Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımBenim gözümden Xiaomi 13T Pro | Cem Kıvırcık

  Benim gözümden Xiaomi 13T Pro | Cem Kıvırcık

  Xiaomi 13T serisi ile fotoğraflarınız başyapıta dönüşüyor

  Geçtiğimiz yıl mayıs ayında dünyanın lider akıllı telefon üreticisi Xiaomi, dünyanın en köklü kamera üreticilerinden biri olan Leica ile yaptığı anlaşmayı duyurmuş ve bizleri ilk ürünleri 12S Ultra ile tanıştırmıştı. Bu yıl şubat ayında Barselona’da düzenlenen MWC’de Xiaomi 13 serisinin lansmanını yapmış ve Leica kamera sistemine sahip telefonlarına yenilerini eklemişti. Ancak birçok kullanıcı 2019 yılından bu yana artık geleneksel hale gelen fiyat/performans ürünü T serisini bekliyordu. Acaba daha mütevazı bir bütçeyle de Leica kamera sistemine sahip bir telefon edinmek mümkün olabilir miydi? Sizler bu satırları okurken ben 26 Eylül 2023’te global lansmanı yapılacak olan Xiaomi 13T Pro’yu bir haftadır kullanıyordum. Bu vesileyle Xiaomi Türkiye yetkililerine bana bu deneyimi yaşattıkları için bir kere daha teşekkür ediyorum.

  Xiaomi 13T Serisi

  13T ve 13T Pro aynı kamera sistemine sahip

  Her ne kadar 13T Pro ile çekimler yapmış olsam da 13T’nin de Leica kamera sistemine sahip olduğunu söyleyeyim. Kamera özellikleri açısından değerlendirildiğinde 13T ile 13T Pro arasında bir farklılık yok. Pro sürümü daha ziyade işlemci, daha hızlı şarj süresi, batarya ömrü gibi konularda biraz daha üstün özelliklere sahip.

  Leica VARIO-SUMMICRON 1:1.9-2.2/15-50mm ASPH lens sistemine sahip olan 13T Pro’da 50MP çözünürlüğünde 1/28” büyüklüğünde bir sensor ve f/1.9 odak açıklığında 24mm geniş açı bir kamera bulunuyor. Telefoto kamerası ise yine 50 MP çözünürlüğünde f/1.9 açıklığında. Ultra geniş açı kamerası 15 mm ve f/2.2 odak açıklığı sunuyor. Ön kamera 20MP çözünürlüğünde ve f/2.2 odak açıklığıyla geliyor.

  Kameralarda Leica dokunuşunu öncelikle “Leica Authentic Look” ve “Leica Vibrant Look” fotoğraf stillerinde hissetmeye başlıyoruz. Bu iki fotoğraf stili, görüntüyü ışık koşullarına ve çekim ortamına göre olağanüstü Leica kalitesi ve karakterine göre otomatik olarak ayarlıyor. Renklerin ön plana çıkmasını ve daha canlı görünmesini arzu ettiğiniz sahnelerde özellikle “Leica Vibrant Look” size istediğiniz fotoğrafı mükemmel bir şekilde veriyor. Ayrıca lensler Leica’nın profesyonel ürünlerinde kullanılan %100 DCI-P3 ile kaplı ve geniş renk aralığını tamamlıyor. Xiaomi 13T Pro, yeni eklenen Leica Sepia ve Leica dahil olmak üzere altı Leica filtresiyle birlikte geliyor. LeicaM-Typ240 Film Modu’ndan doğan mavi, Leica estetiğinin efsanevi ve klasik özünü yakalıyor.

  Xiaomi 13T Pro

  İnanılmaz derecede yaratıcı fotoğrafçılık için birçok seçenek sunan Xiaomi 13T Pro aynı zamanda birçok fotoğrafçının ihtiyaç duyduğu hız konusunda da kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Xiaomi Imaging Engine, yüksek enstantane gerektiren anları yakalarken aynı zamanda güvenilir görüntü kalitesini de fotoğraflara yansıtıyor. Xiaomi ProFocus teknolojisi sayesinde özne ve nesnelere hızlı ve kararlı bir şekilde odaklanan Xiaomi 13T Pro, çok detaylı, ayrıntılı görüntülerle bir daha yakalanması çok güç olan anları fotoğrafa dönüştürmenizde yardımcı oluyor.

