Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürElektrikli araçların kış şartlarıyla imtihanı

  Elektrikli araçların kış şartlarıyla imtihanı

  İçten yanmalı motorlara alternatif olan elektrikli araçlar hızla yaygınlaşıyor. Elektrikli araçlar klasik araçlara göre yeni olduğundan kendine özgü bazı farklılıklar içerir. Bu nedenle farklı bir bilinçle kullanılması ve kendine özgü özelliklerinin iyi bilinmesi gelir. Bunların başında aracın menziline göre, elektrikli araç şarj istasyonu noktalarının yolculuk öncesi tespit edilip, şarj planlaması yapılması gelir.

  Yeni bir anlayış gerek

  Benzinli ya da dizel yakıtlı araçlar, hemen her noktada karşımıza çıkan bir istasyona yanaşıp, kısa sürede yakıt alıp tekrar yola devam edebilir. Elektrikli araçlarda enerji dolumu daha uzun sürer. Aracın menzili, aracın kullanım şekli, yolun durumu, klima gibi elektrik harcayan fonksiyonların açık olup olmamasına göre değişkenlik gösterir. Elektrikli araç kullanıcısı olmak, yeni bir anlayış gerektirir.

  Elektrikli araçlar

  Şarj planlaması kritik

  Elektrikli araç bataryaları farklı teknolojiler içerir. Gün geçtikte teknolojileri yenilenen ve şarj süreleri kısalan bataryaların ortak bir noktası var. O da kış şartlarında olumsuz performans göstermeleri. Kışın batarya seviyelerine çok dikkat etmek ve şarj planlamasını çok iyi yapmak gerekir. Soğuk hava, araç bataryalarında kimyasal reaksiyonları yavaşlatır. Bataryanın enerji depolaması ve yeniden kullanıma sunması kışın daha az verimli gerçekleşir.

  Klimayı abartmayın

  Elektrikli araçların motoru kışın daha fazla güç çeker ve daha fazla enerji tüketmesine neden olur. Kışın klima kullanımın batarya ömrüne olumsuz etki ettiği eklendiğinde, araçta yüzde 10 ila yüzde 30 arasında menzil kaybı yaşanabilir. Örneğin elektrikli bir aracın menzili -10°C soğuk havada benzinli bir araca göre yüzde 20 daha fazla azalabilir. İyi bir şarj planlamasıyla bu sorun kolaylıkla aşılabilir.

  Elektrikli araçlar

  Batarya soğuk sevmez

  Bir başka önlem de hızlı şarj istasyonlarını tercih etmektir. Aracınızın hızlı şarj olması, şarj sırasında harcayacağınız zamanı azaltır ve şarjınızın azalmasına hazırlıksız yakalanmanızı önler. Hızlı şarj, bataryanın daha hızlı ısınmasını sağlarken, daha iyi bir menzil elde edilmesi anlamına gelir. Ancak, hızlı şarj özelliğini sürekli kullanmanın bataryanın ömrünü kısaltma gibi bir olumsuz yanı vardır. Kış şartlarında elektrikli aracınızın daha iyi performans göstermesi için bazı önlemler alabilirsiniz. Bu önlemlerin başında bataryayı sıcak tutmak gelir. Aracınızı kapalı bir garajda tutmak buna katkı sağlayacaktır. Aracınızı çalıştırmadan önce bataryayı ısıtmak önemlidir. Bazı araçlarda bataryayı ısıtan teknolojiler bulunmaktadır.

  Klima filtrelerini temizleyin

  Bataryanın kış soğuğundan daha az etkilenmesi için, aracınızı her zaman tam şarjlı tutmaya özen gösterin. Aracı uygun bir sıcaklıkta şarj etmek batarya performansını olumlu etkiler. Bunu söylemek zor ama, elektrikli aracınızın şarjının uzun gitmesi ve ummadığınız bir anda bitmemesi için, aracınızın klimasını dengeli kullanmaya özen gösterin. Çünkü ısıtma sistemi elektrikli otomobillerin en çok enerji tüketen fonksiyonlarından biridir. Klima filtrelerini temizlemek de aracınızın daha iyi ısınmasına olumlu etki edeceğinden önemlidir.

  Elektrikli araçlar

  Kış lastiği kullanın

  Aracınızın lastik basıncını düzenli olarak kontrol etmek ve kış lastiği kullanmak, batarya ömrüne etki eden faktörlerdendir. Kış lastikleri aracınızın kötü hava şartlarında daha iyi çekiş yapmasına destek olur ve batarya ömrüne katkı sağlar. Elektrikli araç kullanmaya başlamak, sürüş stilinizi gözden geçirmenizi gerektirir. Çünkü ani hızlanma ve yavaşlama gibi, içten yanmalı araçlarda alışık olduğunuz, size hoş gelen bu hareketler, elektrikli araçlarda batarya performansını olumsuz etkiler. O nedenle ani hızlanma ve frenlemeden kaçınan, daha sakin bir sürüş stili benimsemeniz yararınıza olacaktır.

  Isı pompası önemli

  Batarya ömrünü korumak için, elektrikli araçlarda ısı pompası önemli katkı sağlar. Isı pompası kullanımı giderek yaygınlaşan bir teknoloji olmakla birlikte, günümüzdeki bütün elektrikli araçlarda bulunmuyor ne yazık ki. Isı pompası, aracın iklimlendirme sisteminin bataryayı daha az tüketerek ısıtma ve soğutma elde edilmesini sağlar. Bazı araçlarda, bataryanın ısısını dengelemek için de ısı pompasından yararlanılır. Isı pompasıyla araç içi daha hızlı ısıtılabiliyor ve araçtaki hava kalitesi kolayca daha iyi hale getirilebiliyor.

  Elektrikli araçlar

  Yeni teknolojiler yolda

  Batarya performansını iyileştirmek için elektrikli araç üreticileri her geçen gün yeni teknolojiler geliştiriyor. Bazı üreticiler, araç bataryalarının içindeki kimyasal reaksiyonları hızlandırmak ve yeni malzemelerle bataryalar geliştirmek gibi yöntemler deniyor. Yeni teknolojilerle, yukarıda saydığımız birçok dezavantaj ortadan kalkacak. Böylelikle enerji verimliliği daha iyi olan araçlarda seyahat ediyor olacağız.

  X (Twitter) üzerinde beni takip edin: https://x.com/melihbayramdede

  YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


  MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

  Microsoft Copilot hakkında bilmeniz gerekenler

  Hava temizleyici ve nemlendirici neden gerekli?

  DJI Osmo Mobile 6: Akıllı Telefon Sabitleyici Gimbal

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN