Isıtıcı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

0

Kış ayına bağlı olarak havaların soğuduğu bu günlerde, evinizin veya işyerinizin hali hazırdaki ısıtma sistemi yetersiz kalıyor ya da bölgesel ısınmaya ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bu durumda, ekonomik ve sağlıklı bir çözüm olarak çeşitli özelliklerde ki iç mekan ısıtıcılarını değerlendirebilirsiniz. Peki ısıtıcı seçerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Bu hafta Simfer Pazarlama Müdürü Aslı Aydoğdu ile Zoom aracılığı ile görüşerek, ısıtıcılar hakkında merak edilenleri sordum.

Isıtıcı seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Aslı Aydoğdu
Simfer Pazarlama Müdürü
 • Isıtıcıyı kullanacağınız alana göre ihtiyaç duyacağınız özellikler değişiklik gösterebilir. Tamamen kapalı bir alan mı, yoksa kısmen açık alanda mı kullanacaksınız? Açık alanda kullanacaksanız eğer su sıçramalarına karşı dirençli olan modelleri tercih etmelisiniz.
 • Infraded ısıtıcıyı kullanacağınız alan seçeceğiniz cihaz modelini etkiler. Infraded ısıtıcınıza karar vermeden kullanacağınız alanı mutlaka ölçün.
 • Infraded Isıtıcıların bulunduğu mekandaki havayı kurutma düzeyi oldukça yüksektir. Ürününüzü tercih ederken bakmanız gereken özelliklerden biri olan buhar fonksiyonudur. Simfer Slim S3150 WT ısıtıcılar buhar fonksiyonu ve turbo fanı sayesinde daha eşit ve geniş alana yayılarak odadaki kuru havanın nemlenmesine yardımcı olur ve daha rahat nefes almanızı sağlar. Uzun süre ısıtıcı kullanımında ortaya çıkan baş ağrısı sorunları da ortadan kalkar.
 • Bir diğer önemli nokta da, ısıtıcınızı nereye monte etmeyi planladığınızdır. Isıtıcının konumlandırılacağı yere göre etki mesafesi değişecek; bu da sizin ısıtıcı seçiminizi etkileyecek senaryolardan biri olacaktır.
 • Piyasada ağırlıklı olarak olarak yatay modeller kullanılmakla birlikte, dik kullanılabilecek infrared ısıtıcılar da mevcuttur. Yer ve kullanışlılık açısından bu modelleri de değerlendirebilirsiniz.
 • Duvar montajı istemiyorsanız, teleskopik ayakları da alışveriş listenize eklemelisiniz. Ancak, bu ayakların fiyatının yüksek olması ve yer kaplaması gibi nedenlerle duvar montajı daha optimum bir çözüm olabilir. Hem kazara değemeyeceğiniz bir mesafede olur, hem de sabitlemiş olursunuz.
 • Isıtıcı seçerken güvenlik konusunu görmezden gelemeyiz. Simfer ısıtıcılarda bulunan devrilme emniyeti özelliği sayesinde ısıtıcınız devrilme ve ters dönme gibi tehlikeli durumlarda sesli ikaz yaparak ve kendini otomatik olarak kapatarak güvenliğinizi sağlayacaktır.
 • Termostat özelliği, sizin dilediğiniz sıcaklık konforuna ulaşmanızda çok önemli bir etmen. Bu nedenle termostat özelliğini önemseyin. 2 kademeli bir termostat yerine daha fazla kademeli bir termostat, farklı mevsim ve koşullarda da ısıtıcınızdan daha fazla verim almanızı sağlar. Ayrıca elektrik sarfiyatınız da termostat kademeleri ile doğrudan ilgilidir. Doğru ayarlanmamış bir termostat ile ısıtıcınız sürekli çalışırsa bu elektrik faturasında da sizi üzebilir.
 • En üst seviyede ısı verimliliği için 3D Yansıtma Sistemi ile çalışan modellere yönelmelisiniz. 3D Yansıtma Sistemi ısıyı 3 farklı özel açıdan yansıtarak sıcaklıktan maksimum seviyede yararlanmanızı sağlar.
 • Konforunuza düşkünseniz uzaktan kumandalı modelleri tercih etmelisiniz. Ayrıca dijital zamanlayıcı ve sıcaklık seviye ayarı bulunan modeller sayesinde ısıtıcınızın çalışma süresini ve ısı kademesini kolaylıkla belirleyebilirsiniz.
 • Diğer önemli bir detay ise filament ömrüdür. Markaların kendi modelleri içinde dahi farklı filamentler kullanılabilmekte, bu da cihazın ömrünü değiştirmektedir. Aradaki fiyat farkına bakıp, cihaz ömrünü (örneğin 5000 saat ve 10.000 saat) değerlendirip makul olanı almak en doğrusu. Neticede ürünü uzun yıllar boyunca kullanmak isteyeceksiniz.

Cevap bırakın