Etrafa saçılan nesneleri toplayan akıllı robot ile tanışın

0

Preferred Networks tarafından geliştirilen robot, ‘ev robotu’ kavramına farklı bir bakış açısı getirebilir…

Hareketli ve ‘ilham verici’ yaşam tarzları nedeniyle çocukların yaşadıkları ortamlar genellikle dağınıktır. Etrafta kalemler, ilginç oyuncaklar, giysiler, belki C vitamini kaynağı olarak kendilerine sunulmuş mandalinanın kabukları olabilir. ‘Çocuktur ne yapsa yeridir’ düşüncesi ilk akla gelen şey olsa da eğer dağınıklı bir ritüel halini almışsa ortada ciddi bir sorun var demektir. İşte bu durumu gözönüne alan bir Japon robot üreticisi olan Preferred Networks, konuya ilgi çekici bir çözüm getirdi.

Japonya’da düzenlenen CEATEC 2018 fuarında sahne alan robotlar, birbirinden farklı nesnelerin etrafa saçıldığı bir ortamda yüksek işlev sağlamayı başarıyor. Kamera ve yazılımı sayesinde nesneleri tanımlamaya başlayan robotlar, daha sonra nesnelerin ait olduğu dolap, çöp kovası veya oyuncak sepeti gibi uygun yerleri arıyor. Preferred Networks‘un robotları, kendi kendilerine hareket ederek eşyaları uygun yerlere bırma fonksiyonunu özel bir yazılımla sağlıyorlar.

Öte yandan haberin devamında yer alan ve mutlaka göz atmanızı önereceğimiz videonun 20 kat hızlandırılmış şekilde sunulduğunu belirtmemiz gerekecek. Özetle işlev tamam ama gereken süreç son derece yavaş…

Bununla birlikte çocuklardan daha yavaş hareket ettikleri için bir tür ‘güvenlik’ anlamı da taşımıyor değiller. Çocukların çarpışmak istemeyeceği kadar sert olduklarını tahmin ediyoruz.

Henüz ‘prototip’ aşamasında olduğu kaydedilen robotların geliştirilme süreci devam ediyor. Zira günün birinde çok daha etkili, üstelik daha hızlı birer ev robotu olarak tüketicilerin karşısına çıkmaları hedefleniyor.

Cevap bırakın