  Xiaomi 13T Pro ile çekimlere başlamadan önce her zaman olduğu gibi telefonun ergonomisini ve kavrayışını inceledim. Zira kaliteli bir görsel oluşturabilmek için telefonun sabit tutabilmesi, elden kaymaması çok önemli. Tasarım olarak Xiaomi 13 çizgisinden çok da uzaklaşmamış olan 13T Pro, 162.2mm x 75.7mm x 8.49mm ölçüleri ve 206gr ağırlığıyla, elinize kolaylıkla oturuyor ve sağlam çerçeve yapısıyla kolay kolay kaymıyor. Kamera yerleşimi de hemen hemen 13 serisi ile aynı diyebilirim. Sol üst köşede bulunan kare şeklindeki kamera adacığı rahatsız edici düzeyde bir çıkıntı yapmıyor.

  Xiaomi 13T Pro

  Benim için tutuş ergonomisi kadar önemli olan bir diğer kavram ise otomatik odaklama kararlılığı… Özellikle durağan sahneler yerine, daha hareketli sahneler tercih ediyorsanız ve takip ettiğiniz özne, nesne belirli bir devinim içindeyse odaklamayı kaçırabilir ve oluşturduğunuz görsele baktığınızda keyfiniz kaçabilir. 12S Ultra’dan bu yana Leica kamera sistemine sahip Xiaomi modellerini deneyimlemiş biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, otomatik odaklama kararlılığında inanılmaz bir gelişme var. Ayarlardan “Hareketli izleme odağı” özelliğini aktif hale getirdiğinizde odakladığınız özne ve nesneleri ne kadar hızlı hareket ederlerse etsinler rahatlıkla net ve keskin bir şekilde yakalayabiliyorsunuz. Ancak, fotoğrafınızı oluştururken, kompozisyonunuzda “motion blur” yani hareket netsizliği özelliğini kullanmak isterseniz bu özelliği devre dışı bırakmanızı öneririm.

  Xiaomi 13T Pro

  Leica’da siyah beyaz başka oluyor

  Kamera ara biriminden “Fotoğraf” modunu seçtiğinizde parmağınızı aşağı doğru çekerek detaylı bir ayarlı menüsüne ulaşıyorsunuz. Buradan Flaş, En Boy Oranı, Stil, HDR, Kılavuz Çizgileri, AI Kamera, Zamanlayıcı, Hareket İzleme Odağı, Tilt-shift, Zamanlamalı Seri Çekim (Timelapse), Filigran ve Ayarlar bölümüne geçerek çekim öncesinde dilediğiniz düzenlemeleri yapabiliyorsunuz. Bu menüdeki Flaş, HDR ve Stil ayarlarına kamera arabiriminde sol ve sağ üst bölümden ulaşabiliyor, yine buradan Google Lens özelliğini devreye sokabilyorsunuz.

  Hemen altta ortada 0.6X-1-2 rakamları ile geniş açı ve telefoto lens arasında seçim yapabiliyor, zum özelliğini kullanarak, 2X üzerinden 20X yakınlaştırmaya ulaşabiliyorsunuz. Ancak bu modda beni en çok heyecanlandıran bölüm sağ alt köşede yer alan o minik yıldızlı sihirli çubuk. Buraya tıkladığınızda “Güzelleştirme” ve “Filtreler” bölümüne geçiyorsunuz. Açıkçası ben “Güzelleştirme” bölümünü pas geçerek doğrudan “Filtreler”den Leica klasiği olan “LEICA BW HC”yi seçiyorum. Çünkü bir siyah beyaz tutkunuyum ve Leica’nın yüksek kontrastlı siyah beyaz film benzetiminin lezzetine doyum olmuyor. Bu sayfada yer alan siyah beyaz fotoğraflarda da bu filtreyi kullandım. Sonuçlar da beni çok tatmin etti. Ayrıca dileyenler 13T serisi ile gelen ve fotoğraflarınıza nostaljik bir hava veren SEPIA, ya da BLUE’yu kullanabilirler.Xiaomi 13T Pro

  Portre fotoğrafı çekmeyi çok seviyoruz elbette. Bu modda Xiaomi 13T bize farklı bokeh ve odak uzaklığı seçenekleri sunuyor. Hemen sol köşede diyafram bıçağı ikonuna tıkladığınızda Varsayılan-Belgesel-Swirly bokeh-Yumuşak odak seçenekleriyle karşılaşıyoruz. Belgesel 35mm, Swirly bokeh 50mm, Yumuşak odak ise 90mm odak uzaklıklarında bir açı ve buna uygun alan derinliği sağlıyor. Ortada bulunan “f” ikonu ise diyafram açıklığını temsil ediyor ve 1/1 ile 1/16 arasında seçim yapabiliyorsunuz. Biliyorsunuz buradaki rakam küçüldükçe alan derinliği daralır ve bokeh, yani halk arasındaki deyimiyle arka tarafın bulanık olma hali artıyor. Sağ tarafta yer alan ikon ise yine “Güzelleştirme” ve “Filtreler”e açılıyor.

