Apple, Vrvana’yı satın aldı

0

Teknoloji şirketi Apple, artırılmış gerçeklik alanında faaliyet gösteren Kanada merkezli Vrvana’yı satın aldı. İşte detaylar…

Apple, artırılmış gerçeklik alanındaki yatırım hamlelerine tüm hızıyla devam ediyor. Şirket, son iPhone modellerinde sunulan ilginç artırılmış gerçeklik özelliklerinin ardından iOS 11 işletim sistemi versiyonu ile birlikte sunduğu ARKit ile birlikte bu alandaki hedefine dair işaretleri vermişti. Yeni gelişme ise Kanada merkezli artırılmış gerçeklik gözlükleri girişimi Vrvana’nın satın alınması oldu. Vrvana, Totem adlı aygıtı ile biliniyordu.

30 milyon dolar karşılığında gerçektiği kaydedilen satın alım, Apple artırılmış gerçeklik gözlüğü mü üretecek sorularını ortaya çıkardı. Bu alanda gündeme gelen bazı iddialar, Apple’ın 2020’de artırılmış gerçeklik gözlüğünü piyasaya sunabileceği yönündeydi. Satın alımın bu yolda atılmış bir adım olma olasılığı var.

Satın alım sonrasında Vrvana çalışanlarının akıbeti de belli oldu, şirketin Apple bünyesine katılacağı duyuruldu.

Totem’den söz etmek gerekirse, 1440p çözünürlüklü OLED ekrana sahip olan aygıt, 120 derecelik açıyla görüntü deneyimi sunuyor. Windows 10 işletim sistemi desteğiyle PC üzerinde çalışıyor. Yetenekli bir ekip ve arka plandaki birikimle birlikte Apple adına, önümüzdeki yıllarda gelişmiş bir artırılmış gerçeklik ekipmanı ile karşılaşılması kuvvetle muhtemel.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri paylaşmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın