İddia: Apple otonom araç testleri için arazi kiraladı

Apple’ın ABD’nin çölleri ile ünlü bölgesi Arizona’da, otonom araç testleri için son derece geniş bir arazi kiraladığı iddia ediliyor. İşte detaylar…

Tüketici elektroniği şirketi Apple’ın kendi kendine gidebilen (otonom) araçlara yönelik ilgisi, önceki dönemlerde birçok kez gündeme gelmişti. Şirketin geçtiğimiz günlerde, bu alanda yayınlayan bazı bilimsel araştırmaları da kamuoyunda yer buldu. Ayrıca çok sayıda otomotiv üreticisinin mühendislerinin Apple’a geçtiği de biliniyor. Nihai olarak ise hala otomobil üretimine dair çalışmalar yapıldığı noktasında resmi olarak açıklanmış bir bilgi bulunmuyor. Yine de bazı işaretler gelmeye devam ediyor. İşte bunlardan biri, testlerde kullanılacağı iddia edilen oldukça geniş bir arazi ile ilgili…

Apple’ın ABD’nin çölleri ile ünlü bölgesi Arizona’da son derece geniş bir arazi kiraladığı iddia ediliyor. Görüntüleri basına yansıyan bu alanın, sürüş testleri için bir hayli ideal olduğu kaydediliyor.

Kavşaklar ve ıslak hava koşullarının simüle edilmesine uygun yapının da aralarında bulunduğu çeşitli sürüş koşularının söz konusu alanda gerçekleştirilebileceği belirtiliyor.

Apple’ın Kaliforniya’da, modifiye edilmiş Lexus SUV’larla çeşitli testlerle uğraştığı biliniyor. Arizona tesisi ise hem kontrolü daha yüksek koşullar hem de kamuoyunun gözünden daha uzakta, çok daha ‘gizli’ çalışmalar için elverişli görünüyor.

Apple adına kendi otomobilini geliştirme stratejisine sahip olunup olunmadığı kesin olarak bilinmese de bu alanda bir platformun hazırlanmak istendiği yönünde güçlü emareler bulunuyor. Bu gizemin teknoloji çevrelerince merak uyandırdığı da bir gerçek.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Appleapple arizonaapple otomobilotonom araç testleri
Yorumlar (0)
Yorum Ekle