Büyük Dosyalar İnternet Ortamında Nasıl Gönderilir?

0

      Büyük boyutlu bir dosya e-posta ile birisine gönderilmek istenildiğinde, posta sunucusunun gönderilmek istenilen dosyanın çok büyük olduğunu söylemesi sinir bozucu olabilir. Örneğin, Gmail veya Yahoo gibi mail servisi hizmeti veren sistemlerin, dosya ekleme limiti 25 MB ile sınırlıdır. Neyse ki internet ortamında büyük boyutlu dosya göndermenin farklı yöntemleri bulunuyor. Bu haftaki, ” Büyük Dosyalar İnternet Ortamında Nasıl Gönderilir? ” konulu yazımda, e-posta gönderilirken büyüklüğü nedeniyle gönderilmesine izin verilmeyen dosyaların, hangi yöntemler ile gönderileceğinden bahsedeceğim.

Firefox Gönder

      Firefox Send, bilgisayarda bulunan herhangi bir tarayıcı üzerinden ücretsiz dosya transferine izin veren bir Mozilla hizmetidir. Bu adres üzerinden, servise kullanıcı adı ve parola ile giriş yapmadan 1 GB’a kadar olan dosyalar gönderilirken, servise giriş yapıldıktan sonra  bu değer 2.5 GB’a çıkıyor. Bu servisin Android ortamlar için beta sürümünde bir akıllı telefon uygulamasının da olduğunu söylemeliyim. Bu serviste dosya gönderme işlemi başlatıldığında, alıcıya e-posta ile bir link gönderilir. Link tıklandığında dosya indirilmeye başlar.

      Paylaşılan dosya uçtan uça şifrelenerek güvence altına alınır ve eğer istenirse dosyaya bir şifre de konulabilir. Gönderilen dosyalar bir süre sonra kendiliğinden sistemden silinir.

Dosyayı Çevrimiçi Servislerle Gönderme

      İnternet ortamında büyük boyutlu dosya göndermenin farklı bir yöntemi de, dosyayı çevrimiçi servislere gönderip, alıcıya sadece link gönderme şeklindedir. Gönderilmek istenilen dosya bulut ortamına yüklenmekte ve alıcı da bu ortamdan dosyayı alabilmektedir. Bu servislere örnek olarak IDrive, Microsoft One Drive, CertainSafe ve Google Drive verilebilir.

Dosya Aktarma Sitesi Kullanma

WeTransfer

      WeTransfer servisinde gönderilmek istenilen büyük hacimli dosya, aracı servisin sunucularına yüklenir. Dosya göndermek için öncelikle alıcı ve gönderenin e-posta adresleri kullanılır. Gönderici dosyayı gönderdiğinde, alıcıya e-posta ile bir link gönderilir. Alıcı gelen link üzerinden gönderilen dosyayı bilgisayarına indirebilir. Bu serviste belli bir dosya boyutuna kadar ücretsiz gönderim sağlanırken, hesap yükseltme yapılarak, ücretli olarak gönderilecek dosyanın boyutu da artırılabilir.

Dropsend

      Dropsend servisi dosya göndermek konusunda kullanıcısına üç seçenek sunuyor. Ücretsiz kullanımda ayda 4 defa 4GB’a kadar dosya gönderimi yapılabiliyor. Aylık 5 dolar karşılığında 8 GB’a kadar olan 15 farklı dosyayı gönderme hakkına sahip oluyorsunuz. Aynı şekilde, aylık 9 dolar ödeme yapıldığı taktirde, ayda 45 defa 8GB’a kadar olan dosyalar gönderilebiliyor. Dosya gönderilirken gönderici için bir e-posta oluşturulup, postaya gönderilmek istenilen dosyanın eklenmesi sağlanıyor.

MyAirBridge

      MyAirBridge servisi ile 20GB’a kadar dosya gönderimi yapılabiliyor. Bu servis abonelik hizmeti ile; aylık 2.99 dolar karşılığında 50GB’a kadar olan dosyalar, aylık 10.99 dolar karşılığında 70GB’a kadar olan dosyaları ve son olarak da, aylık 65.99 dolar karşılığında 100GB’a kadar olan dosya gönderimi yapılabiliyor.

      Bu serviste dosya gönderilirken, servise dosya yüklendikten sonra e-posta aracılığı ile dosya linki alıcıya gönderiliyor.

Fileemail

      Fileemail servisinin kullanımı hızlı ve basittir. Gönderici ve alıcı bilgisinin olduğu bir form doldurulup, bir mesaj ve dosya eklenerek gönderim sağlanır.  Bu servisin aynı zamanda masaüstü, Android, iOS ve iPad için uygulamaları da bulunuyor. Bu servis aracılığı ile 50GB’a kadar olan dosya gönderiminde herhangi bir ücret ödenmezken, aylık 15 dolar karşılığında sınırsız dosya boyutunda gönderim yapılabiliyor.

     Yazıda kullanılan fotoğraflar ilgili servislerin web sayfalarından alınmıştır. İlgili servisler, ilgili firmaların ticari markalarıdır.

      Twitter takip @salihertugrul

      Instagram tarkip teknokafe

Cevap bırakın