  Kamera ara biriminde elbette çok başarılı Gece fotoğrafları çekmenize imkan veren “Gece” bölümü ve her zaman olduğu gibi “Daha fazla” seçenekleri de mevcut. Bu bölümden 50MP RAW, Panorama, Kısa Film, Ağır çekim, Hızlandırılmış çekim ve Uzun pozlama çekim ayarlarına ulaşabiliyorsunuz.

  Yarışmaya katılacaklara tüyolar

  Xiaomi’nin global olarak düzenlediği Imagery Awards Fotoğraf Yarışması’nın Türkiye ayağına katılacak olanlara yarışmanın jüri üyelerinden biri olarak küçük tüyolar vermek istiyorum. Kompozisyonlarınızı oluştururken Xiaomi tarafından belirlenen şu 10 etiketi göz önünde bulundurmanızı öneririm: An fotoğrafları, Nostalji/Tarih, Tutku, Beklenti, Büyüme, Eğlence, Kutlama, Yerel, İnsan dışı yaşam ve Yolculuk.

  Elbette fotoğraflarda insan unsuru çok önemli ve kompozisyonlarınızda insan figürünü kullanmanız yerinde olacaktır. Ancak ülkemizde ve dünyada kişisel veriler konusundaki düzenlemeler fotoğraflarınızda yer alan kişilerin resmi rızalarının alınmasını gerektiriyor ve bunun aksine oluşan durumlar hukuki sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle fotoğraflarınızda yer alan insan figürlerinin tanınabilir olmaması için bazı teknikleri kullanmanızı bekliyoruz. Bu sayfalarda yer alan ve benim tarafımdan çekilen fotoğraflarda kullandığım, ters ışık, siluet, hareket netsizliği gibi tekniklerle bunun üstesinden geleceğinize inanıyor ve Xiaomi akıllı telefonların kullanıcılarına sunduğu inanılmaz fotoğraf kalitesini becerilerinizle birleştirerek çekmiş olduğunuz birbirinden güzel fotoğraflarınızı görmek için sabırsızlanıyorum.

  Xiaomi 13T ProXiaomi Imagery Awards Türkiye Fotoğraf Yarışması’nda toplam 100.000TL değerinde ödül dağıtılacak

  Dünyanın lider akıllı telefon üreticisi Xiaomi sizi fotoğraf çekim yeteneklerinizi göstermeye davet ediyor. Xiaomi Türkiye’nin Photoline dergisi ile ortak düzenlediği #XiaomiImageryAwards Fotoğraf Yarışması’na katılabilir, mi.com/tr adresinde kullanılabilir 50.000TL’ye varan hediye çeklerine sahip olabilirsiniz.

  Peki, bu yarışmaya katılmak için ne yapmanız gerekiyor?

  • 7 Ekim itibariyle mi.com/tr adresinde yer alan yarışma sayfasından fotoğraflarınız yükleyerek yarışmaya katılabilirsiniz.
  • Fotoğraflarınız mutlaka Xiaomi akıllı telefonlarla çekilmiş ve bu durumu kanıtlayacak EXIF bilgilerine sahip olmalıdır.
  • Yarışmanın son katılım tarihi 20 Aralık 2023 olacaktır.
  • Xiaomi Türkiye ve Photoline ekiplerinden oluşan jüri tarafından yapılacak değerlendirmeyle birinci olan yarışmacı 50.000 TL, ikinci 30.000 TL ve üçüncü ise 20.000 TL değerinde mi.com/tr adresinde geçerli hediye çeklerinin sahibi olmaya hak kazanacaktır.

  Not: Xiaomi akıllı telefonla çekilmiş̧ fotoğraflarla yarışmaya katılmayanlar değerlendirme dışında kalacak, ondüle hak kazanamayacaklardır.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN