Tidal skandalı Norveç’te günyüzüne çıktı!

0

Tidal’e ilişkin olarak Norveç’te Dagens Næringsliv adlı yayında yer alan veriler dikkat çekici detaylara sahip…

2015’te kurulan abonelik esasına dayalı müzik dinleme ve video izleme platformu Tidal, özellikle ABD’de yoğun ilgi görüyor. Bununla birlikte başarılı girişim adına her şey toz pembe devam etmiyor, Norveç basınında yer alan ve platformun kullanıcı istatistiklerine dair bazı detayların yer aldığı sürpriz bir dosya konusu platforma olan güveni sekteye uğrattı.

Dagens Næringsliv adlı gazetede yer alan akış ve kullanıcı sayısı verilerine, elde edilen bir sabit disk sayesinde ulaşıldığı bilgisi paylaşıldı. Bilgiler, Tidal‘in gerek abone sayısı, gerekse izlenme/dinlenme sayılarını olduğundan daha yüksek gösterdiğine işaret etti.

Şirketin hassas bilgilerinin dışarıya nasıl sızdırıldığı bilinmemekle birlikte Tidal yönetimi, suçlamaları kabul etmedi. Tidal CEO’su Richard Snaders, Variety‘e verdiği demeçte, “Dagens Næringsliv tarafından ortaya konulan iddiaları reddediyoruz” dedi. Konuyla ilgili yasal işlem başlatılacağı kaydedildi.

 Diğer yandan Tidal, son dönemde kamuyuna yönelik olarak gerçekleştirdiği bazı bilgi paylaşımlarında ‘doğruluğu şüpheli’ ifadelere yer vermişti. Örneğin ABD’li şarkıcı ve söz yazarı Beyoncé’nin altıncı stüdyo albümü Lemonade ile hip hop sanatçısı Kanye West’in yedinci stüdyo albümü Life of Pablo’yla ilgili veriler şaşırtmıştı.

Tidal, West’in albümünün sadece 10 günde 3 milyon abone ve 250 milyon dinlenmeye ulaştığını açıklamıştı. Bu veri, her bir abonenin günde ortalama sekiz kez albümü dinlediği anlamına geliyordu.

 

Cevap bırakın