını bile çekebilirsiniz. 10 başarısız giriş denemesinden sonra cihazınızı otomatik olarak kilitlenecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Kaybolan cihazınızı harita üzerinde görerek bulabilirsiniz. Cihazınızı isterseniz SIM kart çıkarıldığı zaman kilitlenecek şekilde de yapılandırabilirsiniz.

  • Norton Mobile Security güvenlik yazılımını buradan indirebilirsiniz.

güvenlik yazılımı

Avast Mobile Security

İkinci önerim, Android işletim sistemli cihazlar için bir başka ücretsiz antivirüs uygulaması olan Avast Mobile Security, açılır pencereler, istenmeyen reklamlar, virüsler ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlıyor. Güvenliğinizi riske sokan ve gizliliğinizi hedef alan casus ve reklam uygulamaları yüklendiğinde uyarı veriyor. Kötü amaçlı tasarlanmış e-postalar, telefon çağrıları, zararlı yazılım bulaşmış internet siteleri veya SMS mesajlarından gelebilecek kimlik avı saldırılarına karşı cihazlarınızı güvenli tutuyor. Antivirüs motoru, uygulama kilitleme, çağrı engelleyicisi, hırsızlığa karşı koruma, fotoğraf kasası, güç tasarrufu, gizlilik izinleri, güvenlik duvarı, web kalkanı, WiFi tarayıcı ve WiFi hız testi gibi özelliklerden ücretsiz yararlanılabiliyor. Ücretsiz sürümde reklamlar yer alıyor. Hırsızlık koruması, uygulama kilitleme ve Avast Doğrudan Destek hizmetinden yararlanak isterseniz ve reklamları kaldırmak isterseniz ücretli sürüm satın almanız gerekiyor.

  • Avast Mobile Security güvenlik yazılımını buradan indirebilirsiniz.

güvenlik yazılımı

Bitdefender Antivirus Free

Üçüncü önerim, Bitdefender’ın Android işletim sistemli cihazları korumak için geliştirdiği Bitdefender Antivirus Free yazılımı olacak. Sistem kaynaklarını boşa harcamayan ve pil ömründen tasarruf sağlayan bir çözüm olan Bitdefender Antivirus Free ile gerektiğinde akıllı telefon veya tablet bilgisayarınızda güvenlik taraması yapabilir ve olası riskleri tespit edebilir, hatta engelleyebilirsiniz. Bu yazılım ücretsiz versiyon olduğu için içerisinde reklam gösteriyor. Reklamsız bir deneyim, gerçek zamanlı güvenlik taraması, kayıp ve çalıntı cihazı bulma gibi daha fazla özellikten yararlanmak isterseniz yazılımın ücretli olan Bitdefender Mobile Security & Antivirus sürümünü kullanabilirsiniz.

  • Bitdefender Antivirus Free güvenlik yazılımını buradan indirebilirsiniz.

güvenlik yazılımı

McAfee Mobile Security

Dördüncü önerim Android işletim sistemli akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarınızda kullanabileceğiniz, McAfee Mobile Security. Çok fonksiyonlu bir yazılım olan McAfee Mobile Security, virüsten koruma, casus yazılımdan koruma, zararlı yazılımdan koruma, virüs temizleme, performans optimizasyonu, uygulama gizliliği koruması, SMS yedekleme, kişileri yedekleme, arama engelleyici ve SMS filtresi gibi ödüllü özelliklerle gelişmiş bir deneyim sunuyor. Yazılımda bulunan hırsızlık koruması özelliği ise kayıp veya çalınan telefonunuzu bulmanıza yardımcı oluyor. Cihazınızı uzaktan kilitleyen bu özellik, cihazı elinde tutan kişinin fotoğrafını çekerek size istihbarat sağlıyor.

  • McAfee Mobile Security güvenlik yazılımını buradan indirebilirsiniz.

ESET Mobile Security

Android işletim sistemli akıllı telefon veya tabletinizi korumak için kullanabileceğiniz seçeneklerden biri de ESET Mobile Security. ESET Mobile Security, e-postalarınızı kontrol ederken, dosyaları karşıdan yüklerken veya web’de gezinirken fidye yazılımları, reklam yazılımları, kimlik avı ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı sizi koruyor. Kayıp veya çalınmış akıllı telefonunuz varsa SMS göndererek telefonunuzun GPS konumunu öğrenebilirsiniz. Yerini tespit ettğinizde SMS göndererek siren sesi çalıştırabilirsiniz. Proaktif Anti-Theft ve Kimlik Avı Koruması’ndan yararlanmak için ücretli sürüm satın almanız gerekiyor. Ücretli sürümde ilave olarak çalınan cihazınızın her iki kamerasından da fotoğraf çekebilir, ekranda ileti gösterebilir veya hassas verilerinizi uzaktan silebilirsiniz.

  • ESET Mobile Security güvenlik yazılımını buradan indirebilirsiniz.

güvenlik yazılımı

Kaspersky Mobile Antivirus

Son önerim ise, Android cihazlar için Kaspersky şirketinin geliştirdiği ücretsiz antivirüs ve telefon güvenliği çözümü olan Kaspersky Mobile Antivirus. Ek özellikler için uygulama içi satın alma fonksiyonuna sahip olan yazılım, virüsleri, kötü amaçlı yazılımları, casus yazılımları ve truva atlarını tarayarak koruma sağlıyor. Yazılım, uygulama kilidi, kaybolan ya da çalınan cihazın bulunması, çevrimiçi alışveriş ve bankacılık işlemleri yaparken finansal bilgilerin güvende tutulması, istenmeyen telefon çağrıları ile SMS’lerin engellenmesi, internette gezinirken tehlikeli site ve bağlantıların engellenmesi gibi gelişmiş özellikler içeriyor.

  • Kaspersky Mobile Antivirus güvenlik yazılımını buradan indirebilirsiniz.

MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Youtuber’lar için mini tripod önerileri

Her an elinizin altında bulunması gereken el feneri önerileri

Bilgisayarınızı güvenle taşımanız için sırt çantası önerileri

Cevap bırakın