Ekran Yansıtma Nedir? Android Telefonunuzu Televizyona Nasıl Yansıtırsınız?

0

Cep telefonunuzdaki videolarınızı veya fotoğraflarınızı televizyonunuza yansıtmak ister misiniz ? Ekran Yansıtma özelliği son yıllarda üretilen hemen her akıllı telefonda olan bir özelliktir. Bu özellik yoluyla telefonun içeriğini kablo olmaksızın televizyonunuzun veya başka bir cihazın ekranına yansıtırsınız. Mesela cep televizyonunuzdan izlediğiniz bir film veya diziyi büyük ekran televizyonunuza aktarmak isteyebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğraf ve videoları hatta hazırladığınız sunumları istediğiniz an başka bir ekrana yansıtarak seyretmek çok daha keyif almanızı sağlar.

Ekran Yansıtma Özelliği

Smart TV diye tanımladığımız akıllı televizyonların bünyesinde yerleşik olarak bulunan ekran yansıtma fonksiyonu vardır. Eğer telefonunuzdaki görüntüyü evinizdeki bir akıllı televizyon ekranına aktarmak isterseniz öncelikle telefonun ve televizyonun aynı ağa bağlı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Çünkü yansıtma yapabilmeniz için her ikisi de aynı ağ üzerinde bulunmalıdır. Bu kontrolden sonra dikkat etmeniz gereken diğer konu da televizyonunuzun medya aktarımını sağlayan özelliğinin olup olmamasıdır. Bu özelliğin bulunması yansıtma yapmak için şarttır.  Eğer televizyonunuzda bu özellik yoksa işte o zaman televizyona ekran yansıtan cihaz bağlamanız gerekecektir. Günümüzde artık satın aldığınız son teknoloji her telefon ve televizyon bu işlemi yapmaya uygundur. Ekran yansıtmayı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Android Telefonunuzun Ekranını Televizyona Yansıtmak

Android telefonlarda ekranı televizyona yansıtma biçimi akıllı telefon markalarına göre farklı olabilir. Bu yazıda genel olarak olayın mantığından bahsedeceğim. İşin mantığını bildikten sonra uygulamada telefon markalarına göre ufak tefek değişiklikler olabiliyor.

YouTube Videoları Yansıtmak

Cep telefonunuzdan izlediğiniz bir YouTube videosunu (bu bir film veya dizi de olabilir) televizyona yansıtmak istiyorsanız Wi- Fi, Bluetooth ve konum özelliklerinin açık olmasına dikkat ederek YouTube’a girin ve istediğiniz videoyu açın. Videoyu açtıktan sonra ekranın üst köşesinde bir yansıtma işareti göreceksiniz. Oraya tıkladığınızda açılan pencereden ağa bağlı olan televizyonunuzu seçebilirsiniz. Bu seçimi yaptığınızda telefondaki görüntünün televizyona aktarıldığını görürsünüz.

Fotoğraf Galerisindeki Medyayı Yansıtmak

Telefonunuzun galerisine girin ve buradan yansıtmak istediğiniz mesela bir fotoğraf dosyasını seçin. Fotoğrafa tıkladığınızda karşınıza seçeneklerin çıktığı bir ekran göreceksiniz. Buradan TV ikonu gördüğünüz yere tıkladığınızda ağdaki televizyona fotoğrafı aktarırsınız. Aynı işlemi galerideki bir video için de aynı şekilde yapabilirsiniz. Genel olarak mantık tüm Android telefonlarda aynı olmasına karşın eğer telefonunuzdaki ayarlar yukarıda anlattıklarımdan bir parça farklı ise kendinizi fazla zorlamadan telefonunuzun markası ve ekran yansıtma kelimeleri ile arama motorunda arama yaptığınızda o markalı telefonda hangi detaylara dikkat ederek yansıtma yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Özetle

Ekran yansıtmak işlemi kolay ve hızlıca yapılabilse de Android telefonlarda bu özelliği kullanmanız ancak Android 5.0 ve üzerindeki sürümlerde mümkündür. Önceki sürümlere sahip bir Android telefona sahipseniz bu özelliği kullanamazsınız.

Son teknolojiyi sahip Android cep telefonlarını MediaMarkt mağazalarından ve www.mediamarkt.com.tr adresinden güvenle ve çeşitli avantajlarla satın alabilirsiniz.

 

 

 

Cevap bırakın