Kriz Apple’ı teğet geçti!

0

Covid-19 pandemisi benzeri görülmemiş bir dönemin yaşanmasına neden oldu. Kapanma döneminde salgına karşı alınan tedbirler yüzünden üretim yavaşlarken, uzaktan eğitim ve evden çalışma sebebiyle talep arttı. Bu ani gelişme tarihin en büyük çip krizinin yaşanmasıyla sonuçlandı.

Üreticiler talepleri karşılamakta zorlandı ve basit bir çip teslimatı için bile aylarca sıra beklenmesi gerekti. Bu durum, otomobilden akıllı telefon üreticilerine kadar herkesi etkiledi. Krizin pek çok üründe stoklara ve fiyatlara ciddi yansıması oldu. Ancak bir şirket, krizden diğerleri kadar etkilenmedi.

Android üreticiler tehlikede

Gelen bilgilere göre, geçtiğimiz yıl başlayan küresel çip krizi, özellikle akıllı telefon üreticilerinde etkisini sürdürüyor. Ancak Apple, faaliyetlerine sorunsuz şekilde devam edebiliyor. Bunun en büyük nedeni ise ABD‘li teknoloji devinin aldığı tedbirler.

Apple çip

iPhone 13 serisi için çalışmalara yaklaşık bir yıl önce başlayan Apple, tedarik zincirindeki sorunların farkındaydı. Çıkış tarihine kadar sorun yaşamak istemeyen şirket, birden fazla üreticiden uzun süre önce toplu siparişler vererek stoklarını en kötü senaryoya göre hazırladı.

Bu durum şirketi özellikle Android rakiplerine göre daha avantajlı bir konuma getirdi. Neredeyse her akıllı telefon üreticisini olumsuz etkileyen çip krizi, Apple’ı teğet geçmiş oldu. Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Cevap bırakın