Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürKablosuz kulaklık alırken bu özellikleri arayın

  Kablosuz kulaklık alırken bu özellikleri arayın

  Müzik dinlerken kablo karmaşası yaşamamak için, kablosuz kulaklık iyi bir çözüm. Kablosuz kulaklıkların farklı tipleri ve farklı özelliklere sahip modelleri var. Kablosuz kulaklık tiplerini, kulak üstü, kulak içi ve boyun askılı olmak üzere üç kategoride özetleyebiliriz.

  Kulak üstü kulaklık modelleri

  Kulak üstü kulaklıklar, kafa üstü olarak da adlandırılırlar ve diğer türlere göre nispeten ağırdır. Ancak sürücü çapı ortalama 40-50 mm gibi değerlere sahip olduğundan daha kaliteli müzik dinlemenizi sağlar. Bu nedenle müzik kalitesi birinci kriteriniz ise kulak üstü modellere yönelmenizi öneririm.

  Kulak içi kulaklık modelleri

  Kulak içi modeller ise genellikle 8-15 mm çapında sürücülerle gelir. Müzik kalitesi olarak tatmin edici seviyede olabilmekle birlikte, bir kulak üstü kulaklık kadar doyurucu ses veremezler. Kulak içi modeller, kolay taşınabilir olması hem günlük kullanımda hem spor yaparken hem de iş hayatında, müzik dinlemek ya da telefon görüşmeleri yapmak için ideal çözümdür.

  Boyun askılı (bant tipi) kulaklık modelleri

  Bir diğer seçenek olan boyun askılı modeller, günlük kullanımda ve spor yaparken kullanılmaya uygundur. Genellikle 8-15 mm çapında sürücülerle gelen bu tip kulaklıklar kablosuz teknolojiden yararlansa da boyun üzerindeki bölümden kulağınıza bir kabloyla erişildiği için tam kablosuz olarak adlandırılamayabiliyor.

  Kablosuz kulaklık

  Kulaklıkta sürücü çapı neden önemli?

  Kulaklıkta sürücüyü, elektrik sinyallerini ses dalgalarına çeviren bobin, mıknatıs ve diyafram parçalarından oluşan sistem olarak tanımlayabiliriz. Kulaklıklarda sürücü çapı önemlidir. Sürücü çapı ne kadar büyük olursa, bas ve tiz sesler daha net ve anlaşılır olur.

  Ses kalitesi ve performansı

  Her markanın ses kalitesi farklılık gösterecektir. Bazı markalar bas sesleri yükseltilmiş modeller piyasaya sürerken, bazı markalar bas ve tiz sesleri dengelemeyi tercih eder. Eğer satın alacağınız kulaklığın mobil uygulaması yoksa ve size ayar yapma imkânı sunmuyorsa, bu tercihi satın alırken yapmanız da yarar var.

  Bluetooth bağlantı teknolojisi

  Kablosuz kulaklıklar, Bluetooth adlı bağlantı teknolojisini kullanır. Bluetooth teknolojisinin farklı versiyonları vardır ve versiyon yükseldikçe, müzik kaynağından kulaklığınıza veri aktarım hızı, kalitesi ve bağlantı istikrarı daha iyi olur. Bu nedenle satın alacağınız kulaklıkta en az Bluetooth 5.0 gibi güncel bir bağlantı teknolojisi olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

  Aktif Gürültü Engelleme (ANC)

  Kulaklıklarda genellikle dış seslerden etkilenmemek için izolasyon mevcuttur. Ancak bu izolasyon malzemesi, dış sesleri tam anlamıyla kesmez ve bu durum rahatsız edici olabilir. Bu nedenle Aktif Gürültü Engelleme (ANC) teknolojisine sahip bir kulaklık satın almak konforunuzu artıracaktır.

  Kablosuz kulaklık

  Mikrofon kalitesine dikkat

  Telefon görüşmelerinde ve çevrimiçi haberleşme sırasında, sesinizin karşı tarafa sağlıklı şekilde ulaşabilmesi için, satın alacağınız kulaklığın mikrofon kalitesi önemlidir. Genellikle satın almadan önce mikrofon kalitesini test etme imkânı bulamazsınız. Bu nedenle, ilgilendiğiniz modelin YouTube’da mikrofon video incelemesi olup olmadığını araştırabilir ve böylece fikir edinmeye çalışabilirsiniz.

  Pil ömrü ne kadar?

  Gün içinde ya da seyahatlerde uzun süre şarj etmeyi gerektirmeden kullanılabilecek bir kulaklığa sahip olmak önemlidir. Bu nedenle satın alacağınız kulaklıkta, dikkat etmeniz gereken önemli kriterlerden biri pil ömrüdür. Gün içinde tekrar şarj etmenizi gerektirmeyecek bir kulaklık konforunuzu artıracak ve sizi daha özgür kılacaktır.

  Su ve toza dayanıklı olmalı

  Size sürekli yoldaşlık edecek bir kulaklık, tüm hava koşullarında hizmet etmeye devam etmelidir. Bu da su ve toz geçirmez bir ürün satın almanız gerektiği anlama gelir. Bu durum, IP Koruma Derecesi (Ingress Protection Rating) olarak adlandırılır. Ürünlerde su ve toz geçirmezlik derecesi, Ip65, Ip66, Ip67 ve Ip68 gibi kodlarla gösterilir.

  Kablosuz kulaklık

  Kulaklık modellerini inceleyin

  Satın almak istediğiniz kablosuz kulaklık için MediaMarkt size zengin seçenekler sunuyor. Bu noktada öne çıkan üç modeli tavsiye edebilirim.

  Bunlar; Sennheiser HD 450BT ANC Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık, JBL Live 660BT NC Kablosuz Kulak Üstü Kulaklık ve ANKER Soundcore Liberty 4 TWS Bluetooth Kulak İçi Kulaklık.

  MediaMarkt’ın internet mağazasında satışa sunulan tüm kablosuz kulaklık modellerini buradan inceleyebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

  Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

  YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


  MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

  Kombi seçimi yaparken gözetmeniz gereken noktalar

  Fotoğraf makinesi satın alırken dikkat etmeniz gerekenler

  Monitör Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN